e-ticaret ve Sosyal Medya

 

e-ticaret ve sosyal medyaSanıyorum; şimdiye kadarki yazılar (1234, 5sayesinde e-ticaret konusunda epey bir mesafe katettik. O halde ekmek teknemizi sosyal medya aracılığı ile desteklemek zamanı da gelmiş demektir.

Sosyal medya, çoğu sektörde şu an en fazla kullanılması gereken ve hâlihazırda kullanılan bir reklam unsuru olarak dikkat çekmekte. E-ticaret firmaları da en iyi şekilde sosyal medyayı kullanarak ürün satışlarını yükseltme çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. O halde; özellikle de Facebook, Instagram ve Twitter gibi kanallarda firmanızın çok güçlü kolları olması gerekecektir. Öyle ki buralardan gelen müşteriler doğrudan sizin reklamcılık başarınızın bir unsuru olarak karşınıza çıkacaktır.

Peki ne tür kampanyalar yürütmek gerekir?

Daha önceki firmalar bu konuda belli başlı adımlar atmış ve artık hemen herkesin uyguladığı bazı yöntemler türemiştir. Örnek vermek gerekirse firma adınız ile Twitter’da herkes tarafından görülebilen bir topic haline gelmeniz müthiş bir reklam olacaktır. Bu nedenle de kullanıcıların sizden bahsetmesini teşvik etmeniz gereklidir. Bu doğrultuda belirlediğiniz bir hastagh ile twit atan kullanıcılar arasından seçeceğiniz bazı kişilere hediye ürün ve indirim hakkı vereceğinizi duyurabilirsiniz. Öte yandan firmanızın Facebook ve Twitter kanallarını takip eden kişilere anında bir takım ufak indirim uygulaması da yapabilirsiniz. Böylelikle sosyal medyadaki takipçileriniz de artacağı için kampanyalarınızı uygulamanız daha kolay hale gelecektir. Verdiğimiz twitter reklam örneğinin yanı sıra Facebook ve Instagram’da da benzer taktikler uygulayarak firmanızı sosyal medyada sürekli canlı tutabilirsiniz. Bunun dışında yine özellikle de profesyonel seviyede kullanılacak viral reklam sistemi ilginizi çekebilir. Yani, kullanıcıların birbirleri arasında virüs gibi yaydığı bir reklam türü olarak da açıklayabiliriz.

Bu ve bunun gibi birçok yöntemle sosyal medyada ne kadar güçlü olursanız, satışlarınız da o kadar iyi olacak demektir.

Diğer yazımda insanların neden e-ticareti seçtiği ile ilgili bilgilere yer vermeyi düşünüyorum.

Görüşmek üzere…

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir