Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Telefonlarda Uzun Şarj Dönemi Bitiyor!

Telefonlarda Uzun Şarj Dönemi Bitiyor!

Sizlerde benim gibi telefonu yoğun kullananlardansanız, elinizden düşmüyorsa ve şarjınız çabuk bitiyorsa, dahası uzun şarj süresini beklemek sizleri sıkıyorsa bu haber tam size göre.

Bilim sağolsun… 🙂

Cep telefonları artık günümüzün olmazsa olmazı, adeta cep telefonumuz olmadan kendimizi bir boşlukta hissediyoruz. Son yıllarda akıllı telefonlarında hayatımıza girmesi cep telefonunu salt telefon olmaktan çıkarıp küçük bir bilgisayar haline dönüştürdü ve hız kesmeden ilerleyen teknoloji her gün yeni bir uygulamayla yaşamımızı daha da kolaylaştırıyor.

Nanoteknoloji İle Büyük Şarj Devrimi

Tabi pek çok aktiviteyi gerçekleştirdiğimiz bu minik bilgisayarlar haliyle sürekli şarj edilmesi gereken bir cihaz halini alıyor. Bu şarj işlemi bir iki saat kadar sürüyor. Bu kadar uzun şarj süresi cep telefonuyla çalışması gereken bireyleri bunaltıyor.

Amerika birleşik devletlerinde Florida Üniversitesi (UCF- The University of Central Florida) tarafından geliştirilen nanoteknoloji ürünü esnek süper kondansatörlerin bu sorunu halledecek gibi duruyor.

Bilim adamlarının TMD (Geçiş Metali Dikalgonenitleri) ismini verdikleri bu yeni keşifle esnek kondansatörü iki boyutlu malzemenin birkaç atom kalınlığındaki nano telleri kaplamak için kullanabileceklerinin farkına varmaları sayesinde ortaya çıktı.

1500 Tekrarlık Şarj Ömrü

Bu yenilik sayesinde artık cep telefonlarımızın bataryaları çok daha uzun süre dayanacak. Bunun nedeni iki boyutlu malzemelerin bu yöntemle çok daha iyi bütünleşmesi bataryanın şarj edilirken yaşamış olduğu yıpranmayı minimum seviyeye indiriyor. Şu anda özellikle cep telefonlarında kullanılan Lityum pillerin şarj edilme tekrarı 1500 civarında. Yani batarya maksimum 1500 kez şarj edilince ömrü de sona ermiş oluyor.

Artık Telefonlarımız Birkaç Saniye İçinde Dolacak

Geliştirilen sistem sayesinde artık birkaç saniye içinde telefonlarımız şarj olacak ve sıkı durun tam 30.000 kez şarj tekrarı artık mümkün olabilecek. Tabii ki sistem henüz tamamlanmadı ve üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Bu sistemin hayata geçmesi halinde sadece cep telefonları ile sınırlı kalmayacağı başka alanlarda, söz gelimi elektrikle çalışan otomobillerde de uygulanabileceği belirtiliyor.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir