Gözleri Açık Gitmek

gözleri-acik-gitmekKimi zaman kapattığınızda derin hayallere daldığınız gözler; kimi zaman hayal gibi bir güzelliği görmeniz için kullandığınız mucizevi bir organdır. Bazen görüş açınıza girenleri görmezden gelmek en iyisidir, bazen de olay ve kişileri dört gözle beklemek gerekir. “Kalbin aynası” olarak en sevilen şarkılarda yer alan gözler; aynı şarkıda bahsedildiği gibi hep doğruyu söylemezler. Kem olanının nazar değdirdiği göz; sevdiği için her şeyi göze alan başka bir çift göz tarafından iyileştirilebilir. Birçok şarkı, şiir ve deyişe konu olmuştur gözler. Ve yine güzel olan bir çok sıfat şekline büründürülmüştür. Zeytin gözlü, bahar gözlü gibi… Sıklıkla edilen bedduaların başında ise “gözüne dursun” denileni gelmektedir.

İnsanoğlunun gözle olan ve dillere pelesenk haldeki ilişkisi; bir kısım insanlar için öldükten sonrada devam etmektedir. Zira gözleri görürken istediklerine ulaşamayanlar; hayata gözlerini yummazlar, yumamazlar. Onlar gözleri açık gidenlerdir…

Bazen başarmasını istediğiniz kişinin muvaffak olduğunu görmeden ölmek, bazen intikam denilen insanlık dışı hareketi tamamlayamadan dünyadan göç etmek, bazen çok istediği bir olayı gerçekleştiremeden hayata veda etmek, ya da kavuşamamak gözlerin açık gitmesine sebep olur.

Gözü açık gidenin ardından yapılacak en doğru şey aynı durumu yaşamamak için vaziyetten ders çıkarmaktır. Ama kimileri de durumdan vazife çıkarmayı tercih eder. İşte o zaman vazife sahibi şahsiyet için tehlike çanları çalıyor demektir. Zira açık giden gözleri kapatmak için bazen bir ömrü feda etmeyi göze almak gerekir.
Fani dünyada gözden ırak kalıp gönülden de ırak olmamanız dileklerimle.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir