Başlangıç / Web / İnternet / Hangi İnternet Tarayıcısı

Hangi İnternet Tarayıcısı

İnternet tarayıcıları, son dönemde tartışmalara yol açmaya başladı. Hangi tarayıcının daha iyi olduğunu, ne gibi özelliklerle diğerinin önüne geçtiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Hangi alanda kullanacağımızı, ne şekilde kullanacağımızı belirledikten sonra doğru internet tarayıcısını bulmak ve kullanmaya başlamak oldukça önemli.

Eskiden, tarayıcılara verilen önem günümüzdeki kadar fazla değildi. Hemen hemen herkesi Internet Explorer ile işlerini yürütmekte, internette gezinme işlemini bununla sağlamaktaydı. Yeni internet tarayıcılarının ortaya çıkması ve her gün geliştirilmesi ile birlikte Explorer’in eski popülerliğini kaybettiğini söylemek mümkün. Çünkü Explorer’i kullananların sayısı çok çok aşağılarda.

Bunun en büyük nedeni ise diğer tarayıcıların gelişmiş özellikleri ve güzel tasarımlara sahip olması. Kullanıcılarına tema desteği, uygulama desteği gibi çeşitli hizmetler sunmaları. Bu gibi hizmetler, tarayıcı kullanımında tercih edilen tarayıcıyı belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi.

Bunun yanı sıra, düşük bellek kullanımı da bir tarayıcıdan beklentilerimiz arasında olmalı. Kullanacağımız tarayıcı, çok sekme açmamız durumunda belleğimizi yiyip bitiriyorsa başka tarayıcı kullanmayı denemeliyiz. En uygun bellek kullanımına sahip tarayıcıyı seçmeli ve  kullanmalısınız. Tarayıcı seçerken, bilgisayarınızın özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer belleği yüksek bir bilgisayara sahipseniz, hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ama belleği düşük bir bilgisayar kullanıyorsanız, mutlaka tarayıcı seçiminde yukarıda bahsedilen hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günümüzde en popüler tarayıcı olarak Mozilla Firefox gösterilmekte, bunun yanı sıra Google tarafından hazırlanan Google Chrome adlı tarayıcı da kullanıcı sayısını gün geçtikçe arttırarak devam etmektedir. Bu iki tarayıcı, en popüler internet tarayıcıları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Opera adlı tarayıcı da bazı kesimler tarafından beğenilerek kullanılan bir tarayıcı olarak sayılabilir.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir