Başlangıç / Kelimeler / Yorumsal Kelimeler / Ölmeden Önce Yapılması Gereken 7 Şey…

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 7 Şey…

Ölmeden önce yapılması gereken 7 şey “İnsanoğlu kuş misali…“ ”Bugün varız, yarın yokuz.” “Dünya Sultan Süleyman’a kalmamış…”  “Fani dünya.”  “Kazık çakacak değilim ya…”  Size de tanıdık geliyor mu bu cümleler bilmiyorum. Zira ben aziz hatıraları önünde saygı ile eğildiğim her büyüğümün ağzından bu cümleleri ve anlamdaş tümceleri sık sık duyardım. Bir nesille birlikte o sözlerde kullanılmaz oldu be…

Bakın şu günlerde hep şehit ve ölüm haberleri var televizyonda. Önce şehitlerimiz bizleri sonsuz kedere boğdu, ardından ise Van depremi…

Hayatta bu kadar yakın olupta bu denli hatırlayamadığımız  başka bir olay yoktur herhalde. Evet evet sizin de anladığınız üzere ölümden bahsediyorum. Hani ruh bedeni terk ediyor, çene düşüyor, yüz soğuyor ve bembeyaz kesiliyor ya… İşte o olay. Duymak bile istemediğinizi bende biliyorum ama mukadderat. Elden ne gelir ki rahmet dilemekten gayrı?

Tamam tamam bir şey demedim yahu. Öyle birden sayfayı kapatıp siteye küsmenizin alemi yok. Zira böyle bir şey yaparsanız birazdan size açıklayacağım “ölmeden evvel yapılması gereken 7 şey” başlıklı ve bugüne kadar hiçbir saygın kaynakta yayınlanmamış olan bu (bu saygın kaynakların ayıbı ve problemidir) kalp üstü kaynağından (“başucu kaynağı” oluyor da “kalp üstü kaynağı” neden olmasın diye tarafımdan geliştirilmiş olan kaynak tipi) mahrum kalacaksın.

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 7 Şey

Altın kural hastalığını hangi zeki insan çıkardı bilmem ama keşke bunu çıkarırken 5 veya 10 altın kural şeklinde sınırlamasaydı  Çünkü bir konu hakkında 3 altın kural bilen biri bile “düz olsun bizim olsun, adete uysun” mantığı ile kural sayısını en yakın beşe bölünebilen sayıya yuvarlamaktadır. Fakat ben farklı olmak adına sadece bildiğim yedi şeyi sizinle paylaşacağım. Ve üzülerek söylemeliyim ki bunlar altın kural değil sadece “şey”. Ne idi demeyin canım, “şey” işte.

1.    Şey ) Dünyanın fani olduğunu sadece cenazelerde hatırlama. Yarın sende o tabutun içinde ebedi istirahat etmek üzere omuzlarda taşınacaksın (tabi cesedin bulunamayacak şekilde ölmemişsen). Lütfen arkandan gerçekten göz yaşı dökecek, ailen dışında başka insanlarda olsun.

2.    Şey ) Seninle yaşamında vakit geçiren insanların sen öldükten sonra topluca intihar edeceğini düşüyorsan hemen oturduğun yerdeki en yakın pencerenin yanına git ve derin derin nefes al çünkü büyük bir ihtimalle beynine oksijen gitmiyor demektir. Bu yüzden; yaşamında insanlara öyle bir davran ki her yıldız kayışında akıllarına sen gelesin, derin ve bir o kadarda samimi bir özlem ile seni yad etsinler.

3.    Şey ) Hani klişe bir laf vardır ya “insanın ne kadar uzun süre yaşadığı değil; ölümünden sonra ne kadar süre kendinden bahsettirdiği önemlidir” Hatırladın mı bu lafı? işte bu cümle maalesef doğru (değerimi bil, bunun doğruluğunu -en azından ben- ilk kez açıklıyorum). Sen Check-Up yaptırıp türlü bitkilerin otlarını daha uzun süre yaşamak için yerken ömür tüm çabalara rağmen  tükeniyor. Sen sen ol, öldükten sonra nasıl ve kaç sene yaşayabileceğin konusunda neler yapabileceksen(kendinden bahsettirmek) HEMEN yapmaya başla.

4.    Şey ) Küslük karşı taraf hatasını anlayıp özür dileyene kadar yaşanması gereken bir olgudur. Sakın sokak edebiyatında “trip” olarak adlandırılan şeyi özür dileyen kişiye yapma. Eğer bir hatandan dolayı bir insanoğlu sana kırılmışsa hemen bilgisayarı kapat git o kişinin önünde diz çök, özür dile, bir şeyler yap. Zira sen kimin ne zaman öleceğini bilemezsin. Yarın çok geç olabilir.

5.    Şey ) İnançlı olmak evladır. Mutlaka sen ölünce seni cezalandıracak veya takdir edecek ilahi bir gücün varlığına kendini inandır. İster Allah de, ister tanrı de, ister yaradan de ne dersen de ama bil ki yaptığımız her şeyi gören ve bize yaptıklarımızın sonuçları ile muamele edecek doğa üstü bir güç var.

6.    Şey ) Senin için sarfedilen çabaları görmezden gelme. Kimisinin emeğinin karşılığı bir teşekkürden ibarettir, kimisi hayatını kazanmak için emek harcar. Senin için çaba sarf edenlerin emeklerinin karşılığını mutlaka ver. Çünkü tanrıya inananda inanmayanda konu “hak” olunca helal etmeyebilir.

7.    Şey ) Cömert olmak bencil olmaktan evladır. Ama vur deyince de öldürme. Har vurup harman savur demedik. Sendeki herhangi bir şey sana ve bakmakla yükümlü olduğun kişilere fazla geliyorsa onu mutlaka paylaş. Bu sevgide olabilir, parada.

Aslında bir “şey” daha diyecektim ama…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir