E-Ticaret İşine Nasıl Girilir -2-?

e-ticaret

Önceki yazılarımızda e-ticaret tanımı ve e-ticaret işine giriş ile ilgili olarak en başta yapılması gereken bir takım unsurları göz önüne almıştık. İlk yazımızdaki adımları sıra sıra ile uygulayan bir kimse artık e-ticaret işinin belli bir aşamasını geçmiş ve asıl önemli kısımlara gelmiş demektir. Bu ana kadar yapmış olduklarınız, sizin bir e-ticaret sistemine sahip olmanız konusundaki ilerleyişinizi gösterir fakat bundan sonraki adımlar kazancınızı daha büyük oranda etkileyecektir.

Öncelikli olarak hemen tüm e-ticaret sistemlerinin öncelikli konularından birisi olan ürün tanıtımına değinmek gerekir. Ürünlerinizin nasıl tanıtılacağı ve ne tür farklı yöntemler izleyeceğiniz sizlerin doğrudan rakipleriniz ile olan aranızın da açılması konusunda önemli olacaktır. Elbet bu biraz olayın reklam kısmıdır ancak bunların dışında mutlaka olması gereken bir ürün tanıtım konsepti de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; stok durumu, ürünün detaylı fiyatı, özellikleri ve ne tür avantajları olması gerektiği en ince şekilde ortaya çıkarılmalıdır. Bu açıklamalar, müşterinin merak ettiği tüm unsurları ön plana çıkararak kendisine başka alternatif bırakmamak için de gerekli olacaktır. Böylece sizden alışveriş yapması daha muhtemel hale gelecektir.

E-ticaret müşterilerinin birçoğunun en fazla dikkat ettiği özelliklerden birisi de size ne kadar kolay ulaşabilecekleri hakkındadır. Bu nedenle öyle bir sistem kurmalısınız ki müşterileriniz size 7/24 rahatlıkla ulaşabilecek seviyeye gelmelidir. Bunun dışında yine e-ticaret sisteminin önemli konularından birisi de tedarikçileriniz olmalıdır. Tedarikçileriniz ne kadar sağlam ve de güvenilir ise sizlerin de müşteri ile olan temasınız bu güvene dayalı olarak yine sağlam olacaktır. Bunun dışında anlaşmanız gereken ve en az tedarikçiler kadar önemli olan bir diğer ayrıntı da kargo firmalarıdır. Müşterilerinize birden fazla seçenek halinde sunacağınız kargo seçenekleri, hoşlarına gidecektir. Bunun yanında; çeşitli banka kartları aracılığı ile optimum taksit imkanı ve kapıda ödeme gibi de zengin seçenekler sunarak durumu daha pozitif bir hale getirmeniz ayrıca mümkündür. Şimdiye kadar saymış olduğum bu adımlar bir e-ticaret sisteminin kurulumu için oldukça yeterlidir ancak asıl iş bundan sonra başlamakta ve artık yönetim devreye girmektedir. Bir sonraki yazımızdaki sistemi en iyi şekilde nasıl kontrol edeceğiniz, en çok merak edilen konulardan birisi olan SEO hakkında detayları bulacaksınız.

Görüşmek üzere…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir