Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / En Sağlam Akıllı Telefon Hangisi?

En Sağlam Akıllı Telefon Hangisi?

en-saglam-telefon

Telefon alırken ve özellikle akıllı telefon alırken, tercih sebebi olan kriterlerden biridir alacağımız telefonun dayanıklılığı. Zira cebimizde taşıdığımız ve yeri geldiğinde binlerce TL saydığımız bu cihazların belkide en büyük handikapıdır yere düşürmek veya su teması gibi etkenler.

Akıllı telefonların ne ölçüde dayanıklı oldukları, birçok araştırma sonucunda test edilmektedir. Bazen amatör bazen de profesyonel denemeler, telefonların sağlamlığı ile ilgili fikir vermektedir. Son olarak ise bir kasko şirketi, konuyla ilgili araştırma yaparak, bunu yayınladı. Sonuçlar gerçekten ilginç. 

5 adet akıllı telefon modeli teste tabi tutulurken; masada kaydırılma, 1.5 metrelik bir yükseklikten düşme ve suyla temas ettirme şeklinde denemeler sonucunda, gerçekten ilgi çekici sonuçlarla karşılaşıldı. Buna göre; risk puanı olarak 7.1 verilen Samsung Galaxy S4 en dayanıksız telefon olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar diğer telefonlar da yeterli ve beklenen puanı alamamış da olsa, Google’ın Moto X denemeleri nispeten küçük çiziklerle atlatmayı başardı. Bu telefonun risk puanı ise 4.5 oldu. 

Apple’ın gözde telefonlarından olan iPhone 5S ve 5C, başarısız olan diğer telefon modelleri oldular. Ancak 5S’in 5C ‘ye nazaran sağlamlık konusunda ciddi bir başarısı göze çarpıyor. Samsung Galaxy S4, suya batırıldığı anda bozulurken, 1.5 metrelik bir yükseklikten atıldığında da hayal kırıklığı oluşturdu. Sürekli olarak merak edilen bir soru olan “en dayanıklı akıllı telefon hangisi?”  sorusu bu kez bir kasko firması tarafından sorulduğundan ve testler yapıldığından, ortaya çok daha ilginç sonuçlar çıktı. Teknoloji devleri olan Samsung ve Apple’ın konuyla ilgili başarısızlıkları ise teknik özelliklerin ön plana çıktığını gösteriyor. 

Bu kasko firmasının tüm başarısızlıklarına rağmen sigortalama konusunda telefonlara nasıl değerler biçeceği ise merak konusu. 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir