Monitör Seçimi

Bilgisayarın en çok gördüğümüz kısmı, mutlak suretle monitör yani ekrandır. Bu nedenle ekranı seçerken oldukça dikkatli davranmalıyız. Beklentilerimize karşılık verebilmesi için, doğru ekranı tercih etmek oldukça önemlidir. Burada da bilgisayarı ne amaçla kullanacağımız önemli yer tutar, örneğin yüksek çözünürlükte kaliteli filmler izleyeceksiniz kullanacağınız ekranın da büyük olması filmden yüksek verim almanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra oynayacağınız oyunları, çok daha iyi ve akıcı oynayabilmek için kaliteli bir monitöre sahip olmanız gerekir.

Bu gibi durumların yanı sıra, göz sağlığı açısından da kaliteli ekranları tercih etmemiz gerekir. Gözümüzü yormayacak ekranlara yönelmek, göz sağlığımızın korunmasına yardımcı olmak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bilgisayarlarda iki çeşit ekran kullanılmaktadır. Bunlardan ilki CRT, diğeri ise LCD adını verdiğimiz ekran türleridir.

CRT monitörler, evlerimizde eskiden kullandığımız tüplü televizyonlara benzerler. Bu nedenle son dönemlerde üretiminin durduğu söylenebilir. Göz sağlığı açısından da LCD monitörlere oranla çok daha zayıf kalmakta olduklarından dolayı tercih edilmemektedirler. Bunun yanı sıra geniş alan kaplaması gibi özellikleri itibariyle de, yer tasarrufu amacıyla tercih edilmemektedir.

LCD olan monitörlerin, en büyük özelliği ince olmaları ve yer tasarrufu açısından oldukça faydalı olmalarıdır.

Gözü, CRT monitörlere göre çok daha az yormaları itibiariyle de tercih edilmektedirler. Bilgisayar başında uzun süre zaman geçiren ve göz sağlığına dikkat eden kişilerin bir numaralı tercihi durumundadır.

Bunun yanı sıra enerji tasarrufu açısından da LCD monitörler oldukça öndedir. CRT monitörlere oranla % 50 kadar tasarruf sağlarlar. Bu gibi ekstra özellikleri sayesinde, LCD monitörler CRT monitörlerin yerini almıştır.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir