Akıllı Kontak Lens Teknolojisi

akilli-lens-2Bilindiği üzere göz sağlığı oldukça önemli. Görme duyusu hayati fonksiyonların başında gelmekte. 5 duyu organımızdan en önemlisi olan görme duyusunda yaşanılan bir kayıp çoğu kez hayatı olumsuz yönde etkilemesini bırakın, nerede ise yaşanmaz hale getirmesi işten bile değil.

Bu nedenle de gözlerdeki problemlerin çözümü için çoğunlukla; ilaç, gözlük, lens ve ameliyat gibi yollar önerilmekte. Her kişinin göz hastalığı kendisine has olduğundan başkaları ile karşılaştırmamak gerekir. Bu nedenle de uzmanların uyarıları dikkate alınmalı ve kimse birbirinin gözlüğünü takmamalıdır.

Birbirinin gözlüğünü kullanmanın riskli oluşu belki mantıksız gelebilir. Ancak havadan nem kapan yeni nesil maalesef bu konudaki etkileşimlere daha açık. Özellikle de en tehlikelisi,  farklı kişilerin aynı lensi takması ki bu geçici körlüğe bile yol açabilir. En önemlisi de kontak lenslerin temiz tutulması konusu. Ve benim gözlemim (en azından çevremdeki insanlar), bu konuda çok ama çok bilinçsiz olduğumuz yönünde.

Günümüzde; her konuda olduğu gibi, kontak lensler hakkında da teknolojik gelişmeler yaşanıyor elbette. Bu gelişmelerin en önemlisi de akıllı kontak lens teknolojisinin varlığı. Henüz piyasaya sürülmemiş olsa da akıllı kontak lensler adeta bir mucizeyi beraberinde getirecek gibi görünüyor.

akilli-lens-1Akıllı Kontak Lens Nedir?

Son dönemde adından sıkça bahsettiren akıllı kontak lens adeta bir teknoloji harikası. Artık benim gibi gözlük kullanıcıları bu lensler sayesinde gözlükleri ile vedalaşabilecekler. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? 🙂

2016 yılına damgasını vuran bu gelişme bununlada sınırlı kalmıyor. Akıllı kontak lens nedir diye merak eden kişiler için güzel bir haber var. Üretilecek olan akıllı kontak lenslerin birbirinden önemli özellikleri bulunuyor.

Otomatik Odaklanma Özelliği

Bunların başında da lensin otomatik odaklanma özelliğinin bulunması geliyor elbette. Bu, kullanıcılar için hayal bile edilemeyecek büyük bir buluş. Bu teknoloji ile birlikte, hem yakın hem de uzak görme problemi olanlar (hele bir de astigmat sorunu da varsa) tek bir lens ile mükemmel görüşe sahip olacaklar.

Akıllı Kontak Lens Fiyatları

Teknolojinin hayatımıza bu denli girdiği çağımızda, doğal olarak bu akıllı lensler asrın buluşu olmaya aday diyebiliriz. Akıllı kontak lens fiyatları henüz piyasaya sürülmediğinden ötürüdür ki henüz bilinmiyor.

2016 yılı içerisinde yapılması planlanan akıllı kontak lens testlerine henüz başlanamadığı yetkililer tarafından açıklanarak netlik kazandı. Bu lenslerin bir an evvel piyasaya çıkması kullanıcılar tarafından dört gözle beklense de yetkililer henüz bunun için erken olduğunu belirtiyorlar.

Ancak geçenlerde tv’ de izlediğim bir haberde, yeni bir “göz içi mercek” ameliyatı ile en azından oto-focus işleminin kısmi de olsa gerçekleştiğini öğrendim. Dolayısı ile hastanın göz problemi ne olursa olsun, tam bir düzelmenin olduğu söyleniyor.

Aslına bakarsanız, ilgili hastaneye gitmemek için kendimi zor tutuyorum. Zira 10 yaşından beri “Dört Göz” olan ben için süper bir olay. Ancak gelişen teknolojiden beklentimin çok olması şimdilik beni bundan alıkoyuyor. Bu durum yeni telefon almak için “yeni teknolojilerin çıkacağını umarak” bir süre daha erteleyen insanlarla aynı. Belli mi olur, Google’ ın üzerinde çalıştığı Google glass belki lenslere entegre edilir? 🙂 Olur mu olur…

Ve beklememin bir diğer nedenide bir aşağıdaki paragraf. 😉

Sırada Gözyaşı İle Diyabet Ölçümü Var

Aynı zamanda bir diğer gelişme de gözyaşları ile diyabet ölçümlerinin yapılacak olması. Evet, bu da oldukça dikkat çeken sağlık teknolojileri arasında yer alıyor. Bu gözyaşlarını ölçebilmek için lenslerde glikoz sensörü olacağından bahsediliyor.

Bu sayede kan değil gözyaşı ile bile şeker sayımı yapılması mümkün hale gelecek. Bu gelişmeler Alpha bet ve Novartis iş birliği le gerçekleştirilecek. Akıllı kontak lens ne zaman çıkacak bilinmez ama çıktığı zaman izdihama yol açacağı kesin… Çünkü mükemmel görüş ile birlikte diyabetlilerin yakındığı sürekli parmak delme hadisesi de ortadan kalkmış olacak.

Dediğim gibi; ne zaman çıkacağı henüz duyurulmadı ancak en azından dört gözle ! bekleyenlerden birisi de ben olacağım. 🙂

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir