Başlangıç / Kelimeler / Yorumsal Kelimeler / Merhaba ve Elveda

Merhaba ve Elveda

elveda ve merhaba“Merhaba” diyerek bir araya gelir insanoğlu… Bu kısa kelimeyi dile getirmek, aynı zamanda nice maceralara kanat çırpmayı kabul etmektir. Yeni bir aşk, yeni bir dostluk, yeni bir ilişki kısacası her şey küçük bir “merhaba” ile başlar.

Bazen de “merhaba” denilen başka bir insan değil, bir olgudur. Yeni dünyaya gelmiş dünyalar tatlısı, şirin mi şirin bir bebek hayata merhaba derken; müflis bir işadamı ise sefalete karşı aynı kelimeyi sarf eder. Kimi zaman zamansız gelen bir ölüm, acıya; zaman zaman da güzel bir tesadüf, mutluluğa merhaba dedirtir.

Aslında her insan, her an “merhaba” demektedir. Zira durması mümkün olmayan şekilde akıp geçen zaman, sürekli tarihi değiştirmektedir. Bir saniye içinde yaşarken, az sonra gelecek olan saniyeye istem dışı olarak “merhaba” denir.

Hayatımızda “merhaba” kadar sık kullandığımız diğer bir sözcük ise “elveda” söylemidir. Çünkü “merhaba” diyen zatı muhterem aynı zamanda “elveda” demeyi de kayıtsız şartsız kabul etmiştir.

Güzel bir olgu ya da ilişkiyi noktalayan “elveda”, cümleyi kuranın canını acıtabilir. Fakat el sallanarak tarihteki acı hatıralar arasına yollanan olumsuz bir durum için dile getirilen “elveda”, aksine can kurtarıcıdır.

“Elveda” ve “merhaba”; anne –  baba bir, özbeöz kardeştir. İkisi de farklı durumlarda sevindirebilir ya da hüzünlendirebilir. Asıl olan her ikisini de aynı olgunlukla kucaklayabilmektir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir