Akıllı Telefonlarda Araba Modu Teknolojisi

Cep telefonları hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve o olmadan hayat bizim için duruyor kımıldayamıyoruz bile. Günlük hayatta pek çok zaman diliminde cep telefonlarımızı kullanıyoruz. Buna araçlarımızla seyir halindeyken kullanımda dahil. Buda ister istemez dikkat dağınıklığına ve fiziki şartların bozulmasına yol açıyor.

Seyir Halindeyken Telefon Kullanılamaz Hale Gelecek

Pek çok trafik kazası cep telefonlarıyla konuşmaya çalışan sürücüler nedeniyle gerçekleşiyor. İşte bunun için tedbirler geliştirmeye çalışan bilim adamları devletlerin talebi doğrultusunda araçlarda cep telefonu kullanımını kısıtlamaya yönelik bir takım önlemler geliştirme gayreti içerisinde.

Çeşitli basın kuruluşlarından edinilen bilgiye göre Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri cep telefonu firmalarından araç kullanımı sırasında cep telefonunun kullanılmasında bir takım engelleyici teknolojiler geliştirmesini talep etti.

İddiaya göre tıpkı uçak modu gibi geliştirilecek otomobil modu sürücünün başta video izlemesini veya cep telefonundan mesaj yazmasını engellemeye yönelik bir takım kısıtlamalar gelecek.

Araç Kullanırken Cep telefonu Kullanımından Kaynaklanan Kazaların Oranı Çok mu Yüksek?

Evet istatistiki verilere göre araç kullanan bir sürücünün cep telefonu ile konuşma yapması veya mesajlara bakıp cevap vermesi gibi davranışlar aracı kullanan kişinin %20 oranında araç hakimiyetini kaybettiği, özellikle görüşme içeriğinin yoğun olması veya görüşmeyi yapan kişinin sinirlenmesine neden olan bir yapıdaysa bu oran %29 gibi önemli bir kabiliyetin kaybına yol açıyor. Buda son derece üzücü durumlara sebep olabiliyor.

Sese Duyarlı Kullanım Özelliği Neden İşe Yaramadı?

Tüm bu nedenler göz önüne alındığında cep telefonu görüşmesi yapması gereken araç sürücülerinin güvenli bir yere park edip bu görüşmeyi yapması başta kendisi ve birçok insanın can ve mal güvenliği açısından son derece gerekli bir uygulama. Geçtiğimiz yıllarda bazı büyük cep telefon firmaları araç sürücülerinin telefon görüşmelerini sese duyarlı cevaplama özellikleri bulunan telefonlarda hayata geçirmişti.

Fakat bu uygulamanın çokta faydalı olmadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Zira cep telefonu kullanımından kaynaklanan kazalar sürücünün fiziki hareketlerinden daha çok zihninin meşgul olmasından kaynaklandığını göstermiştir. Her insanın hayatı değerlidir. Araç kullanımı sırasında cep telefonu kullanmak canınızı tehlikeye atmaktadır.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir