Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / Telefon Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Telefon Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Günümüzde cep telefonlarının gelişmesiyle birlikte, bilgisayarda halledebileceğimiz hemen hemen her türlü işlemi telefonlar aracılığıyla da halledebilecek duruma geldik. Durum böyle olunca, telefon seçerken kişiler çok daha dikkatli ve kararsız olabiliyorlar. Her telefonunu birbirinden farklı, birbirinden ayrıcaklı özellikleri var. Bu nedenle, telefon alırken kararsız olan kişiler öncelikle telefonu ne için kullanacaklarına karar vermeliler. Telefon seçerken, ne doğrultuda kullanacağımıza karar vererek yolun yarısını geçmiş oluruz. Kendimize sormamız gereken soru, “ Telefonu ne için kullanacağım ? “ olmalıdır.

Örneğin, çok sık mesaj yazan bir insansanız, günde yüzlerce hatta binlerce mesaj atıyorsanız klavyeli bir telefon tercih etmeniz sizin için doğru bir tercih olabilir. Bunun yanı sıra, işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirmek istiyorsanız dokunmatik ekrana sahip bir telefon tercih etmelisiniz gibi çeşitli kriterler var.

Eğer telefonunuzu aynı zamanda bir kamera olarak da kullanmak istiyorsanız, hiçbir zaman aldığınız telefonun kamerasının kalitesi güzel bir kamera kadar kaliteli olmayacaktır bunu bilmelisiniz. Fakat yine de ben her zaman yanımda kamera taşıyamıyorum, anı yakalamak istiyorum derseniz video ve fotoğraf kalitesi yüksek telefonları tercih etmeniz doğru bir tercih olabilir.

Bunların hepsini yapıyorsanız, yazdığımız bütün özelliklere sahip bir telefonu tercih etmelisiniz. Böyle telefonun fiyatı da, diğer telefonlara oranla çok daha fazla olacaktır, bunu da göz önünde bulundurun. Bu nedenle, telefon alırken cebimizden en az para çıkarmaya ve en yüksek kaliteyi elde etmeye özen göstermeliyiz. Gereksiz, kullanmayacağımız onca özelliğe sahip telefonlara çok yüksek bedeller ödemek yerine, sadece kullanacağımız özellikleri barındıran daha ucuz telefonlara yönelmek çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Bütün bu bahsettiklerimizden sonra, genel olarak dikkat edilmesi gerekenleri bir araya toplayacak olursak;

·         Kesinlikle garantili telefon almaya dikkat edin. Mümkünse sigortalatın.

·         3G özelliği de şuan önemli. 3G çoğunlukla bilindiği gibi görüntülü konuşmadan ibaret değil. Özellikle internet kullanımında müthiş hız artışı sağlıyor.

·   Günümüzde telefonlar içinde internet önemli hale gelmeye başladı. Her zaman operatöre para ödemek istemeyebilirsiniz veya hızınız düşük gelebilir. Bu yüzden WiFi özelliğine dikkat etmelisiniz.

·         Cihazın ağırlığı ve kalınlığı da dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Bunlar size fazladan ağırlık yapabildiği gibi kaba bir görünüm de kazandırabiliyor. İdeal bir telefon 1-2 cm kalınlığında max. 2kg ağırlığında olmalıdır.

·         Gps ve navigasyon ise yeni çıkan telefonların vazgeçilmezlerinden biri. Bu özellikler size yollarda ve adres bulmada yardımcı olacaktır. İlla bulunması gerekmiyor ama ekstradan bulunması size çok kolaylık sağlar.

Peki, özel olarak yani telefonda istediğiniz özelliklere göre dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte bunlar;

·      Oyun oynamak da istiyorsanız size tavsiyem Android veya Apple olmasıdır. Bunların geniş bir uygulama marketi olduğu gibi oyunları da bir hayli fazla. Fakat bunların dışında alacaksanız bazı teknik özelliklerine dikkat edin telefonun. Ram işlemci vs… gibi.
·         Özellikle internete erişmek, bilgisayardaki gibi internete girmek istiyorsanız telefonun sekmeli gezintiye izin vermesine ve Flash Player’ına dikkat edin.

Genel olarak söylenmesi gerekenler bunlar. Sorunsuz bir telefon dileğiyle…

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir