Hayat Okulu Mezunu Olmak

hayat okulu“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” demiş Mustafa Kemal Atatürk. Son peygamber Hz. Muhammed (SAV) ise “İlim Çin’de Olsa bile; gidin, alın, getirin” buyurmuşlardır.

Tarihe damgasını vurmuş, manen ölümsüzlüğü yakalamış, hayatı boyu başarıdan başarıya koşmuş insanların tamamına baktığınızda; ortak beyanatları ilim ve irfanın önemini vurgular niteliktedir. Zira bir toplumun gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması araştırmak ve geliştirmekten geçer.

 

Bir ilim konusunda ihtisas sahibi insan evladır. Lakin bu ilim sahibi er ya da hatun kişi, müspet bilim dairelerinde edindiği deneyimleri “hayat okulu” denen mektepte harmanlamazsa, tüm ilmi tecrübelerin yazılabileceği bir kağıt parçasından bir adım ileri gidemez.

“Hayat Okulu” öyle zannedildiği gibi akademik eğitim alamayan kişilerin yaşama hazırlandığı yer değildir. Hayat Okulu; doğan her canlının aynı zamanda öğrencisi olduğu ve acı, tatlı yaşanılanların ders, yaşam engellerinin konu, üzüntülerin problem, cenazelerin ders arası anlamına geldiği hiçbir fiziksel yapıya ihtiyaç duymayan eğitim kurumudur.

Bazıları bu en yüksek mertebedeki eğitimi veren mektebe uzun süre sadece öğrenci olarak devam eder. Bazıları ise öğrendiklerini öğretebilecek kapasiteye ulaşır ve “hayat hocası” olurlar. İster talebe olsun ister muallim; bu okuldan diploma sadece kabirde alınır. Verilen karnelerdeki notlarda yüce yaradan tarafından takdir edilir. Notu düşük olan bir müddet cezalıdır, tıpkı tüm yaz ders çalışmak zorunda olduğu için bahçede duran bisiklete binemeyen çocuk misali… Yüksek not alanlarda ödüllendirilir, tıpkı deniz kenarına tatile gönderilen başka bir çocuk misali…

Tanrının adaletinden başka denetleyen ne bakanlık vardır, nede denetim kurumu hayat okulunu. Bütünleme sınavları ise kırılan bir kalbi onarabilme durumunda verilebilir. Ve hiçbir bayram, seyran, resmi ıvır zıvırda ara verilmez eğitim öğretime. Kar tatili de yoktur, gölge istirahati de.

Eğer sende bir gün sınıf tekrarı mümkün olmayan bu derin ilimhanede; hayatın gerçek amacının sırrına vakıf olup, “kalender kişi” olma yolunda ilerlersen, hedefe varamasan dahi fani dünyada kalıcı bir nama sahip olabilirsin.  Yaşayan bir ölü değil, öldükten sonra hoş hatıralarla anılan “kamil insan” olmanız dileklerimle.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir