E-Ticaret İşine Nasıl Girilir?

e-ticaret

Bir önceki makalemde, e-ticaret konusunun gerekliliği ve tanımı hakkında giriş yapmıştık, hatırlarsanız. Şimdi ise, yavaş yavaş bu e-ticaret işine girelim artık, ne dersiniz?

 

Bu işe girmeden önce bazı terimler hakkında ciddi bilgi sahibi olmak gerekli. Belki de çoğu terimi daha önce duymamış bile olabilirsiniz ancak bu sizi korkutmasın. E-ticaret olayı sanıldığı kadar zor ve de işinden çıkılamayacak bir durum değil aslında. (bu noktada “madem bu kadar kolay, sen neden yapmıyorsun” sorusu aklınıza gelebilir. Tek cevabı var: vakit! )

Bu işi bir takım evrelere dökmek gerekirse; sizin için öncelikli ihtiyaç, işinizi en iyi şekilde anlatabileceğiniz ve insanlar ile iletişiminizi kolaylaştırıp, akılda kalmanızı sağlayacak bir domaindir. Yani ihtiyacınız olan şey, bu söylediklerimi barındıran bir ‘’alan adı’’. www.ayakkabi.com gibi bir alan adına sahip ayakkabı firmasının e-ticaret ortamında kaç adım önde olacağını bir düşünün isterseniz?

İşte bahsettiğim de bu. Alan adınızı çok dikkatli seçmelisiniz. Alan adı seçim tekniği ile ilgili de bazı tüyolar elbette var. Örneğin ne kadar kısa olursa o kadar iş yapacağı, Türkçe karakterlerin dönüşümünden dolayı (ı harfinin i olarak geçmesi) ziyaretçi kaybı yaşatabileceği, akılda kalan kısaltmaların daha etkili olacağı vs… Bu da sizin araştırmacılığınıza ve elbette bu konudaki yaratıcılığınıza kalmış diyebiliriz. (örneğin burakveelif domaini, bir blog için olumsuz örnekler listesinde sayılabilir 🙂 )

Alan adımızı aradan çıkardıktan sonra ise yine bize en önemli ihtiyaçlardan birisi olarak sırada, data center gelir. Hosting olarak da adlandırabileceğimiz bu ihtiyaç, sitenizin barınabilmesi içindir ve oldukça önemlidir. Her şeyden önce müşterilerinize güven vermeniz gerektiğini düşünürsek, sitenizin de güvenilir bir sunucuda barınması gerektiği önemli bir konu halini alabilir. Sitenizin sağlıklı bir şekilde işlevini yürütebilmesi için iyi bir data centere ihtiyacınız bulunmakta.

Ve gelelim işin en önemli kısımlarından birisine… E-Ticaret yazılımı… Yani, sitenizin her şeyi. Oldukça büyük öneme sahip olan bu konu hakkında da iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Sitenizdeki ürünlerin satışı için çok kullanışlı bir yazılım edinmeniz gerekli olacaktır. Müşterileriniz, siteyi kullanırken hiçbir sorun yaşamamalı ve rahatlıkla sitenizde gezinmelidir. Bunun yanı sıra ödeme kanallarından sizin admin panelinize kadar hemen her şey harika olmalıdır ki sisteminiz aksamadan işleyebilsin. Bu konu ile ilgili pek bir seçeneğiniz bulunmaktadır. Genel olarak bu işe giren kişiler piyasada bulunan ve birçok kişinin kullandığı bazı yazılımları tercih etmektedir. Profesyonel olarak e-ticaret yazılımı hazırlayan kişiler, bir miktar ücret karşılığında sistemi satmakta ve güncelleme hizmeti vermektedir. Bu hizmeti almak daha mantıklı ve kabul edilebilirdir. Diğer türlü ise kendinize özel bir sistem tasarlatmanız gerekebilir. Bu işlem diğerine göre çok daha uzun zaman almakla beraber sizi yoracaktır. Elbette tercih edilebilir fakat pek önerilir bir durum değildir. Yazılım ile birlikte tasarımınız da gayet hoş olmalıdır. Sitenize giriş yapacak olan kişiler ilk olarak sistemin bu özelliğinden etkilenmelidir. Vitrininiz o kadar düzgün ve de sade, çekici olmalıdır ki alışveriş yapacak olan kişiyi çeken bir kuvvet oluşturmalıdır. Tasarım konusu, çoğu e-ticaret şirketi sahibi kişilerin oldukça üzerinde durduğu bir konudur. Bu işe yeni girecek bir kişi için de yine araştırılıp, düşünülmesi gereken bir konudur. Çoğu profesyonel tasarımcı bu konuda hizmet verebilmektedir. E-ticaret sisteminizi tasarlayacak bir profesyonel ekip, sizi çok ileri adımlara götürebilir. Bu noktada seçeceğiniz kişi ve tasarıma dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Nacizane tavsiyem, kurumsal kimliği olan firmalarla çalışmanızdır. Belki başlangıç maliyetini küçük bir miktar artırır fakat sorunla karşılaşma olasılığınız bir o kadar azalır.

Bu noktaları göz önünde bulundurarak e-ticarete giriş yapmaya hazırlanmanız sizi, daha temkinli ve de profesyonel yapacaktır. Ama elbette bu kadarla sınırlı değil. Konuyla ilgili bir sonraki makalemde (ki sanıyorum e-ticaret işine nasıl girilir-2 isimli olur) ürün tanıtımı gibi önemli bir konuya da değinmeye çalışacağım.

Görüşmek üzere diyorum…

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir