Başlangıç / Web / Program / Script / Antivirüs Programları Zararlı Mıdır?

Antivirüs Programları Zararlı Mıdır?

Bilgisayarların güvenilir şekilde çalışabilmesi ve dışarıdan gelen virüslere karşı korunabilmesi için kullanılan antivirüs programları hakkında ilginç bir açıklama geldi. Mozilla’nın eski mühendislerinden birisi olan Robert O’Callahan, antivirüs programlarının kullanılmasını tavsiye etmediğini açıkladı. Yapılan açıklama teknoloji dünyasına bomba gibi düştü.

Robert O’Callahan, bloğunda paylaştığı yazısında antivirüs yazılımlarının bilgisayar için zararlı olduğunu açıkladı. Bilgisayarın işletim sisteminde sorunlara neden olduğunu kaydeden Robert O’Callahan, antivirüs yazılımlarının bilgisayarın güvenliği için kullanılmaması gerektiğini belirtti. Robert O’Callahan aynı yazısında, Windows 8.1 ya da üzerinde işletim sistemi kullananların antivirüs programı kullanmak yerine Windoes’un kendi korunma programlarını tercih etmeleri gerektiğini belirtti. Ancak bu şekilde işletim sistemine zarar vermeden bilgisayarın güvenliğinin sağlanabileceği kaydedildi.

Antivirüs programları neden işletim sistemine zarar veriyor?

Robert O’Callahan, bloğunda paylaştığı yazıda en önemli noktanın antivirüs yazılımlarının katı olması olduğunu belirtiyor. Programlar katı olduğu için işletim sistemi için gerekli olabilecek güncellemelerin de güvenliğe takılmasına sebep oluyor. Ve böylece gereken güncelleme yapılamıyor. Yazılımlarda kullanılan kodlamaların bu şekilde katılaştırılmış olması, geliştirilmiş işletim sistemlerinin önünde engel oluşturuyor. Buna göre Windows güncellemelerinin antivirüs programı tarafından engellenmesi, bilgisayarın maksimum seviyede çalışmasını önlüyor.

Robert O’Callahan’ın bu açıklaması hakkında henüz detaylı bir inceleme yapılmadığı için şimdilik beklemede kalınması gerekiyor. Bu açıklamanın Windows koruma sistemleri için bir reklam niteliği taşıyabileceği de göz önüne alınıyor.

 

Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Yandex Navigation Uygulaması

Google ile Yandex arasındaki rekabet baş döndürücü bir hızla devam ederken, bundan en çok faydayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir