Taraftar Olmak

Taraftar OlmakTakımlarının ilk on birini hatasız sayan, yeni sezon formalarını çıktığı gibi alan arkadaşlarımı hep şaşırarak izledim. Ben, etrafımda fanatik olarak bilinmeme rağmen, futbola merakımın çok olabileceği yaşlarda bile takımımın kadrosunu saymakta zorlanan bir taraftarım. Çünkü benim için taraftarlık, sadece mizahi yönü ile ön planda oldu. Yani başka bir takımı yendiğimizde, o takım taraftarını hafifte olsa kızdırmak, takılmak dışında pek bir şey ifade etmiyor taraftarlık. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki, benim gözümde sadece merhabamın olduğu bir kişinin değeri, tuttuğum takımdan fazladır. İnsan takımına böyle mi gönül verir, sende taraftar mısın dediğinizi duyar gibiyim.

Sanırım benim taraftar olmadığımı, takıma böyle gönül verilemeyeceğini düşünenler çoğunluktadır. Daha gitmediği ve başka bir iş için olsa da gitmeyeceği bir şehirdeki deplasman maçına giden, yaşam standartlarından ödün vererek maçlara bilet alıp yeni sezon formaları alan ve yıldız bir transfer olduğunda havaalanına kadar giderek onu karşılayan insanlar taraftarsa, evet haklısınız ben taraftar değilim. Bu taraftarlık bazen öyle kötü oluyor ki insan çocuğundan eşinden ilgisini çekip, başka birisine dönüşebiliyor. Maç için, takımını desteklemek için okuldan kaçan, iş yerine yalan söyleyen insanları da hatırlamadan geçmeyelim.

Futbola çok da gönül verdiğimi iddia etmiyorum. Ama buna rağmen son günlerde çıkan şike iddialarını, olaylarda bahsi geçen isimleri ve teşvikleri okurken hem korkuyorum hem üzülüyorum. Daha önceden bir takım teşviklerle skoru bilinen bir maçın oynanması beni bile üzerken işinden, eşinden koparak o maça gelen, takımına destek için dişinden tırnağından para ayıran kişinin kahrolması normal değil mi? Henüz mahkeme süreci tamamlanmadığı için ortada somut bir durum yok. Ancak dumanın bu denli yoğun çıkması bile, ortada bir ateş olduğunu düşündürtmüyor değil.

Tabii bu durumda da, adil davranmanın önemi ortaya çıkıyor. Benim gibi orta yaşlarda olan her Türk vatandaşı bilir ki, maalesef bu sektörde masum takım yok gibi geliyor. Yani yıllardır yapılanlar söylenen ve konuşulanlar, hemen hiç bir takımımızın sütten çıkma ak kaşık olmadığı yönünde bir izlenim uyandırıyor. İnşallah bu süreci en az hasarla (yani dünyaya daha fazla rezil olmadan) atlatır ve bundan sonraki günlerde özlenen, adil ve şikesiz müsabakalara tanık oluruz.

Gönlümüz her ne kadar temiz bir futbol istese de, hangi takımı tutarsak tutalım bu iddiaların çürütülmesinden yana. Gönlümüz enayi yerine koyulmamış olmaktan yana.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir