2017’de Türkiye’deki Siber Saldırılar Nasıl Olacak?

Türkiye’nin her dönem siber saldırılara maruz kaldığı ve bu saldırılar nedeniyle ciddi maddi kayıpların yaşanmasının yanında internet erişiminin de sorun oluşturmaya başladığı bilinmektedir. Siber saldırıları engellemek adına önlemlerin alındığı belirtilse de, saldırıların nasıl ve ne zaman yapılacağının bilinememesinden kaynaklı olarak, saldırıyı önlemek de olanaksızdır.

Peki Türkiye sıkça karşılaştığı siber saldırı problemi ile 2017 yılında nasıl karşılaşacak?

Zararlı Yazılımlar Artacak

Siber saldırılarda kullanılan zararlı yazılımların 2017 yılı itibariyle artması bekleniyor. Kullanılan zararlı yazılım sayısının artmasının yanında, yazılımların sisteme zarar verme biçimi değişerek, şiddetinin de artması bekleniyor. Bu nedenle 2017 yılında gerçekleştirilebilecek olan siber saldırılara karşı savunma olasılığının çok daha düşük olduğu kaydediliyor.

Şirketler Finansal Açıdan Tehdit Altında

Önceki yıllarda dünyada da sıkça görülen bu saldırı tipinin 2017 yılında da yaygın olarak devam ettirileceği düşünülüyor. Büyük şirketlerin ve bankaların sistemine girerek, gerçekleştirilen para akışlarının yönünün değiştirilebileceği belirtiliyor. Öncesinde de olduğu gibi para akışının olduğu hesapların tespit edilmesi ile şirketlerin ciddi maddi kayıplar yaşama ihtimali yüksek görülüyor.

Saldırılarak Yalnızca Maddi Amaçla Olmayacak

İnternetin ulaşabildiği insan kitlesi çok fazla olduğundan siber saldıların yalnızca maddi kazanç için yapılmayacağı düşünülüyor. Algı oluşturmak, propaganda yapmak ve toplumların görüşlerini etkileyebilmek için de siber saldırıların gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

Tek Güvenlik Önlemi Yetmeyecek

Tek tip güvenlik alınması, saldırıların kolayca ve hedef odaklı gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu nedenle kurumların birden çok güvenlik tipini bir arada bulundurdukları tercihler yapmaları gerekecek.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

2016 Yılının En Güvenilmez Şifreleri

İnternet ortamındaki kişisel verileri koruyabilmek ve erişimlerini şahsileştirmek için kullanılan şifrelerin, güvenilir olması fazlasıyla önemlidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir