İnstagram Fotoğraflarınıza Göre Ruh Haliniz

Amerikalı araştırmacılar Andrew Reece ve Chris Danfort, insanların Instagramda ki fotoğraflarını inceleyerek depresyonda olup olmadıklarını ortaya çıkaran bir yol geliştirdi.

Yapılan araştırmaların sonucunda depresyonda olan kişilerin en fazla kullanmış olduğu filtre Inkwell iken, mutlu ve huzurlu insanların en fazla kullanmış olduğu filtrenin Valencia olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacıların yapmış oldukları incelemelerde Instagram’da pek çok bilgi bulundu. Örneğin ne sıklıkla fotoğraf paylaşıldığı, iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı resmin çekildiği, filtre kullanılıp kullanılmadığı ve kullanılan filtrenin hangisi olduğu, fotoğrafların renk tonu, fotoğrafların daha çok gündüz mü yoksa gece mi çekildiği, fotoğraflarda başka insanların olup olmadığı gibi sorulara Instagram’da cevap bulundu.

Kullanılan Renkler Çok Önemli

Ayrıca yapılan araştırmada, renklere de oldukça dikkat çekilmiş. Genellikle pozitif duygular taşıyan insanların daha parlak ve canlı renkler seçtiğini buna karşın, negatif duygulara sahip insanlarında daha koyu ya da mat renkleri tercih ettiği ortaya çıktı.

Andrew Reece ve Chris Danfort, bu doğrultudan yola çıkıp, Amazon ‘un 500 Mechanical Turk servisinde çalışmakta olan kişilerin Instagram hesapları üzerinde çalışmalar yaptılar.

170 Kişi Depresyonda Çıktı

İlk önce çalışanların ruhsal durumları ile ilgili anketler yapıldı. Daha sonra ise seçilmiş bu kişilerin instagramdaki profilleri incelenmeye alındı. Şimdiye kadar yapmış oldukları paylaşımlarda kullanılan tüm renkler, filtreler ile paylaşılan fotoğraflarda yer alan tüm detaylar değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda ise 170 tane katılımcının depresyonda olduğu belirlendi.

Depresyondaki kişilerin filtreleri mutlu kişilere nazaran daha az kullandığı anlaşılırken, yorumu fazla olan resmin sahibinin depresyonda olduğu, beğenisi fazla olan resmin sahibinin ise depresyonda olmadığı belirlendi.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir