Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Görme Engelliler İçin Teknoloji

Görme Engelliler İçin Teknoloji

gorme-engelliler-icin-urunler

Teknoloji ve teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanında bizimle birlikte yaşamaya devam ediyor. Bu gelişmelerin çoğunun farkında bile olmadan, adını bile bilmeden kullanıyoruz. Örneğin hemen herkesin elinde olan akıllı telefonlara gelen teknolojik gelişmeye bağlı güncellemeleri anlamasak bile yüklüyoruz.

Teknolojinin gelişmesi hayatımızın bütününü oluşturan yaşam, sağlık, ev, iş alanlarında kendini göstermeye devam ederken görme engelliler için harika bir tasarım raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Görme Engellilerin Okuma Engeli Ortadan Kalkacak Mı?

Yapılan çalışmalar neticesinde görme engelliler için sesli gözlük tasarımı yapıldı ve bu sayede görme engelliler kendi özel alfabeleri ile yazılmış olan kitaplara mahkum olmaktan kurtulacak gibi duruyor. Görme engelliler malzemeleri bugüne kadar teknolojik gelişmelerden yararlanmaya devam eden ürünlerine her gün yenilerini eklemekte.

Sadece kitap okumada değil, günlük yaşamda karşılaşılan yazılı her şeyin seslendirilmesi bu gözlükle mümkün olacak. Trafik tabelaları, restoran menüleri, araç üzerindeki yazılar, sokak ve cadde isimleri gibi yazılı her şey gözlüğü takan engellinin baktığı açının içine girdiği anda seslendirilecek.

Görme Engellilerin Engellerini Ortadan Kaldırabilen Ürünler

gorme-engellilerTeknolojik gelişmeler hem normal hem de engelli kişiler için hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Görme engellilere özel çalışmalara her geçen gün bir yenisi eklenirken, konuşan gözlükten önce de çok çeşitli ürünler ile engellerin aşılmasına destek olunmaya çalışılmaktaydı.

Üretici firmalar görme engellilere özel görme engelliler için telefon modelleri üretim ve satışını yapmaya devam ediyor. Kabartmalı ve konuşan saatler, kabartmalı daktilolar, konuşan günlük yaşam ürünleri ile görme engellilere hali hazırda yaşamı kolaylaştıran ürünler piyasada bolca mevcut.

Teknolojik çalışmalar ve gelişmelerin ürünü olan konuşan gözlük ise görme engelli kişinin dışarıda tek başına her yere güvenle gitmesini sağlayacak özellikteki görme engelli ürünleri kategorisinde üretilmeye başlandı. Günlük yaşamın ev hali için çok çeşitli ürünler varken, dışarıdaki günlük yaşamdaki görme engeli sorun olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

Ulaşılabilirliği Kolay Olan Görme Engelli Ürünleri Nelerdir?

Görme engelliler için teknolojik çalışmalar hızla devam ederken bu çalışmalar sonucunda üretilen ve satışa sunulan görme engelli malzemeleri bu alanda satış yapan mağaza ya da internet ortamında kolayca bulunabilen ve satın alınabilen ürünler arasında.

Günlük yaşamda kullanılan oyun malzemelerinden çalar saate kadar her ürünün görme engellilere özel olarak üretilmiş olanını bu marketlerde bulunması mümkün. Malzemenin özelliğine ve yapısına göre ya kabartma ya da sesle desteklenen ürünler ile görme engellilerin engellerinin ortadan kaldırılması ve sorunsuz yaşamalarıı sağlamak adına çalışmalar devam ediyor. Sanıyorum toplumsal duyarlılık ve bilinç bu yönde arttıkça, bu alanda daha pek çok ürünü görebileceğiz.

Not: burakveelif.com olarak ben de bu konuda bir çalışma yürütüyorum. Yani sitemde yer alan makaleler için bir “sesli dinle” oluşmunu araştırıyorum. Umarım kısa süre sonra bu özelliği de aktif edebilirim.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir