Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Akıllı Telefonlara Zam Mı Gelecek?

Akıllı Telefonlara Zam Mı Gelecek?

Doların sürekli yükselişiyle birlikte akıllı telefonların fiyatlarında da artış olması bekleniyor. Teknolojik ürünlerin dolar üzerinden Türkiye’ye getirilmesinden kaynaklı olarak fiyatlarda artış olabileceği düşünülüyor. Henüz resmi bir açıklama gelmemekle birlikte 2017 yılının ikinci yarısında fiyatların artışı gündeme gelebilecek.

Doların yükselişinin yalnızca akıllı telefonları değil, diğer teknolojik ürünleri de etkilemesi bekleniyor. Bu nedenle Türkiye’deki teknoloji piyasasının 2017 yılında zirve fiyatlarla karşılaşabileceği ve özellikle bu fiyat artışının akıllı telefonlara etki edeceği tahmin ediliyor.

Akıllı telefonların fiyatları neden artacak?

Telefonlar, Türkiye’ye yurt dışından getirildiği için fiyatların artması gündem konusu oldu. Dolar şimdiye dek hiç olmadığı kadar yükselip, zirve rakamları bulunca piyasa fiyatlarının da artması yüksek ihtimaller arasına girdi. 2016 yılının son dönemlerinde yükselişe geçen doların, 2017 itibariyle hala yükselişte olması teknoloji piyasasının da altını üstüne getirdi. Doların bu şekilde yükselmeye devam etmesi halinde teknolojik ürünlerin fiyatlarında bazı değişikliklerin yapılacağı düşünülüyor.

Akıllı Telefon Fiyatları Ne Zaman Artacak?

Fiyatların anında yükselmesi beklenmiyor. Doların düşük olduğu dönemde getirilen ürünlerin piyasada tükenmesi ile fiyatlarda artış olabileceği düşünülüyor. Bu da akıllı telefonlar için yapılması muhtemel olan zammın yıl ortasında doğru yapılacağını gösteriyor.

Zam ne kadar olacak?

2017 yılının ortasına doğru doların 3,70 dolaylarında sabitleneceği tahmin ediliyor. Bu şekilde olduğunda akıllı telefonlarda yaklaşık olarak 200-250 lira arasında artış olabileceği söyleniyor. Bu verilerin telefonun standart fiyatına göre artıp, azalabileceği belirtiliyor.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir