Başlangıç / Web / İnternet / Google’ da Aradığınız Sonuca Ulaşmak

Google’ da Aradığınız Sonuca Ulaşmak

Günümüzün şüphesiz en büyük arama motoru Google’dır. Bu yüzden de site sahipleri sürekli Google arama sonuçlarında çıkmak için veya sıralamasında yükselmek için uğraşırlar. Bu da aradığınızı bulamamanıza bilgi karışıklığına sebebiyet verir. Bir sürü gereksiz site Google’da yükselerek ortalığı karıştırır. Bu yüzden aradığınızı bulamayabilirsiniz. Peki, tam olarak aradığınız bulmak için ne yapmalı? İşte yapmanız gerekenler:

–           Aradığınız kelimenin tamamını bulmak istiyorsanız, “aradığınız kelime” şeklinde aratmalısınız.

–           Aradığınız cümle soru olmamalı. Örneğin; “Google’da nasıl yükselirim?” Bu yanlıştır bu şekilde istediğiniz sonuca asla ulaşamazsınız.

–           Eğer bir sitenin geçtiği sayfalara erişmek istiyorsanız; “link: siteadi.com” şeklinde aratın.

–           Eğer bir sitenin içerisinde arama yapmak istiyorsanız; “site: siteadi.com kelime” şeklinde arayın.

–           Arattığınız cümleyi çok uzun tutmayın. Yarısından kesip aratsanız bile doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Bunları yaptınız fakat indireceğiniz veya okuyacağınız şeye hala ulaşamıyorsunuz. O zaman şunlara dikkat edin. İndir kelimesini kesinlikle silin bu kelimelerde yükselen siteler genelde spam oluyor. Bunun full indir, tam indir gibi varyasyonlarını da unutun. Aradığınız şarkıyı indirmek istiyorsanız sonun mp3 ekleyin indir kelimesini kullanmayın. Bir site bulup oradan aratın. Örneğin ilk sıralarda çıkan siteler kaliteli olduğu için “mp3 indir” yazın çıkan siteye girin ve site içi aramanızı yapın. Google’ın görsel aramalarını da unutmayın. Bu görsellerde yapmanız gereken kısa tutmak ve boşluk kullanmak. Görsellerde çıkmaz düşüncesi nedeniyle boşluksuz yazmayın. Ayrıca görsellerden çıkan resmi kaydetmek isterseniz direk sağ tıklayıp indirmek yerine görselin tam boyutunu göstere tıklayıp oradan indirmenizi tavsiye ederim.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir