Başlangıç / Kelimeler / Yorumsal Kelimeler / Altın Piyasasındaki Hareketlilikler

Altın Piyasasındaki Hareketlilikler

Gelirinin tümünü harcamayıp, bir kısmını biriktiren, bugününü yaşayan değil, bugününden yarınına hazırlık yapan, “kötü günler için” para biriktirmeye alışkın bir milletiz. Yıllardır söylenen sözler vardır. Bunlardan biri de yastık altında para saklamaktır. Ancak rahatlıkla söyleyebilirim ki artık yastık altında para saklama dönemi bitmiştir. Yastık altına para değil, çeyrek, cumhuriyet atma dönemi başlamıştır.
Altın; 2011 haziran ayının ikinci yarısından itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Aylardır yüzeysel değişiklikler haricinde sabit duran altının haziranın sonları ile temmuz ayının başlarında hareketliliğini sizlerde gözlemlemişsinizdir.

Altındaki bu hareketlilik bir çok televizyon programına ve haber bültenine konu oldu. Öyle ki kapalı çarşı kuyumcuları daha sık aranmaya başlanmış, civardaki kuyumcular ile altının gidişatı ile ilgili muhabbetler artmıştır.

Piyasadan haberdar bir çok kişi, aralık 2011’e kadar altının bozdurulmaması tavsiyesinde bulunuyorlar, bende bu tavsiyeleri dinleyen birisi olarak iyi mi yaptım, kötü mü yaptım diye düşünüp duruyorum.

Biliyorsunuzdur, 23 ağustosta altın 109 Liraya kadar çıkmıştı. Aradan bir ay geçmesine rağmen bu değeri bir daha göremedik. 103 ile 106 arasında değişip durdu günlerce.  İnşallah sizler bu 103-106 arasında altına yatırım yapanlardan değilsinizdir. Çok yanlış bir zamanlama bu 103-106 aralığındaki günler..

Şuanda ekim ayının başlarındayız. Gram altının 96 liraya kadar düştüğünü gördük, yazımı kaleme alıyorken baktım şu anda 100 lira. Tahmin ediyorum ki yükselişe geçiyor yine..

Altınını 96-97 liradan alanlar yaşadı. Nacizane fikrim, 108 lirayı görünce altınınızı bozdurun. ( Üç aylık grafiklere dayanarak bu değerleri veriyorum. ) Altının 110-111 lira olacağına hayal gözüyle bakıyorum.  Bu aralar altın almak içinde en ideal zaman 96-98 aralığı. Tüm yatırımcıların dikkatli olmasını, piyasa grafiklerini günbegün takip etmelerini tavsiye ederim.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Bir Çöküş Sebebi: Korku (Serdar DİREK)

  İnsan varoluşu gereği hatalarla doludur. Bu hatalar yer yer faydalı, hayat kurtaran ve kişiyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir