Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Telefon Dinlenme Önlenebilecek mi?

Telefon Dinlenme Önlenebilecek mi?

telefon-dinleme

Telefon görüşmelerinin gizliliği konusunda tüm dünyada çeşitli çekinceler mevcut. Öyle ya, günün birinde tüm görüşme kayıtlarınızın çarşaf çarşaf ortaya dökülmesini kim ister ki?Konuyla ilgili olarak Antivirus Şirketi McAfee yaptığı açıklamada bir proje hakkında çalışma yapıldığını duyurdu. 

Şirketin kurucusu olan John McAfee, kişisel verilere giren telefon konuşmalarının hükümetlerin denetiminden çıkmasını sağlayacak bir proje ile ilgili ar-ge çalışması yürüttüklerini açıkladı. Herhangi bir şekilde dışarıdan sızmanın mümkün olmadığı, ağ üzerinden hizmet verecek olan cihazın, 100 dolarlık etiket fiyatı ile satışa sunulacağı açıklandı. Kişisel veri güvenliği konusunda oldukça önemli bir adım olarak görülen bu cihazın özellikleri ile ilgili de çeşitli detaylar verildi. John McAfee, hem ne konuştuğunuz, hem de kiminle görüştüğünüz konusunda sır vermeyecek olan cihazın prototipinin 6 aya kadar tamamlanmış olacağını ve sunumunun yapılacağını ifade etti. Bir alanda asılı şekilde -bir duvar olabilir- kullanılacağı ve 100 ile 300 metre arasındaki bir çapta etkili olacağı söylenen cihaz, bilgi güvenliği konusunda yardımcı olacak.  

Evet, ürünün açıklaması bu şekilde ancak bana kalırsa bu konu şimdilik bir hayalden öte değil. Sebebine gelince; görüşmelerimizin ve özellikle telefon görüşmelerimizin bir operatör aracılığı ile yapıldığı günümüzde, söz konusu cihaz belki civarımızdaki meraklıları engelleyebilir ancak, iddia edildiği gibi söz konusu olan hükümet dinlemelerine karşı önlem  ise bir işe yaramaz. Zira tüm görüşme kayıtlarımız, resmi makamlarca talep edildiğinde zaten ilgili mercilere operatörler tarafından teslim edilir.

Bana kalırsa, daha önce komşusunun öldürülmesi konusuna adı karışan John McAfee’nin bir nevi imaj düzeltme ve ilgiyi başka tarafa çekmek için ortaya attığı bir ütopya olabilir.

Gelişmeleri hep beraber bekleyip göreceğiz.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir