Webmasterların Can Simidi..Picasa..!

Bilindiği üzere, seo da en önemli etkenlerden biriside, sayfa açılış hızı. Dolayısı ile, sayfanız ne kadar hızlı açılıyorsa, ziyaretçilerinizi o denli memnun edersiniz. Ve şu unutulmamalıdır ki, sitemizde kullandığımız görsellerimiz, bu hıza etki eden faktörlerin başında gelmektedir. Hem sayfa açılış hızına etki eder, hem de boyut itibari ile disk alanına etki eder.

 

Daha önceki makalelerimden birinde; joomla! sitemizde picasa ile nasıl resim galerisi oluşturacağımızı anlatmıştım. Peki, sitemizin içeriklerinde kullandığımız görselleri picasanın bizlere sunduğu 1GB lık alanı kullanarak picasa da barındırsak ve ziyaretçilerimize ordan çekerek sunsak nasıl olur? Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Hem disk alanından tasarruf edeceğiz, hem de sayfa açılış skorumuza etki edecek. İşte şimdi, içeriklerimizde kullandığımız tekil resimleri yine picasa da barındırarak, oradan web sitemizin içeriğine çekmeyi anlatacağım. Gerçi bu yöntemi sadece joomla! da kullanabiliriz diyemem. Hemen her türlü sitemizde kullanabiliriz. Yani joomla! bölümünde olduğuna bakmayın. Belki bir çoğunuz biliyorsunuz ancak, bilmeyenler için de yine bir kaynak olur düşüncesi ile bir anlatım yapmak istedim. Lütfen sitemin joomla! ile hazırlandığını da gözardı etmeyin. Dolayısı ile anlatım joomlaya göre olacak ancak, hemen her sistemde mantık aynı olacağı için, işlemi kolaylıkla kendi sitelerinizde de uygulayabileceğinizi düşünüyorum.

Önemli Not: Kendi görsellerimi daha önce kendi sunucumda barındırıyordum. Ve sayfa açılış skorum 58/100 idi. Şimdi ise bu anlattığım yöntemi kullanıyorum ve sayfa açılış skorum 82/100. Yani tamami ile denenmiş bir yöntemdir.

Buraya kadar tamamsa başlayabiliriz. Buyrun:

Öncelikle bir gmail hesabına ihtiyacımız olacak. Henüz sahip değilseniz buradan>>> oluşturabilirsiniz. Hesabımızı oluşturduktan sonra, eğer görseliniz çok fazla ise içeriklerinize göre resim kategorileri oluşturabilirsiniz. Veya oluşturmayıp, mevcut kategorilerden birisine yükleme yapabilirsiniz. Ben oluşturmayı tercih ettim. Yeni bir albüm oluşturmak için, resimde işaret ettiğim şekilde “yükle” düğmesine tıklıyoruz ve gelen sayfada albümümüze isim vererek görselleri eklemeye başlıyoruz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız..!

Daha sonra, içeriğimize eklemek istediğimiz görselin bulunduğu albüme giderek görselimizi seçiyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra, hemen sağ tarafta yer alan “Bu fotoğrafa bağlantı” linkini tıklıyoruz ve hemen altındaki seçeneklerden seçimimizi yapıyoruz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız..!

Ben genellikle orijinal boyutunu seçiyorum ve sadece resmi kullandığım için “Yalnızca resim (bağlantı yok)” kutusunu işaretleyerek, resim göm kısmındaki linki kopyalıyorum. Böylelikle, resmimizin tam yolunu elde etmiş olduk. Bundan sonra ise, kendi sitemizin sisteminde, nasıl resim ekliyorsak, o şekilde resim linkini girerek ekleme yapıyoruz.

Kolay gelsin…

Not: Örneğin bu sitenin tamamında olduğu gibi, bu konuda kullandığım görselleri de anlattığım şekilde picasa ile kullandım.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kişisel Bulut Sunucu – owncloud

Geçenlerde bulut servislerini araştırayım dedim. Bir çok alternatife baktım ancak hemen hepsi sınırlı alan veriyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir