Başlangıç / Web / 2016 Yılının En Güvenilmez Şifreleri

2016 Yılının En Güvenilmez Şifreleri

İnternet ortamındaki kişisel verileri koruyabilmek ve erişimlerini şahsileştirmek için kullanılan şifrelerin, güvenilir olması fazlasıyla önemlidir. Çünkü şifreler yeterince güvenilir olmadığında, saklanan bilgilere istenmeyen kişilerin erişmesi de bir o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple şifre seçimlerinde bazı hususlara dikkat etmek ve kolay tahmin edilebilen şifreleri tercih etmemekte yarar vardır. Peki şifrelerin kolay tahmin edilebilir olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için önceki dönemlerde en çok hangi şifrelerin çalındığını bilmek yol gösterici olacaktır.

2016 yılında en çok çalınan şifrelerin ortak özelliği tek düze olmalarıdır. Ayırt edici noktalar bulunmadığı için şifrenin başı bulunduğunda gerisini tahmin etmek de kolay olacaktır. Geçtiğimiz yıl en çok çalınan şifreler; qwerty, 1q2w3e4r, 123456, password, 111111, google, zxcvbn vb. şifreler olmuştur. Görüldüğü gibi bu şifrelerin başının tahmin edilmesi ile devamının tespit edilmesi fazlasıyla kolaydır. Bu sebeple tahmin edilmesi zor şifrelemeler yapılmalıdır.

Güçlü şifre nasıl oluşturulur?

Şifre oluştururken tavsiye edilen kriterlere uyulması, şifrenin daha güçlü ve tahmin edilmesi zor olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple özellikle internet üzerinde kullanılan şifrelerde, şifre içinde rakam ve harflerin karışık olmasına, mümkünse büyük harf, küçük harf dengesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece şifreyi tahmin etmek zor hale geldiğinden verilerin güvenilir şekilde saklandığından emin olunabilir.

Şifrelemede doğru tercih yapılması, sonrasında yaşanacak sorunları önlemiş olacak ve tüm verileriniz güvenilir bir şekilde saklanacaktır.

 

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Pokemon Go Tehlikeli Bulunarak Yasaklandı!

Dünya’da ve Türkiye’de oldukça tutulan ve bir çılgınlık haline gelen ‘Pokemon Go’ oyunu ile farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir