Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Birkaç İlginç Bilgi

Birkaç İlginç Bilgi

Bilgi; insanı yücelten, gelişmesini sağlayan ve ona bir takım nitelikler kazandıran önemli bir kavramdır. İnsan, bilgileri öğrenerek kendisini geliştirir ve tamamlar. Bu sebeple duyduğumuz her türlü bilgiyi hafızamıza kazımalıyız. Bazı bilgiler gereksiz gibi gelse de asla insana zarar vermez. Yani fazladan bir şeyler bilmek insanı olumsuz etkilemez ; ama olumlu yönde etkiler. Hiç ummadığımız bir bilgi bile, gün gelir işimize çok yarayabilir. Bu yüzden öğrenmekten ve bilmekten asla geri kalmamalıyız. Bu yazıda size bilmediğiniz ya da bilip de unuttuğunuz bazı bilgileri hatırlatmak istiyorum. Elbette bunlar arasında ben de hepsini bilmiyorum ; ama yeni öğrendiğim bu bilgileri size kendimce yorumlamak istiyorum.

Kar yağışını hemen hemen her insan sever. Kardan adam yapmak, kar topu oynamak ve karda kaymak, her insanın eğlenceleri arasında yer alır. Kar taneleri ise gökyüzünden sihirli bir izlenim meydana getirir. Peki kar tanelerinin gökyüzünden yere kadar inerken hiç çarpışmadığını biliyor muydunuz ? Düşünsenize milyonlarca, bazen de milyarlarca kar tanesi gökyüzünden yeryüzüne iniyor ve hiç çarpışmıyorlar. Gerçekten de çok ilginç bir bilgi. Ayrıca kar taneleri altıgen olma özelliği de taşır. Bu da ilginç bilgiler arasında yer edinmiştir.

Yağıştan söze başlamışken yine buradan devam edelim. Kar dışında bir diğer önemli yağış türü ise yağmurdur. Yağmurlu havalar, kimileri için kötü bir durumu belirtse de kimi insanlar yağmurda ıslanmaya bayılırlar. Peki dünyada en fazla yağış alan bölge sizce neresi ? Biraz düşündünüz ve aklınıza herhangi bir yer gelmedi mi ? ya da aklınızda bir yer var da doğru olup olmadığını merak mı ediyorsunuz ? O zaman sizi daha fazla bekletmeyeceğim cevap ; Hawaii adasında yer alan bir dağ. Bir yılda 365 gün olduğunu düşünürsek, bu dağda 350 gün boyunca yağış var. Bu gerçekten de sıra dışı bir şey. Hazır en çok yağış alandan bahsetmişken bir de yeni edindiğim bir bilgi olan en az yağış alan bölgeyi sizlerle paylaşayım. Güner Amerika’nın önemli ülkelerinden biri olan Şili’nin en ünlü alanlarından biri olan Atakama Çölü’nde bulunan bir alanda neredeyse hiç yağış olmuyor. 1971 yılında yağan yağış öncesi yaklaşık olarak 400 yıl, buraya hiç yağmur yağmamış. Düşünsenize 400 yıl boyunca bir yere yağış uğramıyor, ne kadar da ilginç değil mi ?

Yağışlar kadar etkili olan bir diğer doğa olayı ise hortum olarak dikkat çekmekte. Özellikle de Amerika kıtasında çok büyük boyutta hortumlar meydana gelmekte. Bu hortumlar, insan yaşamını neredeyse felç edecek nitelikte. Yıllardan beri halk, bu hortumlardan çok kötü şeyler çekti. Bir çok insan canından oldu, hayatta kalanlar ise yeni evlere taşınmak zorunda kaldı ya da evlerini onarma zorunluluğunu yaşadı. Çünkü yüksek hızla gelen hortumlar; evlerin çatısını, elektrik direklerini, camları, duvarları ve hatta çok büyük yapıları bile yerinden sökmeyi becerdi. Bunlar arasında en büyük sükseyi ise Teksas’ da çıkan ve saate yaklaşık olarak 450 km ile her yeri darmaduman eden hortum yaratmıştır. Bu hortum sonucu çevre düzeni tamamen değişmek zorunda kalmıştır. Kaldırımlar ve binalar, büyük zarar görmüş, bu yüzden tahribin yaşandığı alan neredeyse baştan inşa edilmiştir.

En ilginç bilgilerden biri ise hayvanlar aleminde yaşanmakta. Arılar, bir çiçek buldukları zaman, bu çiçeğin yerini diğer arılara bildirmek isterler. Bunun için arı dansı denen dansı yaparlar. Bu dansta yapılan figürler ise oldukça anlamlıdır. Çünkü bu dans esnasında arıların hareketleri, çiçeğin hangi bölgede olduğunu işaret eder. Bu sayede diğer arılar da çiçeğin olduğu yere gelirler.

Bilmemiz gereken bilgilere son bir tane daha eklemek istiyorum. Ağaçlar, büyüdükleri sırada gövde kısımlarını genişletirler. Her sene bir kademe daha genişlerler. Bu yüzden gövde içerisinde ek bir halka meydana gelir. Kesilmiş ağaçların gövdelerinde yer alan halka sayısı, o ağacın yaşını ifade etmektedir. Bu sayede ağaçların yaşları hesaplanmış olur.

Bu tür bilgileri öğrenerek kendimizi daha fazla geliştirebiliriz. Bu bilgileri öğrenmek kadar akılda tutmak da oldukça önemlidir. Çeşitli hafıza teknikleri sayesinde öğrendiklerinizi uzun süre akılda tutabilirsiniz. Bu teknikler arasında en faydalı olanlardan biri de sık sık tekrarlamadır. Öğrendiklerinizi ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar geç unutursunuz.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonunuz Suya Düşünce Yapmanız Gerekenler

Telefonunuz suya düştüğünde yapacağınız ilk müdahale oldukça önemlidir. İlk anda yapacağınız herhangi bir yanlış uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir