Windows 8’ e Genel Bakış

windows8ABD’de yapılan Build etkinliğinde tanıtılan Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8, 1 Kasım 2012 tarihinde de Türkiye’de bir lansman ile tanıtıldı. Hem Masaüstü PC’lerde hem de tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilen yeni Windows 8 Metro arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Windows 8’in farkı ve yeni özellikleri hakkında merak edilenleri biraz anlatalım.

Windows 8’in en önemli özelliği kuşkusuz dokunmatik ekranlar ile uyumlu olarak çalışması. Alıştığımız Windows’lara nazaran çok farklı bir görünüm ile gelen yeni işletim sistemi çok kullanışlı ve her şeyi tek bir yerden yönetebileceğiniz başlangıç ekranı ile açılıyor. Kurulumu 10 dakika gibi bir sürede gerçekleşen Windows 8, Windows 7 işletim sisteminin çalıştığı bütün bilgisayarlarda kurulabiliyor ve çok çabuk bir süre içerisinde açılıyor. Bunun ile beraber eski Windows sistemlerine göre bilgisayarınızın işlemci, ram gibi kaynaklarını çok daha verimli kullanıyor. Ayrıca Windows 8 USB 3.0 ve Hyper V desteği ile özel sürücülere ihtiyacınız olmadan rahat kullanım sağlıyor. Sisteminize format atmak ta yeni Windows 8 ile artık çok kolay. İsterseniz dosyalarınızı koruyarak, isterseniz her şeyi silip en baştan sıfırlayarak, iki seçenek halinde kolay format atabiliyorsunuz.

Windows 8’in yeni özelliklerinden biri de çift monitör özelliğinin kullanışlığı. Önceki sistemlere nazaran çok rahat ve verimli bir kullanım sağlıyor. Windows to Go özelliği ile ise bellek üzerinden çalışan, taşınabilir bir Windows oluşturabiliyorsunuz. Windows 8’de Internet Explorer 10 da yenilenmiş olarak iki sürümle karşımıza çıkıyor. Birincisi yeni standard sürümü ve ikincisi Flash desteği olmadan çok hızlı çalışan, Metro arayüzü için üretilen sürümü. Güzel ve yeni özelliklerden bir diğeri ise Windows Defender. Yeni sürümü ile her türlü anti-virüs ihtiyacınız karşılayan Defender sizi extra bir yazılım ihtiyacından kurtarıyor. Genel güvenlik kullanımınız için oldukça yeterli oluyor. Ayrıca Windows 8’i Microsoft hesabınız ile entegre edebiliyorsunuz ki bu şekilde senkronizasyon sağlayabiliyorsunuz.

Bu yeni ve güzel özelliklerin dışında her sistemde olduğu gibi Windows 8’in de bazı olumsuz yanları var. Örneğin Media Player Windows 8’de yok. Media Center eklentisini yüklemek için Microsoft sizden ek bir ücret talep ediyor. Kilit ekranı özelliği de masaüstü kullanıcıları için pek kullanışlı olmuyor. Bunun gibi bazı ufak eksiklikleri de bulunuyor. Ayrıca son kullanıcı için oldukça kullanışlı olsa da, webmasterlar için şuan çok efektif olduğunu söyleyemem. Ancak bu eksiklikler kısa bir zaman içerisinde düzelecektir.

Genel olarak baktığımızda yeni Windows 8 geçmişten sıyrılmış ve geleceğin bilgisayarlarında kullanılmak üzere baştan aşağı değişmiş olarak göze çarpıyor. Masaüstü PC’lere nazaran tabletler için daha verimli bir kullanış sağlasa da her ikisi içinde başarılı bir not almış gibi görünüyor. Windows 8’i yüklemek isteyenler Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde eski sistemlerini 79 TL karşılığında güncelleyebilirler. Haziran 2012 – 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7 işletim sistemli bir bilgisayar satın almış olanlar ise 29 TL karşılığında güncelleme yapabilirler.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir