Android İşletim Sistemi Hakkında

2007 yılında Google, birçok yazılım ve donanım şirketini toplayıp, yeni acık kaynak kodlu bir işletim sistemi yazmak istediklerini açıkladı. Bu sistemin asıl amacı dokunmatik ve dokunmatik olmayan telefonları en az bilgisayar kadar kullanışlı ve işlevsel hale getirmekti. Android işletim sistemi bulunan telefonların en büyük avantajları ise ileri teknoloji ile yapılmış olmaları, kullanıcı tarafından güncellenebilir, değiştirilebilir olmaları idi. Dokunmatik sistemlere kolayca uyarlanabilen bu sistemi ilk olarak T-Mobile ve HTC kullandı.

Buna göre, tanımı derleyip toplamak gerekirse; Android, mobil cihazlar(cep telefonu ve cep bilgisayarları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu Google ve OHA(Open Handset Allience) tarafından kodlanmış Linux işletim sistemidir. Android Cihazların 200.000 civarında application ile işlevini artırabilmek mümkün. Bu uygulamaları 2011’in şubat-mart ayında Google’ın Türkiye’de de yazılımına izin verdiği Android Marketten indirebiliyorsunuz.

Android ’in Özellikleri:

 

Açık kaynak kodlu web tarayıcı
SQLite veri depolama
Desteklediği medya formatları: MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF
GSM telefon desteği
Bluetooth, EDGE, 3G ve WiFi
Kamera, GPS, pusula ve akselerometre

Tabii ki bu özellikleri donanımların da desteklemesi gereklidir.

Android Market ‘in Özellikleri:

Android Markette, Android işletim sistemine sahip cihazlar için application ve oyunlar bulabileceğiniz online uygulama mağazası diyebiliriz.

Başlıca eğitim, eğlence, haberleşme, medya, video, müzik, widgetlar ve sosyal uygulama kategorilerinde binlerce uygulama, siz Android kullanıcılarını bekliyor. 220 binden fazla uygulama olduğu söylentiler arasında. Bunlardan Bazıları 1-2 dolar arası ücret ile ya da ücretsiz olarak yayınlanıyor.

Hem web aracılığıyla hem de telefonunuz yardımıyla Google Android Market’i kullanabiliyorsunuz. Uygulamaları ve oyunları indirebilmeniz için öncelikle cihaz ve http://market.android.com adresine google id’nizle girmeniz gerekiyor. Girişi sağladıktan sonra, Android Market’in sınırsız uygulamaları ve oyunlarını indirebiliyorsunuz.

Android Versiyonları

Şuana kadar 6 sürüm var. Bunlar;
1.1 – İlk Sürüm 9 Şubat 2009
1.5 – Cupcake – 30 Nisan 2009
1.6 – Donut – 15 Eylül 2009
2.0/2.1 – Eclair – 26 Ekim 2009
2.2 – Froyo – 20 Mayıs 2010
2.3 – Gingerbread – 6 Aralık 2010
3.0 – Honeycomb – DAHA YAYINLANMADI

Şimdilik Android hakkındaki temel bilgiler bunlar… Güncellemeler olması durumunda konu hakkında sizleri yine bu sayfalardan bilgilendirmeyi amaçlıyorum. Belki klişe bir söz olacak ama, “beni izlemeye devam edin”…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Telefonların Ekran Değişim Ücretleri

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın bir parçası oldu. Onsuz adım atamaz olduk. Bu yüzden telefonlarımızı gözümüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir