Başlangıç / Web / İnternet / Facebook’ta Video Paylaşırken Artık Dikkat!

Facebook’ta Video Paylaşırken Artık Dikkat!

Facebook’ta video paylaşırken kullanıcıların bundan sonra biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü yeni yılla birlikte Facebook da telif hakkı sınırlamasını getirmeyi planlıyor. Youtube’da bulunan telif hakkı sisteminin bundan sonrasında Facebook’ta da kullanılacağı konuşuluyor.

Yetkililerin talebi üzerine…

Yetkililer, özellikle müzik camiasındakilerin yapmış olduğu talep üzerine değerlendirmeye alınan bu fikrin, çok geçmeden uygulamaya da konulacağı düşünülüyor. Bu sayede eser sahipleri, Facebook videolarında yer alan ve telif hakları kendilerine ait olan eserler için ödeme talep edebilecek. Ya da kullanılmak istenmeyen videoların kaldırılması konusunda yetkili olabilecek.

Tüm paylaşımlara dikkat!

Kullanıcıların bu sistemin gelişiyle birlikte paylaşım yaparken çok daha dikkatli olması gerekecek. Çünkü videoların arkasında çalan ya da duyulan şarkılar bile telif hakkına takılacak. Bu nedenle de kapsam içerisine giren ve hak sahibi tarafından paylaşılmayan her türlü video, yayından kaldırılacak. Veya kullananların telif hakkı ihlalinden ceza ödemesi gerekecek.

Youtube sistemine geçiliyor..

Bu sistem Youtube’da uzun zamandır kullanılıyor. Öyle ki özellikle Youtuberlar paylaşımlar yaparken hassas davranıyor. Çünkü telif hakkı bulunan eserlerin, herhangi bir şekilde video içerisinde duyulması, görülmesi çeşitli yaptırımları beraberinde getiriyor. Videonun beğenisine ya da eserin ne kadar süre bulunduğuna bakılmaksızın videonun yayından kaldırılmasına karar veriliyor. Yayından kaldırılmayan videolar içinse kişilerin telif hakkı ödemesi yapması gerekiyor.

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir