Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Google’ ın Yapay Zekası DeepMind ve Alınması Gerekli Önlemler

Google’ ın Yapay Zekası DeepMind ve Alınması Gerekli Önlemler

google-deepmindBilindiği üzere Google, yapay zeka üzerinde çalışmalar yapıyor ve bunu da DeepMind olarak adlandırdığı bir servis üzerinden gerçekleştiriyor. Son süreçte, DeppMind’ a Google Translate servisinin entegre edilmesi ile birlikte, örneğini ancak bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz ürkütücü durumlar ortaya çıktı. Bu durumda gösterdi ki; şayet yapay zeka kontrol altında tutulmazsa, insanlığın sonu makineler tarafından gelebilir. Peki beni böyle düşündüren ne oldu, gelin hep birlikte inceleyelim:

Google’ ın Yapay Zekası DeepMind’ dan ve Google translate’ nin entegre edildiğinden bahsetmiştim. İşte bu durumda yapay zeka, normalde kendisine öğretilmeyen bir şeyi başardı. Örneğin Çince’ den Japonca’ ya çeviri kendisine öğretilmemişti  ancak, önce Çince’den İngilizce’ye, sonrasında da İngilizce’den Japonca’ ya çeviri yaparak uzmanları hayretler içerisinde bıraktı. Zira bu yöntem de kendisine öğretilmemişti ve bunu kendi düşünerek gerçekleştirmişti.

Bunun üzerine Google ne mi yaptı? Yapay Zekayı kontrol altında tutacak ve onların gelişimini sürekli denetleyerek dahası kontrol altında tutacak mühendisleri işe almaya başladı.

Ayrıca yine Google, dudak okuyabilen bir yapay zeka üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Elbette özellikle görme ve duyma engelli insanların yararı amaçlanan bir çalışma ancak, ileride bunun farklı ve özellikle art niyetli bir amaç için kullanılmayacağının garantisi yok. Netice itibari ile, ileride konuşurken sürekli ağzımızı elimizle kapatmak zorunda kalabiliriz. Öyle ya; bizi takip eden bir yapay zekanın nerede olacağını nereden bileceğiz? Bu bir güvenli veya cep telefonu kamerası olabileceği gibi, Google glass veya akıllı lens kullanan bir meraklının bakışı bile olabilir.

Sonuç itibari ile Fizikçi Stephen Hawking ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk gibi dünyanın en zeki insanları yıllardır yapay zekaya karşı insanlığı uyarıyorlar. Öyle zannediyorum ki, artık onlara kulak kabartmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Zira her ne kadar güvenlik mühendisleri ile kontrol altında tutulmaya çalışılsa da, bir gün kontrolden çıkmayacağının veya (kafayı yemiş bir mühendis tarafından) çıkarılmayacağının garantisini kim verebilir ki?

Ne dersiniz, sonumuz geliyor mu?

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir