İnternetten Müzik ve Film İndirmek Yasal mıdır?

İnternetten bir şekilde film yada müzik indirmenin yasalarımızda suç olarak değeri yoktur. (bugün itibari ile) Fakat internette, bu gibi şeyleri paylaşmak suç olarak nitelendirilir. Forumlarda yada sosyal medya ortamlarında bu gibi film yada müzikleri paylaşmak sizi suçlu durumuna getirebilir. Bu nedenle paylaştığınız şeyin haklarının kısıtlı olup olmadığından, ücretli yayınlanıp yayınlanmadığından emin olmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi bir durumda, başınızı ağrıtacak olaylarla karşı karşıya gelmeniz muhtemeldir.

Bu gibi durumlar, ilgili birimler tarafından internette her gün takip edilmektedir. Yasalara aykırı bir durum göze çarptığında, cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunarak bu sitelerin kapatılması veya kişilerin cezaya çarptırılması gibi hükümlere başvurulması sağlanabilir.

Forumlarda yada sosyal medya platformlarında bu gibi paylaşması yasak dosyaları yada videoları paylaştığınızda, IP numaranızdan hareket edilerek bilgilerinize kolayca ulaşılabileceğinden böyle bir işe kalkışmadan önce dikkatlice düşünmeniz gerekmektedir.

Soruşturmaların sonucunda, kişinin bu gibi işlere bulaştığı kanıtlanır, bilgisayarında da kanıtlara rastlanırsa 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Daha önce bu suçtan dolayı herhangi bir cezaya çarptırılmamış, bu işi ilk defa yapan kişiler için yasamızda özel maddeler bulunmaktadır. Kişinin bu işi ilk defa yada yanlışlıkla yaptığı düşünülerek cezada indirime yada cezanın verilmemesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kişi eğer suçu ilk defa işliyorsa, iki yıllık ceza para cezasına dönüştürülebilmektedir.

Bu gibi işlere girmeyi düşünüyorsanız birkez daha düşünmenizi öneririm.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir