Facebook ve Sosyal Platformlar Ne Kadar Güvenli?

facebook ve sosyal medya

Hatırlarsanız, “Türk Halkı Facebook’u neden çok sevdi”  makalelerinin ilkinde Facebook u Teknik yönden, ikincisinde ise sosyal yönden ele almıştım. Ancak Facebook un bilinçli kullanıldığında iyi bir iletişim ve eğlence aracı olmasına karşın (bu mevzu da başka bir makale konusu olsun), aslında bir takım konularından da duyduğum rahatsızlığı dile getirmiştim. İşte bu makalemde Facebook’un (ve belkide diğer sosyal medya ile akıllı telefonların) toplumumuzda yarattığı erezyondan bahsederken aslında ne yapmaya çalıştığı hakkında da biraz komplo teorisi üreteceğim. Dilerseniz başlayalım:

Aslına bakarsanız, hemen bütün sosyal platformlar birbirine benziyor ancak ülkemizde en popüler olanı facebook olduğu için bu konu üzerinden devam edeceğim. 

Şuan ülkemizde  facebook kullanıcı sayısı otuz milyonun üzerinde ve bu rakam her geçen gün artmakta. Kaba bir hesapla, yaklaşık olarak her 2 kişiden birisi facebook kullanıcısı. Facebook bize en çok neleri soruyor bir düşünelim isterseniz. Aslına bakarsanız hiç düşünmeye gerek yok. Aklımıza gelen her şeyi soruyor.  Yaşımız, adımız, cinsiyetimiz, memleketimiz, mezun olduğumuz okullar, izlediğimiz dizi ve filmler, okuduğumuz kitaplar, vs vs… Başka? O an bulunduğumuz konum. Neler yaptığımız. Hatta facebook u her açışımızda ne düşündüğümüzü sormuyor mu?

Şimdi, bir topluma düşman olsanız… O toplum hakkında neleri bilmek istersiniz? Yukarıda saydıklarımızı değil mi? Demem o ki; şuanda facebook (ya da arkasında kimler varsa) ülkemizin yarısının nelerden hoşlandığını, nelerden hoşlanmadığını, dini inanışlarını, hassasiyetlerini vs herşeyi biliyorlar. Ve zamanı geldiğinde de kullanmaktan çekinmeyeceklerine emin olabilirsiniz. Zira artık eski usul savaş olacağını düşünmüyorum. Devir teknoloji devri olduğuna göre savaşlar da siber savaş şeklinde olacaktır.

Şuan genç olan birisinin, ileride bu ülkenin başbakanı olmayacağının bir garantisi var mı? Veya stratejik bir pozisyonda olmayacağının? Yok değil mi? O halde, şuan bile facebook tarzı sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığınız (hatta etiketlendiğiniz) yazı ve resimlerin ileride karşınıza çıkmayacağının garantisi var mı? “Sileriz” dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef, silseniz dahi, paylaşılan hemen herşey bir veritabanında tutuluyor.  Aksi halde Almanya başbakanı Merkel’in fotoğrafları nasıl gündeme düşerdi?

Peki sadece facebook mu? Günümüzde bir çok kişinin açılış sayfası Google değil mi? Aklımıza gelen herşeyi ona sormuyor muyuz? Sizce bu sorduklarımız toplumumuz hakkında bir fikir vermez mi?

Aksi halde bazı ülkeler, neden herşeyin alternatifini çıkartmaya çalışsınlar? Acaba kontrolü ele geçirmek çabası olabilir mi?

İsterseniz denemesi bedava. Bir kişiyi sosyal hesaplarda bir hafta boyunca takip edin bakalım. O kişinin hemen her türlü zevklerini ve zaaflarını nokta atışı tespit edebilir misiniz, edemez misiniz? (bu şekilde de genç aşıklara bir nev-i tüyo vermiş olduk, hadi hayırlısı) 🙂  Aslına bakarsanız ironi gibi yazdığım bu fenomen yüzünden bir çok boşanma, ayrılık yaşanmış ve hatta cinayetler bile işlenmiş durumda…

Sonuç itibari ile, kimsenin kimseye güvenmediği veya en azından şüpheyle yaklaştığı günümüzde, sosyal medyaya bu kadar güvenilmesini anlamakta zorluk çekiyorum.

Bu konu ile ilgili teorileri daha da uzatabilirim ancak sıkılmamanız adına birkaç kelam da akıllı telefonlar için söyleyip mevzuyu nihayetlendireceğim.

Akıllı telefonların hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak bu konuda da çok ama çok dikkatli olmakta fayda var. Zira nereye giderseniz gidin, sürekli izleniyorsunuz. Kanıt mı? Umarım bir çoğunuzun başına gelmiştir: atıyorum bir alışveriş merkezinde herhangi bir mağazanın önünden geçiyorsunuz, tak diye o mağazanın reklamı geliyor telefonunuza. Sizce tesadüf mü? Eğer böyle düşünüyorsanız, kusura bakmayın ama çok safsınız.

Telefonlara bir çok uygulama indiriyoruz. Ancak eminim ki bir çoğunuz farkında bile değilsiniz, gerekli gereksiz bir çok izin istiyor uygulamalar. Ve bakmadan bu izinleri veriyoruz. İyi de, bu izinler neden istenir? Özellikle ücretsiz uygulamalarda bu durum daha fazla karşımıza çıkıyor. Üzerine bu kadar kafa patlatılan bu uygulamalar, bir tarafında küçücük bir reklam yayınlamak için mi ücretsiz sizce? Kim kime bu devirde ücretsiz bir şey veriyor.

Sadece şunu bilin; hemen hepimiz, marketing network ünün bir parçasıyız. Tabii bu en iyi ihtimal ve en iyimser yaklaşım. Daha kötülerinin bir kısmını yukarıda yazdım ve inanın düşünmek bile istemiyorum.

Sonuç itibari ile; özellikle sosyal medyada her adımınızı en az üç kez düşünerek atmanızı ve ileride pişman olacağınız işler yapmamanızı öneriyorum.

Yazıyı buraya kadar sabırla okuduysanız teşekkürlerimi sunmakla birlikte aşağıda paylaştığım videoya da göz atmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla

burakveelif

 

{youtube}Dp_BCljNflQ{/youtube}

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir