İnternetten Çok Para Kazanmak!? Mümkün mü? 2

Bir önceki makalemizde, internetten kısa sürede çok para kazanmanın imkansıza yakın oluğunu vurgulamış, ancak yine de internetten para kazanmanın imkansız olmadığından söz etmiştik. Bu konuyu iki başlık altında değerlendirecek olursa eğer;

– Website sahibi iseniz kazanma yöntemleri
– Website sahibi değilseniz kazanma yöntemleri,

olarak irdeleyebiliriz. İlk olarak, web site sayesinde nasıl para kazanılır ve nasıl bir website sahibi olunur ile başlayalım.

İnternet Sitesi Kurmak ve Sitenizden Para Kazanmak Mümkün Mü?

 

Kolay gibi gözükse de, hatta bazı yöntemleri kolay da olsa aslında karmaşık bir sistemdir. Tabii bu sistemleri uygulayabilmek içinse öncelikle bir websitesi sahibi olmanız gerekiyor. Bu yazımı okumak için buraya ulaşabilecek kadar internet geçmişinizin olduğunu düşünerek gereksiz ayrıntılara girmeden fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağım. Zaten yazıyı okuduktan sonra aklınızda bazı fikirlerin oluştuğunu ve nereden başlamanız gerektiğini az çok kestirebilir düzeye geleceğinizden eminim. Öncelikle bir web siteniz yoksa, nasıl sahip olacağınıza değinelim.

Nasıl Web Site sahibi olunur?

Web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adına ihtiyacınız var. Teknolojinin süratle gelişmesi ve insanların bu yöne olan ilgilerinin artması nedeniyle bazı firmalar alan adını size herhangi bir maliyet olmadan sunmaktadır. Bu firmaların normalde ücretli olan bir hizmeti size ücretsiz sağlamalarının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler bizim amacımızı çok ilgilendirmediği için sadece merak edenlere reklam amaçlı yaptıklarını söylemek yeterli olacaktır. Web site sahibi olmayı biraz daha amatörlükten uzak bir halde gerçekleştirmek için com, net gibi alan adlarına sahip olmanız gerekmektedir. İnternette bir çok hizmetin reklam amaçlı ücretsiz olarak dağıtılması size com, net gibi alan adlarına ücretsiz olarak ulaşabileceğinizi düşündürmesin. Özellikle köklü yabancı alan adı sağlayıcı firmalar ve piyasaya yeni giren firmaların reklam amaçlı müşterilerin ilgilerini çekmek için yaptıkları promosyonlar haricinde com, net gibi alan adlarının yaklaşık olarak 10 dolar gibi bir ücretle alınabileceğini söyleyebiliriz. Bahsettiğim ücretin deneyeceklerimizi ve tecrübe edeceklerimizi düşündüğümüzde çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. Başlangıç için ücretsiz alan adı sahibi olabileceğimiz blogger, blogspot gibi siteleri deneyecek olsak da bir sonraki aşamaya geçmemiz çok uzun sürmemeli. Bunun haricinde yapılan kampanyalarda dağıtılan promosyon kodlarıyla çok daha ucuza alan adlarına sahip olunabilir. Eğer interneti bir sektör olarak görürsek bazı alan adlarının bu sektörde belirttiğimiz fiyatlardan çok fazla miktarlara alınıp satıldığını söyleyebiliriz. Her ne kadar konumuzla ilgili olmasa da zaman içerisinde bu konulara vakit ayırdıkça alan adlarının yaşına, kısalığına, hatırlanabilirliğine ve projeye uygunluğuna göre değerlenebileceğini söylemeden geçmeyelim. Alan adlarının değerleri bir araba hatta bir ev parasına kadar ulaşabilmektedir.

İnsanlar web sitesi sahibi olmak istediklerinde heyecanlarının verdiği bir psikoloji olsa gerek alan adı seçiminde özellikle ilk dönemlerde çok aceleci davranırlar. Bu acelecilik yapacakları projeye uygun olmayan, gereksiz uzunlukta ve akılda kalıcı olmayan alan adlarının alınmasına sebep olur. (örneğin; bu site – burakveelif.com– ticari kaygılar taşımadan alınan bir alan olduğu için, verdiğimiz örneğe göre ideal bir alanadı değil. Bu alan adının hikayesini “hakkımda” bölümünde okuyabilirsiniz.) Bu da paneldeki gereksiz alan adlarının çokluğuna neden olmaktadır. Sizin burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız alan adının projeye uygun olması, akılda kalıcı ve mümkünse kısa olmasıdır. Yani projenizin tutması size ek gelir veya geçim kaynağı sağlaması için alan adı seçimi önemlidir. Bir şeyin başlangıç aşamasının önemli olması internet sektöründe de geçerliliğini sürdürmektedir.

Alan adının alınmasından sonra en basit haliyle internette yayınlamak istediğiniz yazıların ve resimlerin depolanabilmesi için bir alana ihtiyacınız var. Bu alanın alan adıyla ilişkilendirilebilir olması gerekiyor. Bahsettiğim alanı hosting olarak adlandırırsak hostingi bilgisayarınızın hard diski olarak düşünebilirsiniz. Hostingi hard disk ile benzettiğimizde farklı özelliklerde, farklı büyüklüklerde hostinglerin var olduğunu tahmin etmişsinizdir. Başlangıç aşamasında size fazla özelliği olmayan küçük alana sahip olan hostingin yeterli olacağını söyleyebilirim. Hatta umarım tahmininizden çok daha fazla ziyaretçiniz olur da sahip olduğunuz hosting paketi size yeterli gelmez ve büyütmek zorunda kalırsınız. Alan adı alırken yaşadığınız sponsor sıkıntısını hosting alırken yaşamayacağınızı tahmin ediyorum. Ufak bir araştırmayla kendi reklamını veya linkini yayınlamanız karşılığında sitenize bir yıl boyunca sponsor olacak hosting firmalarına ulaşabilirsiniz. Bu hosting firmalarının isimlerini ve irtibat adreslerini reklam olmaması için vermiyorum. Zaten arama motorlarında gerekli aramaları yaparak kendilerine ulaşıp sponsor olmaları konusunda görüşebilirsiniz. Sponsorluk başlangıç için kişiye 1 yıllık host masrafını bedavaya getirmek gibi gözükse de çalıştığınız firmayı tanımanız, ileriki yıllarda çalışıp çalışmayacağınızı belirlemeniz için bir deneme süreci olmalıdır. Sürekli yaşanan host sıkıntıları ziyaretçiyi rahatsız edeceği gibi arama motorlarında da zirveden dibe inişinize neden olacaktır. Bu nedenle ücretsiz de olsa host firmanızın performansını iyi değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Bu aşamada, sitenizi oluşturabileceğiniz scriptler hakkında ufak bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Piyasada kurmayı düşündüğünüz site formatına uygun, ücretli ve ücretsiz scriptler, yasal desteği olan ve açık kaynak kodlu scriptler mevcuttur. Örneğin şuan bulunduğunuz burakveelif.com, ücretsiz olan joomla! alt yapısı kullanılarak yapılmış bir sitedir. Bu scriptlerin neler olduğunu tanımayı başka bir makalemize bırakıyor ve kaldığımız yerden devam ediyorum.

Alan adını ve host paketimizi aldıktan ve sitemizi bir script ile kurduktan sonra sıra ziyaretçilerin ilgisini çekecek, arama motorlarında sık aranan ve sizin sitenizin üst sıralarda olmasını sağlayacak içerik eklemeye geldi. Ziyaretçilerin ilgisini çekecek güncel, popüler olaylara özgün olarak başka sitelerden alıntı yapmadan yer verirseniz bu sizin için artı olacaktır. Bunun haricinde arama motorlarında üst sıralarda olmak için yapılabilecek legal veya illegal birçok yöntem var. İllegal yöntemler webmasterlar tarafından tavsiye edilmese de kullanıldığı inkar edilemez. Yazımızda teknik detaylara fazla yer vermeyeceğimiz için arama motorlarında üst sıralara oynamayı başka yazı dizilerimize bırakmayı tercih ediyorum.

Diyetlerde genellikle yapılan yanlış, kişinin bir an önce kilo verdiğini görmek istemesi ve bu konuda aceleci olmasıdır. Birkaç günlük yaptıklarının karşılığını alamadığını düşünen kişi tartıda bir eksilme göremeyince hemen pes eder ve az da olsa çabalarını çöpe atar. Web sitesinden para kazanmakta böyledir. Kolay yoldan para kazanma hırsıyla açılan kopyala yapıştır siteler kişilerin para kazanamadığını gördüklerinde heveslerinin kaçmasına neden olur. Yaşanan hayal kırıklıkları internetin çöp sitelerle dolu olmasına neden olmaktadır. Kişi bunların bilincinde olarak interneti, internet sitesi sahibi olmayı kolay yoldan para kazanmak olarak görmemeli, ortaya bir emek ve yaşamından zaman koyması gerektiğini bilmelidir. Özgün içerik girmek, ziyaretçilerin beğenisini kazanmak ve arama motorlarında üst sıralarda olmak bunlar zaman içerisinde olacak şeylerdir. Bu nedenle kişi hemen para kazanma hırsına bürünmemeli ve ziyaretçiyi rahatsız edecek şekilde hırsını belli etmemelidir.

(Devam Edecek…) ( Bir Sonraki Makale: Bir Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?)

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

421 yorum

 1. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 2. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 3. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 4. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 5. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 6. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 7. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 8. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 9. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 10. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 11. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 12. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 13. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 14. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 15. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 16. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 17. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 18. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 19. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 20. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 21. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 22. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 23. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 24. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 25. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 26. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 27. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 28. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 29. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 30. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 31. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 32. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 33. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 34. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 35. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 36. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 37. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 38. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 39. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 40. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 41. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 42. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 43. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 44. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 45. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 46. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 47. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 48. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 49. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 50. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 51. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 52. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 53. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 54. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 55. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 56. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 57. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 58. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 59. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 60. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 61. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 62. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 63. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 64. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 65. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 66. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 67. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 68. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 69. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 70. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 71. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 72. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 73. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 74. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 75. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 76. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 77. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 78. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 79. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 80. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 81. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 82. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 83. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 84. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 85. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 86. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 87. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 88. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 89. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 90. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 91. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 92. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 93. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 94. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 95. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 96. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 97. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 98. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 99. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 100. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 101. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 102. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 103. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 104. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 105. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 106. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 107. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 108. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 109. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 110. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 111. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 112. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 113. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 114. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 115. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 116. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 117. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 118. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 119. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 120. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 121. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 122. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 123. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 124. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 125. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 126. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 127. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 128. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 129. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 130. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 131. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 132. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 133. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 134. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 135. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 136. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 137. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 138. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 139. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 140. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 141. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 142. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 143. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 144. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 145. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 146. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 147. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 148. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 149. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 150. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 151. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 152. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 153. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 154. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 155. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 156. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 157. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 158. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 159. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 160. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 161. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 162. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 163. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 164. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 165. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 166. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 167. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 168. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 169. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 170. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 171. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 172. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 173. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 174. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 175. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 176. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 177. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 178. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 179. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 180. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 181. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 182. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 183. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 184. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 185. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 186. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 187. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 188. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 189. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 190. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 191. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 192. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 193. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 194. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 195. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 196. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 197. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 198. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 199. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 200. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 201. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 202. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 203. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 204. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 205. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 206. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 207. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 208. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 209. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 210. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 211. evden para kazanma

  güzel paylaşım

 212. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 213. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 214. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 215. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 216. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 217. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 218. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 219. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 220. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 221. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 222. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 223. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 224. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 225. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 226. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 227. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 228. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 229. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 230. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 231. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 232. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 233. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 234. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 235. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 236. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 237. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 238. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 239. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 240. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 241. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 242. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 243. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 244. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 245. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 246. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 247. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 248. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 249. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 250. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 251. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 252. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 253. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 254. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 255. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 256. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 257. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 258. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 259. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 260. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 261. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 262. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 263. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 264. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 265. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 266. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 267. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 268. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 269. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 270. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 271. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 272. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 273. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 274. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 275. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 276. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 277. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 278. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 279. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 280. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 281. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 282. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 283. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 284. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 285. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 286. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 287. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 288. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 289. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 290. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 291. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 292. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 293. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 294. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 295. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 296. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 297. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 298. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 299. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 300. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 301. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 302. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 303. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 304. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 305. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 306. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 307. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 308. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 309. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 310. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 311. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 312. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 313. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 314. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 315. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 316. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 317. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 318. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 319. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 320. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 321. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 322. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 323. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 324. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 325. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 326. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 327. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 328. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 329. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 330. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 331. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 332. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 333. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 334. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 335. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 336. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 337. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 338. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 339. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 340. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 341. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 342. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 343. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 344. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 345. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 346. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 347. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 348. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 349. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 350. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 351. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 352. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 353. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 354. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 355. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 356. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 357. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 358. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 359. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 360. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 361. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 362. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 363. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 364. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 365. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 366. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 367. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 368. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 369. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 370. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 371. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 372. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 373. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 374. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 375. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 376. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 377. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 378. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 379. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 380. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 381. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 382. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 383. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 384. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 385. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 386. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 387. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 388. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 389. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 390. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 391. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 392. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 393. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 394. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 395. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 396. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 397. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 398. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 399. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 400. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 401. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 402. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 403. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 404. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 405. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 406. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 407. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 408. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 409. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 410. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 411. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 412. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 413. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 414. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 415. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 416. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 417. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 418. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 419. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 420. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

 421. kolay yoldan para ka

  güzel bilgiler vermişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir