Başlangıç / Web / İnternet / İnternetten Çok Para Kazanmak!? Mümkün mü? 3

İnternetten Çok Para Kazanmak!? Mümkün mü? 3

İlk makalemizde, internetten kısa sürede çok para kazanmanın imkansıza yakın oluğunu vurgulamış, ikinci makalemizde web site sahibi olma yollarından bahsetmiştik.

Devam ediyoruz…

Bir Web Sitesinden nasıl para kazanılır?

Gerekli aşamaları geçerek web sitemizi açtık. Ziyaretçilerin ilgisini çeken özgün içeriklerle sitemizi besledik. Kalıcı olabilmek için kendimize zaman tanıdık ve bu süre içinde sitemizden ilgimizi esirgemedik. Başlangıç için güzel bir yerde olduğumuzu düşündüğümüzde hobi olarak başladığımız sitemizden para kazanmayı denemenin zamanı gelmiş demektir.

 

İnternet sitelerinden para kazanma yöntemi oldukça fazladır. Az yada çok kazanırsınız fakat ortaya bir emek ve zaman koyduysanız mutlaka karşılığında maddi bir şeyler alabileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Aşağıda website sahibi olunduğunda denenecek yöntemlerden belli başlılarından bahsedeceğim. Web site sahiplerinin sitelerinde deneyecekleri para kazanma yöntemleri ve koyacağı reklamlar, içerikle alakalı ve göze batmayacak şekilde olursa ziyaretçi rahatsız olmaz. Rahatsız olmayan ziyaretçi sitenizi takip etmekten vazgeçmeyeceği için kazanç kapınızı kapatmamış olursunuz.

Reklam Yayıncılığı

Yerli ve yabancı birçok reklam firmasının olduğu günümüzde ne yazık ki düzgün ödeme yapan ve sayımları olduğu gibi paneline yansıtabilen reklam firması bir elin parmak sayısını geçmemektedir. Bu yayıncıyı zora soksa da şu aşamada henüz piyasadaki kuralları değiştirecek, aksaklıkları giderecek bir firmanın varlığı söz konusu değildir. Web sitenizdeki içeriğe uygun textlerin ve bannerların görüntülenmesini sağlayan ve size bu yöntemle para kazandıran en tanınmış ve köklü diyebileceğimiz firma Google Adsense’dir. Bir çok firmayla kıyasladığımızda sayımları tatmin edici olan firmanın tıklama başına verdiği fiyatlar tatmin edici olmasa da kullanılmaya devam edilmektedir. Bu zorunlu birlikteliğin en büyük nedeni ödemelerde sorun yaşanmamasıdır. Geçtiğimiz aylara kadar sitelerde Google Adsense reklamları yayınlayacak bir hesabı almak zorken, başvurulara olumlu veya olumsuz dönüşler çok geç yapılıyorken günümüzde bu o kadar da uzun sürmemektedir. Yazımızı buraya kadar okuduğunuz için bu konularda meraklı olduğunuzu düşünüyor ve sizi uyarmak istiyorum. Google ile haksız kazanç elde etmek düşündüğünüz veya düşünebileceğiniz kadar kolay değildir. Milyonlarca yayıncısı olan reklam şirketinin tasarladığı yazılımlar çalıştırdığı mühendisler haksız kazanç sağlamınızı engelleyecek teknolojiyi barındırmaktadır. Bu nedenle sitenizdeki reklamlara kendinizin tıklamanızı ve arkadaşlarınızı tıklamaları için teşvik etmenizi tavsiye etmiyorum. Bazı site sahiplerinin haksız yere yayıncılığının durdurulması konusu ise Türk firmalarıyla kıyaslandığında pek önemli bir oran teşkil etmemektedir. Bu nedenle sitesinden reklamcılıkla gelir elde etmek isteyen kişilerin her ne kadar memnun olmasak da ilk tercih edecekleri sistem Google Adsensedir.

Pop-Up reklamcılığı

Bir diğer reklamlardan kazanç sağlama yöntemi de pop-up reklamcılığıdır. Bu reklamlar siteniz her açıldığında arkada açılan bir ürünün veya sitenin tanıtımı gibi kendisini gösterebilmektedir. Fakat bazen para hırsı ziyaretçilerin internet sitelerinden sıkılmasına, gezerken rahatsız olmalarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar sadece sitenin ilk açılışında pop-up olarak değil de her alt sayfayı ziyarette açılmasıyla kendisini göstermektedir. Site sahibi ziyaretçinin mutluluğunu da göz önüne alarak bu durumu ince bir çizgide ayarlamalıdır. İnternet sitenizin kaliteli bir ziyaretçi trafiği ve özgün bir içeriği varsa pop-up reklam kullanmayı pek önermiyorum. Pop- up reklam ziyaretçi kalitesinin azalmasına neden olacağı gibi internet tarayıcılarına da takılarak düzenli ziyaretçi sayım yapılabilmesine olanak sağlamamaktadır. Bu da ziyaretçilerin yeterince rahatsız olmalarına rağmen gelirde tatmin ediciliği yakalayamamak anlamına gelmektedir.

Video Reklam

Web sitenizin içeriğinde çeşitli videolar bulunuyorsa bu videoların başlangıcına, sonuna veya seçeceğiniz ilginç bir kısmına reklam yerleşimi de yapabilirsiniz. Fakat videoların reklamlarla donatılması, izlenmeye başlanmadan uzun bir süre reklamın yer alması oldukça risklidir. Başlangıç aşamasında maddi olarak sizi tatmin ediyor gibi gözükse de ziyaretçilerinizin rahatsız olup sitenizi kendi kara listelerine eklemelerine neden olabilmektedir.

Resim Yayını

İçeriğinizi zenginleştirmek için kullanacağınız resimlerden de gelir elde edebilmeniz mümkün. Pixasa gibi tanınmış reklam firmaları web sitenizdeki içeriği zenginleştirmek için kullandığınız resimlere yine içerikle alakalı reklamlar ekleyerek para kazanmanıza imkan sağlayabiliyor. Pixasa adlı reklam sisteminin piyasada adını duyurmasından sonra bu tarz çalışan bir çok birbirinin kopyası sistem kuruldu. Kişinin başlangıç aşamasında hevesinin kırılmaması, emeklerinin boşa harcanmaması için tanınmış ve daha öncelerde ödeme yapmış sistemleri tercih etmesi son derece yerinde olacaktır.

PR (Page Rank) ve Kazandırdıkları

Arama motorlarının devi olarak görülen Google aralıkları belirli olmayan zaman dilimlerinde sitelere kendi belirlediği çeşitli algoritmalara göre değerler vermektedir. Bu değerler 0 dan başlayarak 10 a kadar devam etmektedir. Yeni açılan bir sitenin değeri sıfırdır ve bu değerlere PR adı verilmektedir.  (herhangi bir sitenin veya bu sitenin PR değerini, bu sayfadaki kutucuğa site adını yazarak kolayca öğrenebilirsiniz) PR değerini en basit haliyle popülerlik olarak düşünebiliriz. Algoritmanın karışıklığına ve kriterlerin zorluğuna bakıldığında popülerliğin kolay kazanılmadığını söyleyebiliriz. Google algoritmasına göre popülerliği yüksek olan bir sitenin başka bir siteyi tavsiye etmesi o sitenin PR değerini yükseltmesi konusunda avantaj sağlamaktadır. Bu tavsiye genellikle ana sayfanın ve alt sayfaların altında veya herhangi bir yazı içinde popüler olmayan siteye link verilmesi şeklinde olmaktadır. Popüler olmayan siteye belirli kelimelerde link verilmesi sitenin link verilen kelimede daha üst sıralara çıkmasına da olanak sağlamaktadır.

Tanıtım Yazısı / Link Satışı

Web siteler için bir gelir kaynağı da bir üst paragrafta bahsettiğimiz şekilde ortaya çıkmaktadır. Kişinin PR değeri yüksek bir sitesi varsa diğer siteleri tavsiye ederek yani sitesinden link satarak gelir elde edebilir. Fakat bu gelirin tam anlamıyla legal bir gelir olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan işlem arama motorunun algoritmasını aldatmaya yönelik maddi bir işlem olduğu için yasal değildir. Şikayet halinde popüler olan ve link verilen site arama motoru tarafından bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu cezalandırma genellikle popüler olan sitenin popülerliğinin elinden alınması ve yeni sitenin arama motorunun tüm nimetlerinden mahrum bırakılması şeklinde olmaktadır. Yine de sitenizden link satarak gelir elde etmek istiyorsanız veya sitenize bir başka sitenin destek olması için link almak istiyorsanız içeriklerinizin benzer olmasına dikkat etmenizi tavsiye edebilirim. Bu dikkat size avantaj olarak gelecektir.

Ürün Satışı

Ayrıca özellikle belirli bir kesime hitap eden internet sitesi sahibiyseniz ve ziyaretçilerinizin potansiyel olarak bir ürüne ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız sahip olduğunuz internet sitesi vasıtasıyla ürün satışı gerçekleştirerek de gelir elde edebilirsiniz. Bu ürünlerin satışını gerçekleştirebilmek için ürünlerden stok yapıp riske girmenize de gerek yok. Satış başına komisyon veren firmaların sistemine dahil olarak ziyaretçilerinizin sistemden yapacakları her alış veriş için kendinize gelir elde edebilirsiniz.

Genel olarak web sitesi kurarak para kazanma kolay gibi gözükse de içine girdikçe sanıldığı kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Aynı amaçla kurulmuş milyonlarca sitenin varlığı sizin ciddi anlamda para kazanmanız için farklı, özgün projeler ortaya koymanızı gerektirmektedir. İnternetten web sitesi kurarak para kazanmak için sitenizi belirli yollardan geçirip belirli bir aşamaya getirmeniz gerekmektedir. Bu da sabır ve tahmin edilenden fazla emekle ortaya çıkacaktır. Bir diğer farklı senaryo ise hazır kurulmuş, ziyaretçisi ve belirli bir geliri olan siteye yatırım yapıp onu almaktır. Fakat bu yatırımın da farklı zorlukları vardır. Yapılacak en ufak bir yanlış sitenin bulunduğu noktadan geri gitmesine ve yatırımın heba olmasına neden olabilir. İnternetten para kazanmak zor değil, internetten zengin olmak ise zor olmakla beraber hayal değildir.
(Devam Edecek…)   (Bir Sonraki Yazı: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri ve Riskleri)

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

İnternet Hız Testi Yapmak Çok Kolay…

Günümüzde sıkça yaşanan internet kesintileri ya da sınırlı erişimler nedeniyle internet hızının iyi mi yoksa …

441 yorum

 1. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 2. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 3. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 4. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 5. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 6. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 7. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 8. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 9. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 10. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 11. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 12. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 13. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 14. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 15. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 16. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 17. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 18. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 19. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 20. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 21. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 22. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 23. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 24. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 25. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 26. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 27. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 28. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 29. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 30. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 31. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 32. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 33. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 34. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 35. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 36. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 37. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 38. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 39. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 40. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 41. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 42. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 43. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 44. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 45. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 46. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 47. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 48. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 49. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 50. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 51. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 52. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 53. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 54. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 55. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 56. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 57. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 58. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 59. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 60. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 61. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 62. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 63. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 64. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 65. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 66. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 67. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 68. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 69. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 70. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 71. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 72. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 73. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 74. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 75. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 76. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 77. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 78. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 79. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 80. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 81. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 82. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 83. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 84. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 85. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 86. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 87. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 88. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 89. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 90. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 91. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 92. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 93. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 94. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 95. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 96. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 97. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 98. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 99. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 100. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 101. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 102. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 103. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 104. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 105. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 106. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 107. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 108. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 109. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 110. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 111. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 112. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 113. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 114. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 115. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 116. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 117. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 118. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 119. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 120. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 121. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 122. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 123. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 124. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 125. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 126. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 127. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 128. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 129. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 130. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 131. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 132. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 133. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 134. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 135. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 136. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 137. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 138. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 139. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 140. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 141. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 142. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 143. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 144. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 145. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 146. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 147. kolay kazanç

  paylaşım için tşklr

 148. para kazanmanın sırl

  tşklr

 149. para kazanmanın sırl

  tşklr

 150. para kazanmanın sırl

  tşklr

 151. para kazanmanın sırl

  tşklr

 152. para kazanmanın sırl

  tşklr

 153. para kazanmanın sırl

  tşklr

 154. para kazanmanın sırl

  tşklr

 155. para kazanmanın sırl

  tşklr

 156. para kazanmanın sırl

  tşklr

 157. para kazanmanın sırl

  tşklr

 158. para kazanmanın sırl

  tşklr

 159. para kazanmanın sırl

  tşklr

 160. para kazanmanın sırl

  tşklr

 161. para kazanmanın sırl

  tşklr

 162. para kazanmanın sırl

  tşklr

 163. para kazanmanın sırl

  tşklr

 164. para kazanmanın sırl

  tşklr

 165. para kazanmanın sırl

  tşklr

 166. para kazanmanın sırl

  tşklr

 167. para kazanmanın sırl

  tşklr

 168. para kazanmanın sırl

  tşklr

 169. para kazanmanın sırl

  tşklr

 170. para kazanmanın sırl

  tşklr

 171. para kazanmanın sırl

  tşklr

 172. para kazanmanın sırl

  tşklr

 173. para kazanmanın sırl

  tşklr

 174. para kazanmanın sırl

  tşklr

 175. para kazanmanın sırl

  tşklr

 176. para kazanmanın sırl

  tşklr

 177. para kazanmanın sırl

  tşklr

 178. para kazanmanın sırl

  tşklr

 179. para kazanmanın sırl

  tşklr

 180. para kazanmanın sırl

  tşklr

 181. para kazanmanın sırl

  tşklr

 182. para kazanmanın sırl

  tşklr

 183. para kazanmanın sırl

  tşklr

 184. para kazanmanın sırl

  tşklr

 185. para kazanmanın sırl

  tşklr

 186. para kazanmanın sırl

  tşklr

 187. para kazanmanın sırl

  tşklr

 188. para kazanmanın sırl

  tşklr

 189. para kazanmanın sırl

  tşklr

 190. para kazanmanın sırl

  tşklr

 191. para kazanmanın sırl

  tşklr

 192. para kazanmanın sırl

  tşklr

 193. para kazanmanın sırl

  tşklr

 194. para kazanmanın sırl

  tşklr

 195. para kazanmanın sırl

  tşklr

 196. para kazanmanın sırl

  tşklr

 197. para kazanmanın sırl

  tşklr

 198. para kazanmanın sırl

  tşklr

 199. para kazanmanın sırl

  tşklr

 200. para kazanmanın sırl

  tşklr

 201. para kazanmanın sırl

  tşklr

 202. para kazanmanın sırl

  tşklr

 203. para kazanmanın sırl

  tşklr

 204. para kazanmanın sırl

  tşklr

 205. para kazanmanın sırl

  tşklr

 206. para kazanmanın sırl

  tşklr

 207. para kazanmanın sırl

  tşklr

 208. para kazanmanın sırl

  tşklr

 209. para kazanmanın sırl

  tşklr

 210. para kazanmanın sırl

  tşklr

 211. para kazanmanın sırl

  tşklr

 212. para kazanmanın sırl

  tşklr

 213. para kazanmanın sırl

  tşklr

 214. para kazanmanın sırl

  tşklr

 215. para kazanmanın sırl

  tşklr

 216. para kazanmanın sırl

  tşklr

 217. para kazanmanın sırl

  tşklr

 218. para kazanmanın sırl

  tşklr

 219. para kazanmanın sırl

  tşklr

 220. para kazanmanın sırl

  tşklr

 221. para kazanmanın sırl

  tşklr

 222. para kazanmanın sırl

  tşklr

 223. para kazanmanın sırl

  tşklr

 224. para kazanmanın sırl

  tşklr

 225. para kazanmanın sırl

  tşklr

 226. para kazanmanın sırl

  tşklr

 227. para kazanmanın sırl

  tşklr

 228. para kazanmanın sırl

  tşklr

 229. para kazanmanın sırl

  tşklr

 230. para kazanmanın sırl

  tşklr

 231. para kazanmanın sırl

  tşklr

 232. para kazanmanın sırl

  tşklr

 233. para kazanmanın sırl

  tşklr

 234. para kazanmanın sırl

  tşklr

 235. para kazanmanın sırl

  tşklr

 236. para kazanmanın sırl

  tşklr

 237. para kazanmanın sırl

  tşklr

 238. para kazanmanın sırl

  tşklr

 239. para kazanmanın sırl

  tşklr

 240. para kazanmanın sırl

  tşklr

 241. para kazanmanın sırl

  tşklr

 242. para kazanmanın sırl

  tşklr

 243. para kazanmanın sırl

  tşklr

 244. para kazanmanın sırl

  tşklr

 245. para kazanmanın sırl

  tşklr

 246. para kazanmanın sırl

  tşklr

 247. para kazanmanın sırl

  tşklr

 248. para kazanmanın sırl

  tşklr

 249. para kazanmanın sırl

  tşklr

 250. para kazanmanın sırl

  tşklr

 251. para kazanmanın sırl

  tşklr

 252. para kazanmanın sırl

  tşklr

 253. para kazanmanın sırl

  tşklr

 254. para kazanmanın sırl

  tşklr

 255. para kazanmanın sırl

  tşklr

 256. para kazanmanın sırl

  tşklr

 257. para kazanmanın sırl

  tşklr

 258. para kazanmanın sırl

  tşklr

 259. para kazanmanın sırl

  tşklr

 260. para kazanmanın sırl

  tşklr

 261. para kazanmanın sırl

  tşklr

 262. para kazanmanın sırl

  tşklr

 263. para kazanmanın sırl

  tşklr

 264. para kazanmanın sırl

  tşklr

 265. para kazanmanın sırl

  tşklr

 266. para kazanmanın sırl

  tşklr

 267. para kazanmanın sırl

  tşklr

 268. para kazanmanın sırl

  tşklr

 269. para kazanmanın sırl

  tşklr

 270. para kazanmanın sırl

  tşklr

 271. para kazanmanın sırl

  tşklr

 272. para kazanmanın sırl

  tşklr

 273. para kazanmanın sırl

  tşklr

 274. para kazanmanın sırl

  tşklr

 275. para kazanmanın sırl

  tşklr

 276. para kazanmanın sırl

  tşklr

 277. para kazanmanın sırl

  tşklr

 278. para kazanmanın sırl

  tşklr

 279. para kazanmanın sırl

  tşklr

 280. para kazanmanın sırl

  tşklr

 281. para kazanmanın sırl

  tşklr

 282. para kazanmanın sırl

  tşklr

 283. para kazanmanın sırl

  tşklr

 284. para kazanmanın sırl

  tşklr

 285. para kazanmanın sırl

  tşklr

 286. para kazanmanın sırl

  tşklr

 287. para kazanmanın sırl

  tşklr

 288. para kazanmanın sırl

  tşklr

 289. para kazanmanın sırl

  tşklr

 290. para kazanmanın sırl

  tşklr

 291. para kazanmanın sırl

  tşklr

 292. para kazanmanın sırl

  tşklr

 293. para kazanmanın sırl

  tşklr

 294. para kazanmanın sırl

  tşklr

 295. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 296. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 297. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 298. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 299. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 300. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 301. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 302. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 303. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 304. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 305. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 306. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 307. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 308. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 309. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 310. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 311. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 312. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 313. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 314. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 315. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 316. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 317. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 318. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 319. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 320. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 321. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 322. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 323. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 324. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 325. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 326. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 327. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 328. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 329. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 330. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 331. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 332. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 333. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 334. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 335. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 336. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 337. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 338. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 339. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 340. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 341. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 342. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 343. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 344. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 345. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 346. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 347. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 348. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 349. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 350. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 351. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 352. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 353. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 354. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 355. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 356. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 357. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 358. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 359. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 360. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 361. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 362. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 363. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 364. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 365. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 366. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 367. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 368. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 369. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 370. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 371. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 372. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 373. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 374. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 375. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 376. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 377. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 378. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 379. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 380. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 381. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 382. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 383. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 384. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 385. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 386. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 387. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 388. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 389. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 390. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 391. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 392. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 393. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 394. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 395. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 396. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 397. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 398. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 399. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 400. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 401. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 402. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 403. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 404. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 405. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 406. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 407. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 408. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 409. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 410. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 411. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 412. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 413. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 414. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 415. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 416. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 417. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 418. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 419. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 420. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 421. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 422. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 423. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 424. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 425. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 426. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 427. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 428. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 429. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 430. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 431. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 432. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 433. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 434. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 435. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 436. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 437. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 438. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 439. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 440. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

 441. etimesgut halı yıkam

  iyi bir site teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir