Google + (plus)

Google ‘in Facebook ile sürdürdüğü rekabeti, internetle biraz ilgili olan kişiler biliyordur mutlaka. Sosyal paylaşım siteleri arasında lider durumda olan Facebook ‘un, şu an 600 Milyon kullanıcısı olması, Google ‘in bu işe çok önem vermesine yetiyor da artıyor bile. Kısa bir süre öncesine kadar test aşamasında olan ve sınırlı sayıda kullanıcının hizmetine sunulan sistem, bu günlerde herkesin hizmetine açılmış durumda. Facebook ‘a rakip olabilir mi bilinmez fakat Google ‘in bu konuda büyük yatırım yaptığı da bilinen bir gerçek.

Google + üyesi olan yada üye olmayı düşünenler için, Google + özelliklerinden kısaca bahsedeyim.

Sparks : Kısacası konular diyebileceğimiz bu özellik, hobilerinizi, mesleğiniz ile ilgili alanlarınızı sınıflandırmanıza olanak sağlıyor. Webmasterların yakından bildiği bir Google özelliği olan filtrelemeyi, Google Plus ‘ta görebiliyoruz.

Circles : Facebook ‘ta ki grup sohbeti özelliğini, Google + biraz daha geliştirerek bizlere sunuyor. Bu özellik sayesinde, sohbet etmek istediğiniz kişileri sınıflandırabiliyorsunuz. İsterseniz sadece aileniz sizi görebiliyor, isterseniz sadece dostlarınız. Eğer kimse görmesin istiyorsanız, çevrimdışı olarak görünmez olabiliyorsunuz.

Hangouts : Kameralı sohbet dediğimiz özelliği, Google + bizlere biraz daha fazla işlevsel bir özellik katarak sunuyor. Bu özellik sayesinde, istediğiniz sayıda kişi ile, aynı anda videolu görüşme yapabiliyorsunuz.

Mobil Google + : Mobil cihazlardan internet bağlantısı sağlayan ve bu tür uygulamaları kullanan kişileri de unutmamış Google. Eksiksiz bir şekilde, mobil cihazlara da entegre edilmiş Google +.

Instant Upload : Fotoğraf çektiniz ve hemen bir soru geldi : “ Paylaşalım mı ? “ Bu soruyu soran tabiî ki Google +. Ama bu özelliği kullanabilmeniz için mobil Google + kullanıyor olmanız gerekmekte.

Huddle : Bir konu da arkadaşlarınızın görüşlerini almak istiyorsunuz. Ama tek tek sormak çok zamanınızı alacak. İşte Google + Huddle özelliği ile, arkadaşlarınızın fikrini tek bir tuş ile, aynı anda alabilirsiniz..

Olayın bir de webmasterlık boyutu var elbette. Belki dikkatinizi çekmiştir, sitemizin en üstünde ve bundan ayrı olarak her bir konunun üzerinde google+ butonu var. Dolayısı ile, bu butonlar sayesinde sitemi veya okuduğunuz içeriği beğendiğinizde, +1 leyerek, bunu sosyal çevrenizle de paylaşabiliyorsunuz.

Tabii ki bunun websitesine dönüşünün ne şekilde olacağı tam manası ile kanıtlanmış değil. İyi olacağı yönünde öngörüsü olan da var, etkisi olmayacağı yönünde görüşü olan da. Ne olacağını elbetteki zaman gösterecek.

Sonuç itibari ile, facebook a her açıdan ciddi rakip olacağı kesin. O nedenle, henğz hesap açmadıysanız, bu deneyimden mahrum kalmamak için hemen şu adresi ziyaret ederek hesap açın. Bol plus lı günler…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Google’dan Kullanıcılara İnternetsiz Arama Müjdesi!

Google, yeni güncellemesi ile kullanıcılara oldukça iyi bir özellik sundu. İnternetsiz kullanımın da yapılabilmesini sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir