Başlangıç / Web / Bilim ve Teknoloji / İşlemci Seçimi

İşlemci Seçimi

İşlemci seçmeden önce, bilgisayarı ne amaçla kullanacağımızı belirlemek önemlidir. Bilgisayarı oyun oynamak için mi, sadece internette dolaşmak için mi kullanacağımız gibi şeyler işlemci tercih ederken göz önünde bulundurmamız gereken faktörlerdir.

Sadece internette dolaşacak bir kişinin, 1500 liralık bir işlemci alması çok da doğru olmaz. Bu yüzden ne amaçla kullanacağımızı belirlemek oldukça önemlidir ve yanlış karar vermemizin de önüne geçecektir.

Ama bilgisayarınızda oyun oynamak, yüksek kalitede videolar izlemek gibi çeşitli şeyleri yapmak istiyorsanız işlemci kalitesini yüksek tutmanız gerekmektedir. İşlemci fiyatları 1000$’a kadar uzanabiliyor. Fakat sizin gerçekleştirecek olduğunuz işlemin ortalama seviyede olduğunu düşünürsek, 200-300$ civarında bir fiyata sahip işlemciyi almak sizin için uygun olacaktır.

Bunun yanı sıra işlemci alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta, işlemcinin soğutucusudur. İşlemcinin soğutucusu da, işlemcinin kalitesi kadar önemli bir noktadır. Satın aldığımız işlemcide, sadece işlemciyi soğuk tutmak amacıyla yapılandırılmış bir fan gelecektir. Yüksek performanslı şeyleri çalıştırırken, işlemcinizin soğuk kalması konusunda bu fan tek başına yeterli performansı gösteremeyebilir. Piyasadan sağlayabileceğiniz daha güçlü ve daha büyük fanlar sayesinde bu konudaki sıkıntınızı giderebilirsiniz.

Ufak çaplı fanların, işlemciyi soğutabilmek amacıyla çok daha fazla dönmesi gerekeceğinden ses açısından fazla ses çıkarabilir. Bu nedenden ötürü tercih edeceğimiz geniş çaplı bir fan, çapının genişliği sayesinde diğer fanlara göre çok daha az dönerek aynı performansı sağlayabilir. Ayrıca gürültüden de kurtulmanızı sağlar.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir