Babalar Günü Kutlaması ve Düşündürdükleri

babalar-gunuYarın  Babalar Günü… 

Öncelikle tüm babaların ve baba adaylarının Babalar Günü nü kutlarım. İnsanın en değerli varlığı bir aileye sahip olmaktır. 

İnsan arkadaş seçer, eş seçer ama ailesini seçemez. Bana bugün sorsalar aileni seçme şansın olsaydı ne yapardın diye? “Yine aynı anne ve babanın evladı olmak isterim” derim.

Onlar başımızdayken kıymetlerini bilmeliyiz. Hayat çok kısa, ve bir o kadar da zor. En büyük destekçimiz ise ailemiz. Sürtüşmelerimiz olur, fikir ayrılıklarımız hatta kavgalarımız. Ama elimize bir kıymık batsa sanki kendisine batmış gibi canı yanan bir tek anne ve babamız vardır. Biz onlara ne kadar hayırlı olabiliriz bilmiyorum ama haklarını nasıl ödeyeceğimiz konusundaki tek düşüncem var: mümkün değil. Çünkü ana baba hakkı ödenmez, ödenemez. Ailemle tartıştığımızda tek bir cümle kurarlardı ” Yavrum sin bini ancak anne-baba olduğunuz zaman anlarsınız”. Ve şimdi hak veriyorum aileme. 

Anne ve baba olmak dünyadaki en büyük ve en güzel iş.  Ve büyük sorumluluk.  Evlenir yuvanızı kurar ve evlat sahibi olmaya karar verirsiniz. Bir gün bebeğiniz olacağını duyarsınız. O mutluluğun tarifi olamaz. Olamadığı gibi anlatılmaz ancak yaşanılabilir. O kadar yaşantınızda 9 aylık heyecanlı bir bekleyiş başlar. Kız mı erkek mi, acaba nasıl biri olacak vs. bu harika bekleyiş belli bir süre sonra korkular ve  başka düşünceler içine girmenize sebep olur. Bebeğim sağlıklı olacak mı,  acaba ben ona bakabilecek miyim, hayırlı bir evlat olacak mı, anasına babasına değer verecek mi? Bunun gibi bir sürü endişeye döner aklınızdakiler. Ta ki bebeğinizi ilk gördüğünüz, ağlamasını duyduğunuz ana kadar. Ondan sonra ise artık kendinizden geçip evladınız için yaşarsınız. Onun mutluluğu, rahatı, eğitimi için çabalamaya başlarsınız. Ağladığında koşarak yanına gider derdini çözmeye çalışırsınız, ateşlenir sabaha kadar başında oturursunuz. Düştüğünde ya da başına bir şey geldiğinde canı acıdığında aynı acının on mislini yaşarsınız. Sizi çok kızdırır isyan edecek duruma gelirsiniz ama bir gülmesi tüm sinirinizi yok eder ve yerini gülümsemelere bırakır. Yanından ayrıldığınızda kokusu gelir burnunuza. Özlediğinizi anlarsınız. İşe giderken geri geri giden ayaklarınız eve dönüş saatinde o kadar yorgunluğa rağmen koşa koşa getirir sizi evinize. Bunlar sadece başlangıcı hayatın. Ömrümüz kısa da olsa uzun bir yol var hayatımızda. Allah’ım isteyen herkesi evlat sahibi yapsın ve meşakkatli yolu başarı ile geçmek nasip etsin ve kimseyi evladı ile sınamasın.  

Ailemizi sevelim, sayalım, koruyalım, sahip çıkalım.   

Sizlerle bir fikrimi paylaşmak istiyorum.  Hayatımızda büyük rol oynayan ve nerdeyse olmazsa olmaz dediğimiz internet sosyal yaşantımızı etkilemektedir. Artık yapılan yaşanılan her şey  bir sosyal ağ vasıtası ile arkadaş, eş, dost, aile vs. herkesle paylaşılmakta. Şikayetçi miyim?  Hayır, insanlar tabi ki her şeylerini paylaşmakta ve göstermekte serbesttirler.  Sadece bir konuya değinmek istiyorum. Anneler günü, babalar günü özel  ve bu günleri biz evlatlar olarak onlara en layık bir şekilde kutlamak, mutlu ve memnun etmek, unutmayacakları anlar yaşatmak isteriz.  

Ancak kaybetme korusu ve düşüncesi bile çok ağırken, bazı insanlar annesini, babasını ya da ikisini birden kaybetmiş durumda. Kim bilir belki çok erken yaşta kaybettiler ailelerini, ya da hiç  görmediler. O yüzden evet sevinelim, onlar için her şeyi yapalım, mutlu edelim, mutluluklarını paylaşalım. Ama lütfen bu mutluluklarımızı paylaşırken öksüz ve yetimleri de düşünerek hareket edelim. Biz mutlu edeceğiz, mutlu olacağız diye öksüzleri yetimler ağlatmayalım.  

Sürç-ü lisan ettiysem affola.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir