İnternet Dolandırıcılarından Korunmanın Yolları

Günümüzde nerdeyse bütün insanlar internet kullanıyor. Artık gerçek hayatımızın yanında, sahip olduğumuz sanal bir kimliğimiz, bir hayatımız da var. Ve gerçek hayatımızda olduğu gibi sanal aleminde dolandırıcıları var. Ayrıca sanal alemdeki dolandırıcılar daha korkusuz. Kendimizi bunlardan korumamız gerek. Ancak bunlar gerçek hayattaki gibi konuşup, dolap çevirip, sizin karşınıza kanlı-canlı çıkarak işler yapmıyor. Tuzaklarla kendini belli etmeden bilgilerinizi ele geçirip kullanıyorlar. Peki, bunlardan nasıl korunabiliriz? İşte bu yöntemler;

–           Genel olarak bunlar sizin kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışırlar, bu yüzden de size kolay yoldan veya ucuzdan bir ürün satarak bu bilgileri ele geçirirler. (Örnek: Paypal ile Kontör satış siteleri). Bu yüzden bu alışverişleri yapacak olsanız bile 3d Secure kullanan bir yeri tercih edin.

–           Her zaman SLL Sertifikası olan siteleri tercih edin. Bu sitelerde bilgileriniz şifrelenir ve kimse ulaşamaz.

–           Ödeme yaparken ne için yaptığınızı ne hizmet aldığınızı belirtin. Bu herhangi bir problemde ödemeyi geri çekmeniz için gerekli olabilir.

–           Eğer msn veya telefon yoluyla size bir şeyler satıyor ise referanslarını sorun. Çelişkili konuşuyorsa ve ürünü çok istiyorsanız gittigidiyor gibi bir sistem üzerinde alış veriş yapın.

–           Kurumsal yerleri tercih edin. Herhangi bir problemde kurumsal yerleri bulmak daha kolay olur.

–           Boş vaatlere kanmayın. Her zaman ürünü görmek veya test etmek isteyin.

–           Her bir ürünün, belli bir fiyatı, gerçekçi bir ederi vardır. Eğer bu ederin çok altında satış vaad ediliyorsa, bir kat daha dikkatli davranın.

Genel olarak yapmanız gerekenler bunlar. Dolandırılmamanız dileğiyle…

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir