5G Teknolojisi Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Geçtiğimiz yıl 4.5G teknolojisine geçildikten sonra dünyada 5G teknolojisi konuşulmaya başlandı. Çok daha hızlı bir internet kullanımı sağladığı için gelişen bu teknoloji ile her alanda gelişim hızlandı. Bu durum sonucunda da gözler 5G teknolojisinin ne zaman kullanılmaya başlayacağını açıklayacak olan yetkililere çevrildi. Ve geçtiğimiz günlerde yetkililerden 5G teknolojisinin kullanılmaya başlanacağı zaman hakkında net bir açıklama geldi.

Dünyayla birlikte 5G’ye geçilecek!

4,5G teknolojisine Türkiye, dünyadan çok sonra geçiş yapmıştı. Öyle ki Türkiye’de 4G teknolojisinin kullanılmaya başlanması hakkında görüşmeler yapılırken, dünya, 4,5G’ye geçiş için hazırlanıyordu. Bunun sonucunda da Türkiye 4G’ye geçmek yerine direk 4,5G kullanımına geçmeye karar verdi. Türkiye’de yaklaşık 1 yıldır 4,5G kullanılırken, şimdilerde ise gündeme 5G’nin kullanımı gelmeye başladı.

Henüz dünyada da 5G teknolojisini kullanan bir bölge bulunmuyor. Ancak hazırlık aşamaları hızla sürdürülüyor. Ve gelen açıklamalar doğrultusunda da hazırlıkların tamamlanması ile Türkiye’nin de 5G’ye geçeceği kesin olarak görülüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre Türkiye, dünyanın 5G kullanımına başladığı zamanla eş zamanlı olarak 5G kullanımına başlayacak.

5G ne gibi yararlar sağlayacak?

2020 yılında geçilmesi planlanan 5G teknojisinin en büyük yararı endüstri uygulamalarına olacak. Gelişen teknoloji sayesinde hem endüstri uygulamalarında gelişim alanı açılırken hem de akıllı ulaşım sistemlerinde yapılan çalışmalar yoğunlaştırılacak. Bunun yanında özellikle büyük şirketlerin veri kullanımı çok daha hızlı ve yararlı olacak.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Pokemon Go Tehlikeli Bulunarak Yasaklandı!

Dünya’da ve Türkiye’de oldukça tutulan ve bir çılgınlık haline gelen ‘Pokemon Go’ oyunu ile farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir