Başlangıç / Web / İnternet / Sanal Alışveriş Sitelerinin Seçimi

Sanal Alışveriş Sitelerinin Seçimi

sanal-alisveris

Dünyada ve Ülkemizde hızla yaygınlaşan internet kullanımı, her geçen gün bir kullanım alanı daha geliştirmektedir. Son zamanlarda birçok kişi tarafından yaygın şekilde kullanılan ve her geçen gün kullanıcı sayısı artan internetten alışveriş imkanı sunan web sayfaları ise bu gelişimden nasibini alan sektörlerden yalnızca birisi. 

Elbette bu durum birçok kolaylık sunmaktadır. Mağazalara gidip saatlerce zaman kayıp etmek yerine oturduğunuz yerden bütün mağazaları ayağınıza kadar getiren bu internet siteleri müşteri odaklı çalışmaları ve müşteriye kolaylık sağlayacak çeşitli kampanyaları ile artan bir kullanıcı yüzdesi ile her geçen gün hızla büyümektedir. 

Sanal alışveriş siteleri bu kadar yaygınlaşmasının, kolaylıkları yanında kimi zaman dezavantajları da olabiliyor. Zira insanları kandırmaya yönelik işlem potansiyeli olan ve dolandırma amaçlı kişi ve kurumlar her zaman ve her yerde olacaktır. Sanal alışveriş sitelerinin tamamen güvenilir olup olmamasını anlamamız biraz zaman alabilir. Bu kadar zamanınız yok ve internetten bir sanal alışveriş yapacaksanız dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bu hususları göz ardı etmeden alışveriş yapacağınız site hatta site sahiplerini yakinen tanımak gerekmektedir. 

İlk başta dikkat edilmesi gereken hususların başında tabi ki de sanal alışveriş sitesin bir şirket ile ortaklığı olup olmadığını araştırmak gerekir. Bununla beraber sanal alışveriş yapacağımız sitenin kendi web sayfasında şirketin açık adresi, sabit bir telefonu, mail adresi hatta müşteri hizmetleri bilgilerine ulaşmamız mümkün olmalıdır. Bunu teyit etmek için sabit telefon ile arayıp şirketin gerçekten olduğundan emin olmamız mümkün olacağı gibi bu bilgilerin olması da yetmeyebilir. Çünkü bu bilgiler olmadan bankalar bu ve buna benzer şirketlere sanal pos vermemekteler. Şirketler bunun bilincinde olduklarında bu bilgileri web sayfalarına yazarak sanal pos almaktadırlar. 

Sanal alışveriş sitelerinin güvenli olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise internette yapacağınız küçük bir araştırma. Şirketin genel profili, müşteri memnuniyeti gibi konular, daha önce bu site ile alışveriş yapmış diğer kişiler ve bu kişilerin internette yaptığı küçücük bir yorum dahi iz sürmemiz açısından önemli. Özellikle bu gibi konular için açılmış olan şikayet siteleri bir manada iyi bir amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Ancak yeri gelmişken hemen belirtmeliyim ki, internet ortamında hemen hiçbir şeye güvenmeyin. Az evvel refere ettiğim şikayet sitelerinde, bir firmanın, rakibi olan diğer firmayı manupule etmeyeceğinin garantisini kim verebilir ki? 

 En önemli hususların başında şirketin geçmişi gelir ancak çok yeni bir şirket de çok güvenilir olabilir. Şirket çok yeni diye kesin bir yanlışlık olacak gözü ile bakmamak gerekir. Bununla beraber sanal alışveriş yaptığımızda satın aldığımız ürünler bize ulaştığında kargo ile gelen ürünü kontrol edip kargodan teslim almalıyız. Mümkünse güvenli alışveriş için ürün teslim sonrası bizim onayımız ile para aktarımı yapabileceğimiz sanal alışveriş sitelerinden alışveriş yapın, aksi halde kargo ulaşmaz ya da kırık-bozuk mal gönderildiği takdirde çok daha fazla uğraşmış olacağız. 

Bu ve bunun gibi konulara dikkat ederek sanal alışverişi çok daha güvenli hale getirebiliriz.

Ama yine hatırlatmadan sonlandırmayacağım, mümkünse en iyi alışveriş, direkt mağazasına giderek, esnafla yüzyüze yapacağınız alışveriştir. Böylelikle hem çayınızı yudumlarken pazarlık edebilir, hem de küçük esnafın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Saygılarımla

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir