Başlangıç / Facebookun Zararları Gittikçe Büyüyor…

Facebookun Zararları Gittikçe Büyüyor…

 

Facebook zararlarıŞimdiye kadar hep iyi tarafları anlatıldı. Hakkında sayfalar dolusu makaleler yazıldı ve yazılmaya da devam ediyor. Bir çok kişi için bir hayat tarzı ve onsuz bir yaşam bile düşünemiyorlar. Milyonlarca kişinin açılış sayfası olmuş halde. Yani deyim yerinde ise tam bir çılgınlık. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki facebook tan… Gelin hep iyi tarafları anlatılan bu “fenomen” in, olası tehlikelerine bir göz atalım. Atalım ve herşeyin o kadar basit olmadığını anlayalım.

Bilindiği gibi Facebook, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de en büyük sosyal çılgınlık. Çocukluk ve ya “ilkokul arkadaşını bul” sloganı ile hayatımıza giren, ülkemiz insanı tarafından merak edilen ve iyice araştırmadan her türlü bilgimizi paylaştığımız bir platform oldu. Oldu da ne oldu? Şimdiye kadar hep olumlu tarafları anlatıldı. Peki acaba hep öyle mi? Gelin beraber irdeleyelim…

Şimdi öncelikle merak ettiğim husus şu: Bilmem kaç sene öncesinde küçücük bir çocuk olarak bıraktığınız ilkokul arkadaşınızı, yıllar sonra bulacaksınız da ne olacak? Hadi buldunuz diyelim, dediğim gibi, siz onu çocuk olarak bırakmıştınız, yıllar sonra kelli felli bir adam olarak veya çoluklu çocuklu bir kadın olarak karşınıza çıkıverecek. Sonra? Sonrası için türlü senaryolar yazılabilir. Ancak şahsen ben, ne ilkokul arkadaşımı bulmak isterim, ne de hayalimde tatlı bir çocukluk anısı olarak kalan bu anıları günümüze taşıyarak kirletmek isterim. Bunca yıl beni bulmayan kişinin, artık bulmasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü bunca yıl, o kişiye ihtiyaç duymadan hayatımı idame ettirdi isem, zaten bulmaya gerek te yoktur. Mevcut arkadaşlarıma sahip çıkmak daha akıllıca.

Günümüz insanının zaten internet ile tanışıklıkları çok eskiye dayanmıyor. Yeni nesil, bilgisayar ve internete nispeten daha hakim ancak gelebilecek tehlikeler hakkında nerede ise bi-haber diyebiliriz. Buna birde orta yaşı geçmiş teyzeler-amcalar ı katarsak, hemen herşey fütursuzca paylaşılıyor. Ne var bunda dediğinizi duyar gibiyim. Paylaşan elbetteki art niyetsiz paylaşıyor. Buna elbetteki bir lafımız yok. Ancak art niyetsiz olarak paylaştığınız bu tarz kişisel materyallerin başınıza ne gibi sorunlar açabileceğini bilseydiniz, emin olun paylaşmazdınız.

Ben prensip olarak facebook sayfamda sadece blogumda yazdığım makaleleri paylaşırım. Onun harici bir paylaşımda bulunmam. Kişisel facebook hesabım ise, sadece “var mı? var” demek içindir. Prensip olarak bir fotoğrafımı veya videomu paylaşmadığım gibi, herhangi bir arkadaşımın albümünde etiketlenmeyi de reddederim. Ve çok da haksız sayılmam. Bugün bir forumda bir arkdaşın yazdıklarını okuyunca da, zamanında ne kadar doğru bir karar aldığımı anlamış oldum.

Olay şu; bu arkadaşın kız arkadaşının facebook ta yayınladığı fotoğraflar, bir şekilde birilerinin eline geçiyor. Fotoğraflar elbetteki “normal” fotolar. Ancak fotoğrafları eline geçiren kişiler, oluşturmuş oldukları, “başka amaçlara hitap eden” sayfalarda paylaşmışlar. Hem mevcut hallerini, hem de photoshop ile düzenlenmiş hallerini. Ve altına yazılan “sapıkça” yorumları görseydiniz, emin olun mideniz kalkardı. Dünyada ne çeşit türlü sapıklar varmış… Dolayısı ile arkadaşımızın kız arkadaşı bunalıma girmiş halde. Facebook’ a şikayet etsen ne yazar ki? Bir çok arama motorunda imlenmiş vaziyette. Umarım fotoğraf paylaşımında sizleri neden uyardığımı anlamışsınızdır… Eğer paylaşırsanızda gizlilik ayarlarınızı titizlikle oluşturmanızı öneririm. Hoş, gizlilik ayarı denen şey bir fasa-fiso olsa da…

Bilmem farkındamısınız? Facebook giderek sexbook oluyor. Bir gazete, zamanında konu ile ilgili yaptığı bir haberde “Facebook’ta tanışalım, messenger’de kaynaşalım, sonra telefonlarımızı alalım ve buluşalım” şeklinde başlayıp ilerliyor işler…” değerlendirmesinde bulunmuştu. Bugün, bu tarz sapkınca açılan grupları gördükçe ve duydukça, bu değerlendirmenin ne kadar da doğru olduğunu anlıyoruz.

Durun, daha bitmedi… Facebook geçenlerde yaptığı bir açıklamada, 50 milyondan fazla üyesinin kişisel bilgilerini, reklam şirketlerine satabileceğini duyurdu. Bu ne demek biliyormusunuz? Ne demek olduğunu tahmin etmişsinizdir. Uzun-uzun anlatmaya gerek yok.

Gelelim paylaştığımız bilgilere. Doğum tarihimizi paylaşıyor muyuz? Evet… Yaşadığımız yeri, çalıştığımız şirketi, ana-babamızı, kardeşimizi? Evet… Dayımızı? Evet… Bayansak kızlık soyadımızı? Evet… Şimdi gelelim bankacılık sistemine? Herhangi bir işlemde veya bir sorunda, bizlerden kimlik doğrulaması için hangi bilgiler isteniyor bir düşünün… Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Art niyetli birisi olsam; dayınızın soyadından veya annenizin profil oluştururken yazdığı kızlık soyadından ve doğum tarihinizden ben ihtiyacım olan bilgileri zaten elde ettim. Geriye oyunu tezgaha koymak kalıyor.

Bir uyarım da, kendilerini özgür! hisseden ve her türlü muhteşem fikirlerini! fütursuzca paylaşan genç arkadaşlarımıza. Herhangi bir işyerine başvuru yaptığınızda, sizi nasıl araştırıyorlar sanıyorsunuz? Google amcaya isminizi veriyorlar ve hooop, karşılarına Facebook hesabınız çıkıveriyor. Burdan da kişiliğiniz, hobileriniz, neler yaptığınız, hangi konu hakkında hangi düşüncede olduğunuz bütün çıplaklığıyla çıkıyor meydana…

Eminim ki yukarıda yazdıklarımı okuyanlar, girmiş oldukları bilgileri değiştirme veya silme yoluna gideceklerdir. Hemen belirteyim ki artık çok geç. Çünkü veritabanına işlendi ve değiştirip silseniz bile o bilgiler yenileri ile birlikte veritabanında saklanıyor. Bazı kişilerde kişisel bilgilerin paylaşılması durumunda dava açabileceklerini düşünüyorlardır. Bunun için de çok geç. Acaba kaçınız üye olurken onayladığınız üyelik sözleşmesini okudunuz? Evet, bu sözleşmede maalesef ki bilgilerinizin paylaşılmasını kabul ettiniz… Peki ne yapabiliriz? Facebook kullanım koşullarına göre yapılacak tek şey Facebooktan kurtulmak. Yani hesabı silmek. Ancak bu durumda da, “makul bir süre” bilgiler kayıtlı kalacak ve sonrasında silinecektir deniliyor.

Geçenlerde bir sitede>>> okuduklarım karşısında hayrete düşmedim facebook cinayetleridesem yeridir. Son yıllarda boşanma davalarının sayılarının arttığı zaten bilinen bir gerçek. Ancak sebepler konusuna gelince, facebook hatrı sayılır bir ivme kazanmış. Ve bu davaların nerede ise %80 inde, facebooktaki mesaj ve resimler aldatma delili olarak gösterilmiş. Yine zaman zaman da olsa, facebook yüzünden işlenen cinayet haberlerini okuyoruz, görüyoruz. Acaba bunda “ilkokul arkadaşlarını bulmanın etkisi varmıdır?” diye düşünmeden edemedim. Siz ne dersiniz?

Konu ile ilgili söylenecek çok şey var. Ancak uzatıpta sizleri sıkmak istemedim. Belki ileride yazarım. Sonuç itibari ile, hoşça vakit geçirmek için nispeten güzel bir platform olsa da, hakkımda bu kadar çok şey öğrenmeye çalışması benim hiç hoşuma gitmiyor. O nedenle Facebook a hep şüphe ile yaklaştım, ve yaklaşmaya da devam edeceğim.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Facebook hesabınızı kapatmak istiyor ancak bunu kalıcı olarak yapmak istiyorsanız standart hesap dondurma işlemlerinden farklı …

25 yorum

 1. facbookun faydaları da var

 2. sınıfımda 1. yim ve sınıftaki ben hariç herkesde facebook var. yani facebook derslere de etki ediyor ve bağımlılık yapıyor…

 3. ilk baslarda cok eglenceliydi fb da sonra tadi kacdi iyice shahsen ben artik son zamanlarda onu kullandigimda gercekten bosha vakit kaybetdigimi anliyordum hem bunalima sokuyo insani o yuzden sildim fb hesabimi ohh rahatladim shimi icim huzur doldu..zaten eskiden fb mi vardi?fb olmadan insanlar cok daha mutluydu bence en azindan hatir sormak icin ararlardi falan shimdi dogum gunlerini bile ordan kutluyorlar soguklasti insanlar 🙁

 4. anlatıklarınızda sonuna kadar haklısınız benimde facebook um yok.biz insanların gözlerini boyamak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar bizde o kadar tembel olmuşuz ki araştırmak ,neyin ne oldugunu ögrenmekten aciziz yazık ki bize degerlerimizi kaybetmekten geri durmuyoruz .bizi içten yıkamak dedikleri böyle şeyler olsa gerek ;aile degerleri dostluk arkadaşlık komşuluk degerleri yıkılır oldu.insanalr birbirlerini sanal dünyadan takip eder oldu.kaybettiklerimizin yanında kaybetmeye devam ettigimiz o kadar çok şey var ki farkında degiliz umarım daha fazla kör olmadan bazı şeyleri görürüz .

 5. insanın kendini reklam etmesinden başka neye yarıyorki bu f book bak ismi bile bok bulaşmmamak lazım benim uğruna ölümü göze aldığım kansızın evladı sev. kız beni bu f.booka sattı bugun imkanım olsun bu şirkrti satın alıp kapatmassam namerdim lanet olsun sanal aleme.

 6. herkes ayakta uyuyor 😆 😆 😆 😆 :zzz :zzz :zzz :zzz

 7. 😮 bu derece zararlı bir site olduğunu hic bilmiyordum sayenizde öğrendim teşekkür ederim 🙂

 8. güzel bence facebook 😀 😆

 9. 😳 doğru çok iyi açıklanmış 😳

 10. acmadım acmayı dusunmuyorum da elh. Tehlıke ve malayagnıden baska bısey degıl

 11. Rabbım kurtarsın bagımlıları

 12. Bnm facem var hicte zaririni gormedim derdlerdede basariliyim 😛

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir