Başlangıç / Web / İnternet / İnternetten Çok Para Kazanmak!? Mümkün mü? 3

İnternetten Çok Para Kazanmak!? Mümkün mü? 3

İlk makalemizde, internetten kısa sürede çok para kazanmanın imkansıza yakın oluğunu vurgulamış, ikinci makalemizde web site sahibi olma yollarından bahsetmiştik.

Devam ediyoruz…

Bir Web Sitesinden nasıl para kazanılır?

Gerekli aşamaları geçerek web sitemizi açtık. Ziyaretçilerin ilgisini çeken özgün içeriklerle sitemizi besledik. Kalıcı olabilmek için kendimize zaman tanıdık ve bu süre içinde sitemizden ilgimizi esirgemedik. Başlangıç için güzel bir yerde olduğumuzu düşündüğümüzde hobi olarak başladığımız sitemizden para kazanmayı denemenin zamanı gelmiş demektir.

 

İnternet sitelerinden para kazanma yöntemi oldukça fazladır. Az yada çok kazanırsınız fakat ortaya bir emek ve zaman koyduysanız mutlaka karşılığında maddi bir şeyler alabileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Aşağıda website sahibi olunduğunda denenecek yöntemlerden belli başlılarından bahsedeceğim. Web site sahiplerinin sitelerinde deneyecekleri para kazanma yöntemleri ve koyacağı reklamlar, içerikle alakalı ve göze batmayacak şekilde olursa ziyaretçi rahatsız olmaz. Rahatsız olmayan ziyaretçi sitenizi takip etmekten vazgeçmeyeceği için kazanç kapınızı kapatmamış olursunuz.

Reklam Yayıncılığı

Yerli ve yabancı birçok reklam firmasının olduğu günümüzde ne yazık ki düzgün ödeme yapan ve sayımları olduğu gibi paneline yansıtabilen reklam firması bir elin parmak sayısını geçmemektedir. Bu yayıncıyı zora soksa da şu aşamada henüz piyasadaki kuralları değiştirecek, aksaklıkları giderecek bir firmanın varlığı söz konusu değildir. Web sitenizdeki içeriğe uygun textlerin ve bannerların görüntülenmesini sağlayan ve size bu yöntemle para kazandıran en tanınmış ve köklü diyebileceğimiz firma Google Adsense’dir. Bir çok firmayla kıyasladığımızda sayımları tatmin edici olan firmanın tıklama başına verdiği fiyatlar tatmin edici olmasa da kullanılmaya devam edilmektedir. Bu zorunlu birlikteliğin en büyük nedeni ödemelerde sorun yaşanmamasıdır. Geçtiğimiz aylara kadar sitelerde Google Adsense reklamları yayınlayacak bir hesabı almak zorken, başvurulara olumlu veya olumsuz dönüşler çok geç yapılıyorken günümüzde bu o kadar da uzun sürmemektedir. Yazımızı buraya kadar okuduğunuz için bu konularda meraklı olduğunuzu düşünüyor ve sizi uyarmak istiyorum. Google ile haksız kazanç elde etmek düşündüğünüz veya düşünebileceğiniz kadar kolay değildir. Milyonlarca yayıncısı olan reklam şirketinin tasarladığı yazılımlar çalıştırdığı mühendisler haksız kazanç sağlamınızı engelleyecek teknolojiyi barındırmaktadır. Bu nedenle sitenizdeki reklamlara kendinizin tıklamanızı ve arkadaşlarınızı tıklamaları için teşvik etmenizi tavsiye etmiyorum. Bazı site sahiplerinin haksız yere yayıncılığının durdurulması konusu ise Türk firmalarıyla kıyaslandığında pek önemli bir oran teşkil etmemektedir. Bu nedenle sitesinden reklamcılıkla gelir elde etmek isteyen kişilerin her ne kadar memnun olmasak da ilk tercih edecekleri sistem Google Adsensedir.

Pop-Up reklamcılığı

Bir diğer reklamlardan kazanç sağlama yöntemi de pop-up reklamcılığıdır. Bu reklamlar siteniz her açıldığında arkada açılan bir ürünün veya sitenin tanıtımı gibi kendisini gösterebilmektedir. Fakat bazen para hırsı ziyaretçilerin internet sitelerinden sıkılmasına, gezerken rahatsız olmalarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar sadece sitenin ilk açılışında pop-up olarak değil de her alt sayfayı ziyarette açılmasıyla kendisini göstermektedir. Site sahibi ziyaretçinin mutluluğunu da göz önüne alarak bu durumu ince bir çizgide ayarlamalıdır. İnternet sitenizin kaliteli bir ziyaretçi trafiği ve özgün bir içeriği varsa pop-up reklam kullanmayı pek önermiyorum. Pop- up reklam ziyaretçi kalitesinin azalmasına neden olacağı gibi internet tarayıcılarına da takılarak düzenli ziyaretçi sayım yapılabilmesine olanak sağlamamaktadır. Bu da ziyaretçilerin yeterince rahatsız olmalarına rağmen gelirde tatmin ediciliği yakalayamamak anlamına gelmektedir.

Video Reklam

Web sitenizin içeriğinde çeşitli videolar bulunuyorsa bu videoların başlangıcına, sonuna veya seçeceğiniz ilginç bir kısmına reklam yerleşimi de yapabilirsiniz. Fakat videoların reklamlarla donatılması, izlenmeye başlanmadan uzun bir süre reklamın yer alması oldukça risklidir. Başlangıç aşamasında maddi olarak sizi tatmin ediyor gibi gözükse de ziyaretçilerinizin rahatsız olup sitenizi kendi kara listelerine eklemelerine neden olabilmektedir.

Resim Yayını

İçeriğinizi zenginleştirmek için kullanacağınız resimlerden de gelir elde edebilmeniz mümkün. Pixasa gibi tanınmış reklam firmaları web sitenizdeki içeriği zenginleştirmek için kullandığınız resimlere yine içerikle alakalı reklamlar ekleyerek para kazanmanıza imkan sağlayabiliyor. Pixasa adlı reklam sisteminin piyasada adını duyurmasından sonra bu tarz çalışan bir çok birbirinin kopyası sistem kuruldu. Kişinin başlangıç aşamasında hevesinin kırılmaması, emeklerinin boşa harcanmaması için tanınmış ve daha öncelerde ödeme yapmış sistemleri tercih etmesi son derece yerinde olacaktır.

PR (Page Rank) ve Kazandırdıkları

Arama motorlarının devi olarak görülen Google aralıkları belirli olmayan zaman dilimlerinde sitelere kendi belirlediği çeşitli algoritmalara göre değerler vermektedir. Bu değerler 0 dan başlayarak 10 a kadar devam etmektedir. Yeni açılan bir sitenin değeri sıfırdır ve bu değerlere PR adı verilmektedir.  (herhangi bir sitenin veya bu sitenin PR değerini, bu sayfadaki kutucuğa site adını yazarak kolayca öğrenebilirsiniz) PR değerini en basit haliyle popülerlik olarak düşünebiliriz. Algoritmanın karışıklığına ve kriterlerin zorluğuna bakıldığında popülerliğin kolay kazanılmadığını söyleyebiliriz. Google algoritmasına göre popülerliği yüksek olan bir sitenin başka bir siteyi tavsiye etmesi o sitenin PR değerini yükseltmesi konusunda avantaj sağlamaktadır. Bu tavsiye genellikle ana sayfanın ve alt sayfaların altında veya herhangi bir yazı içinde popüler olmayan siteye link verilmesi şeklinde olmaktadır. Popüler olmayan siteye belirli kelimelerde link verilmesi sitenin link verilen kelimede daha üst sıralara çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Tanıtım Yazısı / Link Satışı

Web siteler için bir gelir kaynağı da bir üst paragrafta bahsettiğimiz şekilde ortaya çıkmaktadır. Kişinin PR değeri yüksek bir sitesi varsa diğer siteleri tavsiye ederek yani sitesinden link satarak gelir elde edebilir. Fakat bu gelirin tam anlamıyla legal bir gelir olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan işlem arama motorunun algoritmasını aldatmaya yönelik maddi bir işlem olduğu için yasal değildir. Şikayet halinde popüler olan ve link verilen site arama motoru tarafından bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu cezalandırma genellikle popüler olan sitenin popülerliğinin elinden alınması ve yeni sitenin arama motorunun tüm nimetlerinden mahrum bırakılması şeklinde olmaktadır. Yine de sitenizden link satarak gelir elde etmek istiyorsanız veya sitenize bir başka sitenin destek olması için link almak istiyorsanız içeriklerinizin benzer olmasına dikkat etmenizi tavsiye edebilirim. Bu dikkat size avantaj olarak gelecektir.

Ürün Satışı

Ayrıca özellikle belirli bir kesime hitap eden internet sitesi sahibiyseniz ve ziyaretçilerinizin potansiyel olarak bir ürüne ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız sahip olduğunuz internet sitesi vasıtasıyla ürün satışı gerçekleştirerek de gelir elde edebilirsiniz. Bu ürünlerin satışını gerçekleştirebilmek için ürünlerden stok yapıp riske girmenize de gerek yok. Satış başına komisyon veren firmaların sistemine dahil olarak ziyaretçilerinizin sistemden yapacakları her alış veriş için kendinize gelir elde edebilirsiniz.

Genel olarak web sitesi kurarak para kazanma kolay gibi gözükse de içine girdikçe sanıldığı kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Aynı amaçla kurulmuş milyonlarca sitenin varlığı sizin ciddi anlamda para kazanmanız için farklı, özgün projeler ortaya koymanızı gerektirmektedir. İnternetten web sitesi kurarak para kazanmak için sitenizi belirli yollardan geçirip belirli bir aşamaya getirmeniz gerekmektedir. Bu da sabır ve tahmin edilenden fazla emekle ortaya çıkacaktır. Bir diğer farklı senaryo ise hazır kurulmuş, ziyaretçisi ve belirli bir geliri olan siteye yatırım yapıp onu almaktır. Fakat bu yatırımın da farklı zorlukları vardır. Yapılacak en ufak bir yanlış sitenin bulunduğu noktadan geri gitmesine ve yatırımın heba olmasına neden olabilir. İnternetten para kazanmak zor değil, internetten zengin olmak ise zor olmakla beraber hayal değildir.
(Devam Edecek…)   (Bir Sonraki Yazı: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri ve Riskleri)

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

639 yorum

 1. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 2. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 3. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 4. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 5. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 6. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 7. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 8. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 9. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 10. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 11. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 12. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 13. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 14. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 15. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 16. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 17. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 18. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 19. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 20. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 21. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 22. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 23. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 24. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 25. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 26. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 27. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 28. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 29. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 30. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 31. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 32. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 33. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 34. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 35. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 36. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 37. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 38. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 39. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 40. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 41. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 42. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 43. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 44. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 45. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 46. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 47. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 48. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 49. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 50. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 51. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 52. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 53. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 54. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 55. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 56. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 57. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 58. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 59. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 60. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 61. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 62. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 63. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 64. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 65. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 66. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 67. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 68. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 69. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 70. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 71. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 72. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 73. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 74. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 75. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 76. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 77. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 78. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 79. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 80. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 81. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 82. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 83. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 84. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 85. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 86. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 87. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 88. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 89. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 90. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 91. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 92. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 93. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 94. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 95. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 96. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 97. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 98. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 99. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 100. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 101. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 102. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 103. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 104. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 105. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 106. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 107. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 108. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 109. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 110. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 111. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 112. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 113. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 114. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 115. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 116. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 117. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 118. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 119. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 120. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 121. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 122. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 123. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 124. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 125. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 126. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 127. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 128. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 129. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 130. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 131. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 132. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 133. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 134. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 135. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 136. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 137. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 138. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 139. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 140. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 141. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 142. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 143. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 144. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 145. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 146. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 147. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 148. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 149. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 150. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 151. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 152. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 153. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 154. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 155. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 156. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 157. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 158. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 159. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 160. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 161. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 162. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 163. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 164. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 165. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 166. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 167. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 168. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 169. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 170. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 171. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 172. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 173. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 174. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 175. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 176. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 177. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 178. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 179. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 180. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 181. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 182. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 183. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 184. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 185. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 186. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 187. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 188. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 189. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 190. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 191. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 192. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 193. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 194. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 195. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 196. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 197. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 198. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 199. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 200. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 201. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 202. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 203. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 204. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 205. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 206. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 207. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 208. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 209. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 210. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 211. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 212. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 213. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 214. para kazanmanın sırl

  tşklr

 215. para kazanmanın sırl

  tşklr

 216. para kazanmanın sırl

  tşklr

 217. para kazanmanın sırl

  tşklr

 218. para kazanmanın sırl

  tşklr

 219. para kazanmanın sırl

  tşklr

 220. para kazanmanın sırl

  tşklr

 221. para kazanmanın sırl

  tşklr

 222. para kazanmanın sırl

  tşklr

 223. para kazanmanın sırl

  tşklr

 224. para kazanmanın sırl

  tşklr

 225. para kazanmanın sırl

  tşklr

 226. para kazanmanın sırl

  tşklr

 227. para kazanmanın sırl

  tşklr

 228. para kazanmanın sırl

  tşklr

 229. para kazanmanın sırl

  tşklr

 230. para kazanmanın sırl

  tşklr

 231. para kazanmanın sırl

  tşklr

 232. para kazanmanın sırl

  tşklr

 233. para kazanmanın sırl

  tşklr

 234. para kazanmanın sırl

  tşklr

 235. para kazanmanın sırl

  tşklr

 236. para kazanmanın sırl

  tşklr

 237. para kazanmanın sırl

  tşklr

 238. para kazanmanın sırl

  tşklr

 239. para kazanmanın sırl

  tşklr

 240. para kazanmanın sırl

  tşklr

 241. para kazanmanın sırl

  tşklr

 242. para kazanmanın sırl

  tşklr

 243. para kazanmanın sırl

  tşklr

 244. para kazanmanın sırl

  tşklr

 245. para kazanmanın sırl

  tşklr

 246. para kazanmanın sırl

  tşklr

 247. para kazanmanın sırl

  tşklr

 248. para kazanmanın sırl

  tşklr

 249. para kazanmanın sırl

  tşklr

 250. para kazanmanın sırl

  tşklr

 251. para kazanmanın sırl

  tşklr

 252. para kazanmanın sırl

  tşklr

 253. para kazanmanın sırl

  tşklr

 254. para kazanmanın sırl

  tşklr

 255. para kazanmanın sırl

  tşklr

 256. para kazanmanın sırl

  tşklr

 257. para kazanmanın sırl

  tşklr

 258. para kazanmanın sırl

  tşklr

 259. para kazanmanın sırl

  tşklr

 260. para kazanmanın sırl

  tşklr

 261. para kazanmanın sırl

  tşklr

 262. para kazanmanın sırl

  tşklr

 263. para kazanmanın sırl

  tşklr

 264. para kazanmanın sırl

  tşklr

 265. para kazanmanın sırl

  tşklr

 266. para kazanmanın sırl

  tşklr

 267. para kazanmanın sırl

  tşklr

 268. para kazanmanın sırl

  tşklr

 269. para kazanmanın sırl

  tşklr

 270. para kazanmanın sırl

  tşklr

 271. para kazanmanın sırl

  tşklr

 272. para kazanmanın sırl

  tşklr

 273. para kazanmanın sırl

  tşklr

 274. para kazanmanın sırl

  tşklr

 275. para kazanmanın sırl

  tşklr

 276. para kazanmanın sırl

  tşklr

 277. para kazanmanın sırl

  tşklr

 278. para kazanmanın sırl

  tşklr

 279. para kazanmanın sırl

  tşklr

 280. para kazanmanın sırl

  tşklr

 281. para kazanmanın sırl

  tşklr

 282. para kazanmanın sırl

  tşklr

 283. para kazanmanın sırl

  tşklr

 284. para kazanmanın sırl

  tşklr

 285. para kazanmanın sırl

  tşklr

 286. para kazanmanın sırl

  tşklr

 287. para kazanmanın sırl

  tşklr

 288. para kazanmanın sırl

  tşklr

 289. para kazanmanın sırl

  tşklr

 290. para kazanmanın sırl

  tşklr

 291. para kazanmanın sırl

  tşklr

 292. para kazanmanın sırl

  tşklr

 293. para kazanmanın sırl

  tşklr

 294. para kazanmanın sırl

  tşklr

 295. para kazanmanın sırl

  tşklr

 296. para kazanmanın sırl

  tşklr

 297. para kazanmanın sırl

  tşklr

 298. para kazanmanın sırl

  tşklr

 299. para kazanmanın sırl

  tşklr

 300. para kazanmanın sırl

  tşklr

 301. para kazanmanın sırl

  tşklr

 302. para kazanmanın sırl

  tşklr

 303. para kazanmanın sırl

  tşklr

 304. para kazanmanın sırl

  tşklr

 305. para kazanmanın sırl

  tşklr

 306. para kazanmanın sırl

  tşklr

 307. para kazanmanın sırl

  tşklr

 308. para kazanmanın sırl

  tşklr

 309. para kazanmanın sırl

  tşklr

 310. para kazanmanın sırl

  tşklr

 311. para kazanmanın sırl

  tşklr

 312. para kazanmanın sırl

  tşklr

 313. para kazanmanın sırl

  tşklr

 314. para kazanmanın sırl

  tşklr

 315. para kazanmanın sırl

  tşklr

 316. para kazanmanın sırl

  tşklr

 317. para kazanmanın sırl

  tşklr

 318. para kazanmanın sırl

  tşklr

 319. para kazanmanın sırl

  tşklr

 320. para kazanmanın sırl

  tşklr

 321. para kazanmanın sırl

  tşklr

 322. para kazanmanın sırl

  tşklr

 323. para kazanmanın sırl

  tşklr

 324. para kazanmanın sırl

  tşklr

 325. para kazanmanın sırl

  tşklr

 326. para kazanmanın sırl

  tşklr

 327. para kazanmanın sırl

  tşklr

 328. para kazanmanın sırl

  tşklr

 329. para kazanmanın sırl

  tşklr

 330. para kazanmanın sırl

  tşklr

 331. para kazanmanın sırl

  tşklr

 332. para kazanmanın sırl

  tşklr

 333. para kazanmanın sırl

  tşklr

 334. para kazanmanın sırl

  tşklr

 335. para kazanmanın sırl

  tşklr

 336. para kazanmanın sırl

  tşklr

 337. para kazanmanın sırl

  tşklr

 338. para kazanmanın sırl

  tşklr

 339. para kazanmanın sırl

  tşklr

 340. para kazanmanın sırl

  tşklr

 341. para kazanmanın sırl

  tşklr

 342. para kazanmanın sırl

  tşklr

 343. para kazanmanın sırl

  tşklr

 344. para kazanmanın sırl

  tşklr

 345. para kazanmanın sırl

  tşklr

 346. para kazanmanın sırl

  tşklr

 347. para kazanmanın sırl

  tşklr

 348. para kazanmanın sırl

  tşklr

 349. para kazanmanın sırl

  tşklr

 350. para kazanmanın sırl

  tşklr

 351. para kazanmanın sırl

  tşklr

 352. para kazanmanın sırl

  tşklr

 353. para kazanmanın sırl

  tşklr

 354. para kazanmanın sırl

  tşklr

 355. para kazanmanın sırl

  tşklr

 356. para kazanmanın sırl

  tşklr

 357. para kazanmanın sırl

  tşklr

 358. para kazanmanın sırl

  tşklr

 359. para kazanmanın sırl

  tşklr

 360. para kazanmanın sırl

  tşklr

 361. para kazanmanın sırl

  tşklr

 362. para kazanmanın sırl

  tşklr

 363. para kazanmanın sırl

  tşklr

 364. para kazanmanın sırl

  tşklr

 365. para kazanmanın sırl

  tşklr

 366. para kazanmanın sırl

  tşklr

 367. para kazanmanın sırl

  tşklr

 368. para kazanmanın sırl

  tşklr

 369. para kazanmanın sırl

  tşklr

 370. para kazanmanın sırl

  tşklr

 371. para kazanmanın sırl

  tşklr

 372. para kazanmanın sırl

  tşklr

 373. para kazanmanın sırl

  tşklr

 374. para kazanmanın sırl

  tşklr

 375. para kazanmanın sırl

  tşklr

 376. para kazanmanın sırl

  tşklr

 377. para kazanmanın sırl

  tşklr

 378. para kazanmanın sırl

  tşklr

 379. para kazanmanın sırl

  tşklr

 380. para kazanmanın sırl

  tşklr

 381. para kazanmanın sırl

  tşklr

 382. para kazanmanın sırl

  tşklr

 383. para kazanmanın sırl

  tşklr

 384. para kazanmanın sırl

  tşklr

 385. para kazanmanın sırl

  tşklr

 386. para kazanmanın sırl

  tşklr

 387. para kazanmanın sırl

  tşklr

 388. para kazanmanın sırl

  tşklr

 389. para kazanmanın sırl

  tşklr

 390. para kazanmanın sırl

  tşklr

 391. para kazanmanın sırl

  tşklr

 392. para kazanmanın sırl

  tşklr

 393. para kazanmanın sırl

  tşklr

 394. para kazanmanın sırl

  tşklr

 395. para kazanmanın sırl

  tşklr

 396. para kazanmanın sırl

  tşklr

 397. para kazanmanın sırl

  tşklr

 398. para kazanmanın sırl

  tşklr

 399. para kazanmanın sırl

  tşklr

 400. para kazanmanın sırl

  tşklr

 401. para kazanmanın sırl

  tşklr

 402. para kazanmanın sırl

  tşklr

 403. para kazanmanın sırl

  tşklr

 404. para kazanmanın sırl

  tşklr

 405. para kazanmanın sırl

  tşklr

 406. para kazanmanın sırl

  tşklr

 407. para kazanmanın sırl

  tşklr

 408. para kazanmanın sırl

  tşklr

 409. para kazanmanın sırl

  tşklr

 410. para kazanmanın sırl

  tşklr

 411. para kazanmanın sırl

  tşklr

 412. para kazanmanın sırl

  tşklr

 413. para kazanmanın sırl

  tşklr

 414. para kazanmanın sırl

  tşklr

 415. para kazanmanın sırl

  tşklr

 416. para kazanmanın sırl

  tşklr

 417. para kazanmanın sırl

  tşklr

 418. para kazanmanın sırl

  tşklr

 419. para kazanmanın sırl

  tşklr

 420. para kazanmanın sırl

  tşklr

 421. para kazanmanın sırl

  tşklr

 422. para kazanmanın sırl

  tşklr

 423. para kazanmanın sırl

  tşklr

 424. para kazanmanın sırl

  tşklr

 425. para kazanmanın sırl

  tşklr

 426. para kazanmanın sırl

  tşklr

 427. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 428. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 429. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 430. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 431. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 432. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 433. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 434. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 435. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 436. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 437. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 438. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 439. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 440. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 441. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 442. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 443. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 444. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 445. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 446. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 447. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 448. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 449. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 450. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 451. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 452. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 453. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 454. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 455. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 456. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 457. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 458. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 459. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 460. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 461. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 462. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 463. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 464. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 465. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 466. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 467. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 468. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 469. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 470. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 471. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 472. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 473. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 474. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 475. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 476. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 477. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 478. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 479. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 480. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 481. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 482. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 483. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 484. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 485. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 486. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 487. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 488. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 489. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 490. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 491. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 492. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 493. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 494. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 495. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 496. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 497. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 498. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 499. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 500. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 501. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 502. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 503. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 504. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 505. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 506. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 507. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 508. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 509. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 510. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 511. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 512. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 513. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 514. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 515. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 516. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 517. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 518. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 519. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 520. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 521. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 522. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 523. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 524. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 525. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 526. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 527. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 528. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 529. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 530. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 531. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 532. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 533. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 534. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 535. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 536. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 537. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 538. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 539. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 540. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 541. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 542. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 543. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 544. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 545. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 546. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 547. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 548. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 549. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 550. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 551. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 552. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 553. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 554. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 555. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 556. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 557. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 558. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 559. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 560. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 561. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 562. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 563. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 564. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 565. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 566. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 567. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 568. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 569. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 570. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 571. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 572. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 573. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 574. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 575. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 576. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 577. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 578. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 579. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 580. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 581. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 582. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 583. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 584. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 585. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 586. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 587. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 588. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 589. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 590. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 591. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 592. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 593. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 594. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 595. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 596. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 597. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 598. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 599. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 600. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 601. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 602. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 603. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 604. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 605. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 606. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 607. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 608. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 609. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 610. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 611. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 612. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 613. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 614. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 615. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 616. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 617. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 618. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 619. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 620. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 621. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 622. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 623. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 624. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 625. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 626. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 627. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 628. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 629. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 630. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 631. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 632. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 633. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 634. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 635. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 636. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 637. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 638. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 639. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir