iPhone 5S Maliyeti Ne Kadar?

iphone-5s

Apple’ın en fazla güvendiği telefonu olan iPhone 5S, her açıdan yoğun bir şekilde inceleniyor. Hem teknoloji meraklıları hem de uzmanlar tarafından detaylıca yorumlar yapılan cihazın ne kadara  mal olduğu konusu da dikkat çeken konular arasında bulunuyor. Bu durum üzerine araştırma yapan IHS Suppli adındaki şirket, dikkat çekici sonuçlara vardı. 

Depolama alanları bakımından fiyat farkı bulunan telefonlardan 16 GB iPhone 5S 191$, 64 GB iPhone 5S ise 210 dolarlık bir maliyete sahip durumda. Bu analize girmeyen diğer masraflar da bulunuyor. Bunlar; Lojistik, montaj işleri ve imalatın yapıldığı aşama şeklinde sıralanabilir. Reklam giderlerinin yanısıra, ar-ge çalışmaları için de yapılan masraflar, bu rakama dahil değil. 

649$ ve 849$ satış fiyatı olan iPhone 5S, dünya genelinde milyonlarca insana ulaşıyor. Araştırmanın derinlemesine bakıldığında, donanımsal parçaların fiyatları da ortaya çıkmış oluyor. Bu akıllı telefona bir flaşın ekstradan eklenmesi, 19 dolarlık bir maliyet anlamına geliyor.  Retina ekranına bakıldığında 41 dolara telefona monte edildiği görülüyor. iPhone 5 ve iPhone 5S incelemesinde aralarındaki maliyet farkının 26 dolar olduğu ortaya çıkıyor. Bu durum, Apple’ın bu sene ve geçtiğimiz sene karşılaştırıldığında görülen ekonomik uyuşmazlıkla ilgili sorunlarının sonucunda ortaya çıktığını söylemek de yanlış olmayacaktır. 

“iPhone 5S Ne Kadara Mal Oluyor?” sorusu, yapılan bu araştırma sayesinde netlik kazanmış oldu. Ortaya çıkan bu sonuçlar, akıllı telefonların ülkemizdeki çok yüksek satış rakamlarını da akla getiriyor. 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir