WordPress

İnternet hayatımıza girdi gireli, diğer getirilerinin yanında bloglar da şuan oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Kimi insanlar bloglarında haber, makale gibi şeyler yayınlarken, kimileri de hayatını paylaşıyor. Bu yüzden herkes kendine ideal bir ara yüz bulmaya çalışıyor. İşte burada CMS lerin kolaylığı yadsınamaz. WordPress de bunlardan biri.

 

WordPress ile çok fazla haşır neşir olduğum söylenemez. Bu konuda internette elbetteki konunun uzmanı siteler mevcut. Ancak en azından sitemi takip eden insanlara bir fikir vermek için bahsetme gereği duydum. Temalarıyla her türlü şekle girebilmesinin yanında kullanım kolaylığı ve eklentilerinin çokluğu WordPressi cazip kılıyor. WordPress kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. WordPress aslında bir blogcunun ihtiyaç duyduğu her şeye sahip. İşte nasıl başlayacağımız hakkında kısa ipuçları:

 

Öncelikle sitesine girip güncel sürümünü indirmekle işe başlayalım. Bu ara yüzü kurduktan sonra kendimize uygun bir tema arayışına giriyoruz. Ücretli veya ücretsiz on binlerce tema arasından kendimize uygun olanı bulduktan sonra temayı ftp’mize atıyoruz sonra admin panelinden temayı yükleyip gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Daha sonrasında ise eklentilere geçiyoruz yine binlerce eklendi arasından kendimize en uygun olanları seçiyoruz. Bu eklentilerin hepsi güzel fakat seçici olmaya dikkat edin fazla eklenti index düşürüp sitenizi yavaşlatabilir. Bu eklentileri de kurduktan sonra sitemiz bloglamaya hazır.
Blogumuzun Google’ a uyumlu olmasını istiyorsak aşağıdakileri de uygulayabiliriz.
WordPress Seo İpuçları
Kalıcı bağlantılara dikkat etmelisiniz. Bu yapmanız gereken önemli ayarlardan biridir. Admin panelinden genel ayarlara girip Özel yapı şıkkını işaretleyerek /%postname% şeklinde değiştirmeniz aratmalarda size çok büyük yarar sağlayacaktır.
Etiket ayarları da dikkat etmemiz gereken bir diğer şeydir. Bu etiketler genelde abartılır ve bu yüzden site artık spam olur. Etiketler açıklayıcı, kısa ve öz olmalıdır. Etiketlere konu başlığını eklemeniz gerekmez.
WordPress hakkında söylenecekler, en azından benim ağzımdan bu kadar. Daha detaylı ve üstatlardan bilgiler için, “google amca” ya “wordpress” yazmanız ve “enter” a basmanız yeterlidir. Sorunsuz bir blog dileğiyle…
Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kişisel Bulut Sunucu – owncloud

Geçenlerde bulut servislerini araştırayım dedim. Bir çok alternatife baktım ancak hemen hepsi sınırlı alan veriyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir