Sanal Alışverişin Zararları

sanal-alisverisin-zararlari

Sanal alışveriş yapmanın faydaları olduğu kadar olmasa da zararları da mevcuttur. Zararlar karşısında çok dikkatli olmak gerekir. Her yeni açılan sanal alışveriş sitesinden alışveriş yapmamak gerekir. (Konu ile ilgili “Sanal alışveriş Sitelerinin Seçimi”  isimli makalemize göz atablirsiniz)

Bununla beraber yeni açılan birçok alışveriş sitesi birçok reklam ve promosyonlar yapmakta ve dağıtmaktadır. Ya da değişik limitlerde hediye çekleri dağıtarak sitenin daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlamaktır. Bu her zaman için güvenli olmayabilir. Alışveriş esnasında verilen tüm kimlik bilgileri kredi kartı bilgileri ilerleyen zamanda başımızı oldukça ağrıtabilir. 

Yeni açılan ya eskiden açık olan bir alışveriş sitesinin öncelikle iyi araştırmak gerekir. Daha sonra uygun gelirse alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekilen ilk kural yapılan alışveriş limitidir. Limit küçük olunca bir şey olmaz diye düşünmek en yanlış davranıştır. Sonuç olarak bu işlem yapacak kişiler sizin alışveriş yaptığınız limitle değil kredi kartı hatta kimlik bilgilerinizle sizi dolandırmaya çalışacaklardır. Alışveriş yapılacak sitenin araştırılıp internetteki site hakkında yorumları dolaştıktan sonra alışveriş yapmamız mümkün olabilir. Bununla beraber sıklıkla rastlanan sanal alışveriş sıkıntısı kredi kartı hırsızlığı bunun için oluşturulan korsan web sayfası sayesinde yaptığınız alışverişlerin hiç biri size ulaşmayacak ve web sayfasının kayıt olurken verdiğiniz bilgiler ve alışveriş esnasında girdiğiniz tüm kart bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçmiş olacaktır. 

Bunun yanında, yalnız web sayfaları değil kullanacağınız bilgisayarlar da kimi zaman zarar verebilir ve bilgilerimize art niyetli insanların erişmesine sağlayabilir. Bu yüzden, güvenli bir bilgisayarda ve güvenli şirketler tarafından kurulan web sayfalarından alışveriş yapmamız kendi yararımıza olacaktır.

Ancak yinede, yerel esnaf ile yüzyüze ve görerek yapılan alışveriş en zararsızı ve en güvenlisidir.

Saygılarımla

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir