Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / IP Sertifikası Hakkında Merak Edilenler

IP Sertifikası Hakkında Merak Edilenler

Akıllı telefonların büyük bir kısmında ve diğer teknolojik cihazların bazılarında bulunan IP sertifikası, uluslararası koruma sertifikası olarak da bilinmektedir. Cihazın IP sertifikası, dışarıdan gelecek olan zararlara karşı nasıl bir koruma sağladığını göstermektedir. Sertifikada bulunan IP derecelendirmeleri de cihazın, bu zararlara karşı hangi seviyede bir koruma ve garanti sağladığının göstergesidir.

IP Sertifikası Neden Önemlidir?

Günümüzde teknolojik cihazların önemli bir kısmı toza ve suya karşı dayanıklı olduğu iddia edilerek satışa sunulmaktadır. Ancak bu iddianın uluslararası geçerliliğe sahip olabilmesi için IP sertifikasının bulunması gerekir. IP sertifikası bulunan cihazların ne tür zararlara karşı, ne seviyeye kadar koruması olduğu ispatlanmıştır. Böylece kullanıcıların cihazı kullanırken gördükleri zarardan dolayı başvurabilecekleri uluslararası bir alan oluşmaktadır.

IP Derecelendirmeleri Nelerdir?

Neredeyse tüm cihazların, özellikle akıllı telefonların, IP sertifikası bulunsa da toz ve suya karşı olan dayanıklılıkları farklıdır. Bu aşamada da IP derecelendirmesi devreye girer. IP sertifikalarının üzerinde bulunan derecelendirmeler cihazların dayanıklılık seviyelerini göstermektedir.

IP derecelendirmelerinde iki numara kullanılır. İlk numara cihazın toza karşı dayanıklılık seviyesini belirtirken, ikinci numara cihazın suya karşı dayanıklılık seviyesini göstermektedir.

Günümüzde kullanılan akıllı cihazlarda en yüksek IP derecelendirmesi IP68’dir. Bu durumda toza karşı dayanıklılık seviyesi 6’nın altında olan cihazlar kısmi koruma veriyorken, toza karşı dayanıklılık seviyesi 6 olan cihazlar tam koruma sağlamaktadır. Aynı şekilde suya karşı dayanıklılık seviyesi 8’in altında olan cihazlar kısmi koruma sağlarken, 8 olan cihazların tamamen suya dayanıklı olarak kabul edilmektedir.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Note 7 Kullanıcılarını Şok Edecek Haber

Geçtiğimiz yıl Samsung Galaxy Note 7 modelli telefon bir türlü dillerden düşmek bilmemişti. Ancak hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir