Başlangıç / Kelimeler / Yorumsal Kelimeler / Türk Halkı Facebook’u Neden Çok Sevdi..!

Türk Halkı Facebook’u Neden Çok Sevdi..!

facebook

 

Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulan ve öncelikle Harvard öğrencileri için düşünülmüş bir sosyal paylaşım sitesidir. Daha sonra Boston civarındaki okulları ve ilk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okulları kapsamıştır. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. (kaynak: wikipedia)

Facebookun bu gün geldiği nokta ise, dünyanın 2. en çok ziyaret edilen sitesidir. Tahmin ediyorum, kuruluş aşamasında Mark Zuckenberg bile bu günkü durumu tahmin etmiyordu.

Tüm dünyada fenomen olan site, ülkemizde de popüler olmakta gecikmedi. Bana göre sebeplerine bakacak olursak, teknik ve sosyal yönden olmak üzere iki çerçevede değerlendirmek mümkün. Bu makalemde teknik yönden değerlendirmek istiyorum.

1. Bana göre en iyi web-2 uygulamalarından biri ve mobil desteği de mevcut.

2. Üçüncü taraf yazılımcı ve geliştiriciler tarafından eklenti ve uygulama yazılmasına ve yayınlanmasına müsaade ediyor.

3. Birçok sosyal uygulamanın yaptığını tek başına yapabiliyor. (örnek: foursquare, vb)

4. Video, resim vb paylaşımına müsaade ediyor.

5. Milyonlarca kullanıcısı olduğu için reklam ağları tarafından da destekleniyor. Zira insan demek, ihtiyaç demek ve ihtiyaç olan yerde de reklam olması kaçınılmaz. Hatta, bölge, dil, cinsiyet, yaş aralığı gibi gruplandırma yapıldığından, ilgili gruplara ilgili reklam yayını gibi seçenekler olması reklam yayın başarısını arttırmakta.

6. Populer bir sayfa sahibi olmak, sıradan kullanıcılar için dahi işten bile değil. (Burada sıradan kullanıcı sıfatını lütfen yanlış anlamayın. Hiçbir webmaster lık bilgisi olmayan kişiden bahsediyorum.) Bir sayfa oluşturduktan sonra, geriye sadece ilgi çekici içeriği bulmak ve bunu sanki kendi kişisel hesabında paylaşır gibi paylaşmak kalıyor.

7. Oyun platformu olarak ta kullanılabiliyor. Dolayısı ile, yazılan 3. taraf uygulamalar aracılığı, çok hoş oyunları ister breysel, ister diğer kullanıcılarla interaktif bir şekilde oynanabiliyor

Bu maddeler daha da arttırılabilir. Ancak bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. Dahası sizleri böyle teknik detaylarla sıkmak istemiyorum.

Bir sonraki yazımda, naçizane sosyal yönlerini değerlendireceğim. Sanıyorum katıldığınız ve/veya katılmadığınız yönleri olacaktır. Bu durumu da yorum olarak belirtirseniz ortaya bir sentez çıkarmış oluruz.

Ve bu yazı dizisinin son halkası da, kültürümüzde yol açtığı erezyon, yan etkleri ve zararları üzerine olacak. Hatta belki biraz da “şeytanın avukatlığı”nı yapıp, komplo teorisi üretiriz, ne dersiniz?

Bir sonraki makalede görüşmek dileği ile.

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir