Facebook hesap güvenliği

Facebook hesaplarının ele geçirildiğini, çeşitli internet sitelerinde görüyoruz yada çevremizden duyuyoruz. Fakat bilinmeyen bir gerçek var. Facebook, geliştirdiği sistem ile, şifre çalınmasına izin vermiyor. Yani Facebook hesabınız çalındıysa, aslında çalınan, Facebook hesabınıza giriş yaparken kullandığınız mail şifrenizdir. Küçük hackerların ( lamer ) bile Hotmail şifrelerini kırmakta çok zorlanmadıkları bilinen bir gerçek. Fakat şifreniz ne kadar uzun ve yabancı karakterlerden oluşursa, ele geçirilmesi de aynı şekilde zor olacaktır.

Facebook hesabınızı çaldırmamanız için sizlere birkaç öneride bulunmak istiyorum.

1- Facebook hesabınıza giriş yaparken kullandığınız mail adresini, kimseye söylemeyin. Özellikle msn yani sohbet amaçlı olarak kesinlikle kullanmayın.

2- Hotmail şifrenizi belirlerken “ #$½%&?! “ gibi karakterler kullanın.

3- Bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programı bulundurun.

4- Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları kabul etmeyin.

Bunlara dikkat ettiğinizde, hesabınızın çalınması çok zor olacaktır. Fakat bu hırsızların, son zamanlarda uyguladığı bir başka yöntem daha mevcut. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, size şöyle bir mesaj yolluyorlar : ” Facebook hesabınıza çok sayıda giriş yapılmaya çalışılmış ve hesabınız geçici olarak durdurulmuştur. Hesabınızı onaylamak için, aşağıdaki formu doldurun ”  Böyle bir mesaj aldığınızda bilgilerinizi kesinlikle girmeyin.

Hemen durumu, “http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=report_phishing” adresine bir mesaj yazarak bildirin. Paniğe kapılmanıza gerek yok. Hesabınız kapatılmış olsa bile, Facebook yöneticilerine kişisel bilgilerinizle beraber bir mesaj yazarak açtırabilirsiniz.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir