Pokemon Go Tehlikeli Bulunarak Yasaklandı!

Dünya’da ve Türkiye’de oldukça tutulan ve bir çılgınlık haline gelen ‘Pokemon Go’ oyunu ile farklı arttırılmış gerçeklik uygulamaları bundan sonra Çin’de oynanamayacak. Çünkü Çin bu oyunları kesinlikle yasakladı. Öyle ki bu oyunlar asla bu bölgede çıkış yapamayacaklar.

Çin, Pokemon Go Oyununu Güvenlik Önlemi Olarak Yasakladı.

Çin çok sayıda kullanıcısı olan ve bağımlılık haline gelen Pokemon Go oyununu artık Çin’e sokmuyor. Bu hareketini ise  güvenlik sebebi olarak açıklıyor. Pokemon GO’nun da içinde bulunduğu, birçok AR kullanmakta olan uygulama, Çin tarafından bazı tehlikeli riskleri sebebi ile yasaklandı.

Pokemon GO Heyecanla Beklenirken Yasaklandı

Geçen yaz döneminde Niantic, piyasaya sürdüğü Pokemon GO oyunu ile oldukça büyük bir heyecan uyandırmayı başarmıştı. Bir çok ülkede ise halen çıkmadı. Bu ülkelere dahil olan Çin, Pokemon GO oyununu henüz piyasaya çıkmadan yasakladı.

Çin, bir açıklama yaptı ve oyuna getirmiş olduğu yasak ile ilgili olarak 2 sebep gösterdi. Gösterdiği 2 sebepten biri Pokemon GO, AR ve diğer oyunlarda GPS özelliklerinden dolayı coğrafi bilgilerin güvenliğine önemli bir tehdit olarak görülüyor ve bu yüzden tehlike yarattığı düşünüyor. Diğer sebep ise Pokemon GO, oyuna başlarken kabul edilen ve bu sayede sahip olduğu uygulama yetkileri sayesinde oyuncuların tüm kullanıcı bilgilerini taşıyor. Bu da büyük bir risk olarak görülüyor.

Tüm bu sebepler dolayısıyla Pokemon GO oyununun tüm heyecanı Çin’de başlamadan bitmiş oldu. Çin daha öncede benzer sebepler yüzünden Battlefield 4 tarzı oyunları yasaklamıştı.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

2016 Yılının En Güvenilmez Şifreleri

İnternet ortamındaki kişisel verileri koruyabilmek ve erişimlerini şahsileştirmek için kullanılan şifrelerin, güvenilir olması fazlasıyla önemlidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir