Başlangıç / Web / İnternet / Makale Yazarlığının Püf Noktaları

Makale Yazarlığının Püf Noktaları

Makale Yazarlığıİnternetten para kazanmak ve özellikle makale yazarlığı konusunda (Bknz: İyi Bir Makale Nasıl Yazılır?) yayınlamış olduğum yazılardan sonra bir çok özel mesaj aldım. Özel mesaj diyorum, zira maalesef insanlarımız konu altına mesaj yazmak yerine, kendisine özel yanıtlar beklediklerinden ötürüdür ki sitenin iletişim sayfasından direkt mesaj atmayı tercih ediyorlar. Bunları elimden geldiği kadarıla ve vaktim oldukça yanıtlamaya çalıştım ancak gelen soruları belli başlı kategoriler altında topluca cevaplamak amacıylada bu makaleyi yazdım. O halde buyurun; sizlerden gelen sorular ve cevapları:

Özgün makale ne demektir?

Makale aslında bir gerçeği ispatlamak, bir fikri savunmak için yazılan yazılar anlamına geliyor. Özgün makale ifadesi ile kastedilen şey ise, herhangi bir konuda yazılan ve başka hiçbir yerde bulunmayan yazılardır. Konu sosyal medya, sağlık, moda, astroloji, dekorasyon, sinema filmleri, TV dizileri, hobiler, el işleri, saç bakımı, magazin, yemek tarifleri, yemeklerle ilgili tavsiyeler, iş fikirleri, kariyer, diyetler, aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Önemli olan, hangi konuda yazarsanız yazın, yazının sizin üslubunuzla ve cümlelerinizle yazılmasıdır. O konuda yazılmış başka yazılara bakacaksınız, varsa kendi bilgi ve fikirlerinizi de ekleyerek ortaya benzersiz bir yazı çıkaracaksınız; ‘Özgün’ kelimesiyle kastedilen şey budur.

Özgün makale yazarken nasıl bir ifade kullanmak gerekir?

Yazının dili yazdığınız konuya göre değişebilir. Moda, dekorasyon, magazin, yemek tarifi gibi konularda daha hafif bir ifade kullanabilirsiniz ama bir sağlık sorunu hakkında yazarken daha ciddi, oturaklı bir üslubunuz olmalıdır. Öte yandan, böyle bir yazıları herkesin anlayabileceği şekilde yazmalısınız. Yazının hedef kitlesi de bu konuda belirleyicidir. Latince kelimelerle dolu bir sağlık yazısını sadece doktorlar anlar. Böyle bir yazıyı layıkıyla yazabilmek için de doktor olmak gerekir aslında. Diyelim ki kendi sitenize veya bir müşterinizin sitesine mide ağrıları ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz; bu yazı olabildiğince açık ve anlaşılır olmalıdır. Çünkü bunu midesi ağrıyan birçok insan okuyabilir ve o insanların eğitim seviyeleri, algı düzeyleri farklı olacaktır.

İyi bir makale nasıl yazılır?

Aslına bakarsanız bu konuda daha evvel şuradaki makaleyi yayınladım. İşin ironik tarafı da, o makaleyi referans göstererek sorulan “iyi bir makale nasıl yazılır?” sorusu. Ancak bu konunun tam manası ile anlaşılmadığını düşünerek, fazla detaya girmeden tekrar burada kısa bir özet geçeyim istedim.

İyi bir makale giriş, gelişme vs sonuç bölümlerinin özenle planlandığı; anlaşılır bir üslubu olan, yazım kurallarına uygun bir makaledir. Boş cümlelerle değil bilgi veren cümlelerle yazılmalıdır. Yazdığınız konu çok basit bir konu olabilir, siz yine de ona bir renk, bir tarz katabilmelisiniz. Başlıkla içerik uyumlu olmalıdır. Yazınızı okuyan biri belli bir konuda bilgi veya fikir almak amacıyla okumaktadır; aradığını bulamazsa bu size iyi puan kazandırmaz. Diğer yandan, iyi bir makalenin konuyla ilgili anahtar kelime ve etiketler içermesi gerekir. Anahtar kelime veya kelime grubu başlığın içinde yer almalı, varsa görsellerin 1 tanesinin ismi olmalı ve yazının içinde de, belli bir oranda olmak üzere, geçmelidir. 500 kelimelik bir yazı yazacağınızı varsayalım, anahtar kelimenizi 2 veya 3 kere kullanmanız yeterlidir. Etiketler ise, yazının içinde geçen konuyla ilgili çeşitli net ifadeler anlamına gelir. Bunların da dengeli bir dağılımı olmalıdır, 300 kelimelik yazının 30 tane etiketi olması doğru değildir, böyle bir yazı için 7 – 8 etiket yeterlidir. Seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız kelime sayısını da 250’nin altında tutmamanızı tavsiye ederim. Kullandığınız etiketlerin konuyla ilgili olmasına dikkat etmeyi de unutmayın.

Makalemi nasıl satabilirim?

İşte geldik en yoğun sorulan sorulardan birine… Bu işi yapmaya yeni başladıysanız alıcılara ulaşmak için gayret göstermeniz gerekir. İnternette makale yazarı arayan firmaların ilanlarını görebilirsiniz ama alıcıyla satıcı arasında bir güven ilişkisi kurulması zaman alacaktır. Yazınızı gönderirsiniz ve size ödeme yapmayabilirler, ödemeyi önceden yaparlar ama siz kötü, hileli, işe yaramaz bir yazı gönderebilirsiniz. Başlangıçta, 2 tarafın birbiri hakkında hiçbir fikri olmaması işi zorlaştırmaktadır. Bu durumda en iyisi webmaster sitelerine, bu tip ticaretlerin yapıldığı forum sitelerine üye olmak gibi görünüyor. Böyle ortamlarda makale almak isteyenler ilan vererek hangi konuda, ne uzunlukta yazılar istediklerini belirtiyorlar. Avantaj şu ki üye olduğunuz zaman insanların yaptıkları ticaretten aldıkları puanları görebiliyorsunuz. Sizin bu işe yeni başlamış bir makale yazarı olduğunuzu varsayalım, alıcılar size hemen güvenmeyeceklerdir. Ama siz birçok kişiden yazı almış, onlara ödemelerini sorunsuzca yapmış birine yazılarınızı daha rahat bir şekilde gönderebilirsiniz. Bunun da yüzde 100 garantisi yoktur ama yanılma payınız bu şekilde ciddi oranda azalır.

Makale yazarlığı ne kadar kazandırır?

İşte tuttuğum istatistiklere göre en çok soru tam da bu… ☺

Makale yazarak kazanacağınız para bu işe ne kadar zaman ayırdığınıza, günde ortalama kaç kelime yazabildiğinize, kelime başına aldığınız ücrete göre değişir. 100 kelimesi 1 liradan günde 1000 kelime yazarsanız ayda 300 TL kazanırsınız. Günde 2000 kelime yazarsanız bu 600 liraya çıkar. 100 kelime için 2 TL alırsanız günde 1000 kelimeyle ayda 600 lira da kazanabilirsiniz. Aylık kazanç çeşitli faktörlere bağlıdır; emeğinize ne kadar ücret biçtiğinize ve bu biçtiğiniz ücreti size ödeyecek bir alıcı bulup bulamamanıza bağlıdır. Hiç copy paste yapmadan, akıcı ve düzgün bir ifadesi olan özgün makaleler yazabiliyorsanız, kendinize güveniyorsanız emek verip yazdığınız yazıları 100 kelimesi 1 liradan aşağıya satmamanızı öneririm. Konuya alıcılar açısından da bakalım ki adaletli olsun; birçok kişi, talep edilen ücreti ödüyorlar ve ellerine deyimin tam anlamıyla 5 para etmez yazılar geçiyor. Para ödedikleri yazıları kullanmayan alıcılar var, neden; çünkü yazı kullanılamayacak kadar kötü veya internette bulunan başka bir yazının aynısı. Yani, 2 taraf için de mağduriyet söz konusu olabilir.

Özgün makale yazmak zor mu?

Makale yazmak ne çok zor, ne de zannedildiği kadar kolay bir iştir. Pek çok kişi bu işe ‘Altı ucu yazı, yazarım, ne var?’ fikriyle girişiyorlar ki bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. İnternette alıcıların yakınmalarını inceleyin; çok çok basit bir konuda bile ellerine gerçekten berbat yazılar geçebildiğini görürsünüz. Yazma yeteneği olmayan, yazmayı sevmeyen, kelime hazinesi geniş olmayan, yazım kurallarını bilmeyen, yazılı ifadesi düzgün olmayan insan; genel kültür, eğitim vs. gerektirmeyen çok günlük bir konuda bile iyi bir makale yazamaz. Bunu fark etmeyecek veya önemsemeyecek alıcılar da vardır ama fark edecek ve rahatsız olacak olanların sayısı da oldukça yüksektir.

Öte yandan; özgün makale yazmak, yukarıda sayılan niteliklere sahip olan bir kişi için hiç de zor değildir. Fakat gayet iyi bir makale yazarı olsanız bile, günlük olarak yazabileceğiniz kelimelerin bir sınırı vardır. Bir sayı telaffuz etmeyelim, bu kişiye göre değişir. Ama kendinizi eve kapatıp bütün gün yazsanız bile; başlangıçta hızla yazarken bir noktadan sonra yavaşlamaya başlarsınız. Beyniniz ve gözleriniz yorulmaya, algınız düşmeye başlar. Hiç istisnasız her gün sıkı bir tempoda çalışmak sağlığınızı bozabilir, sosyal ilişkilerinizi ve özel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Hepsini bir yana bırakalım; insanın bir kapasitesi vardır, onun üstüne çıkılmaz. Diyelim ki çıkıldı, bundan maddi olarak fayda sağlasanız bile başka açılardan zarar görürsünüz.

Bir çok kişinin ilgisini çeken bu konuyu tüm yönleri ile ele almaya çalıştım. Lütfen soru ve sorunlarınızı yazı altındaki youm alanından belirtmeye çekinmeyin… Umarım bu yazı sizlerin yazması için bir vesile olur ve böylelikle sizler kazanırken, bizler de okuyucular olarak daha güzel eserlere ulaşırız…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir